Версія для друку

"Мислене древо" версії 2.5 : що нового

Версія 2.5 – нова потужність

Ось уже скоро два роки, як випущено програму "Мислене древо" версії 2.2. Весь цей час ми не полишали роботи над наступною версією програми, намагаючись зробити її більш потужною і зручною.

Дві найбільших новини версії 2.5 – це синхронізація баз даних і набори даних. Окрім того, десятки вдосконалень внесено в ті елементи програми, які вже знайомі користувачам версії 2.2.

Синхронізація баз даних

В меню "Файл / Обмін" додались два нових пункти : "Синхронізація" та "Відновлення".

Синхронізація дозволяє реалізувати режим роздільного наповнення великих баз даних. Поки ваша база даних існує в єдиному примірнику і є тільки один відповідальний за її наповнення, синхронізація не потрібна; але як тільки проект починає розростатись і до нього залучаються нові виконавці і нові комп’ютери, постає питання – як звести до купи все, зроблене на різних комп’ютерах.

Для цього для кожного учасника наповнення спільної бази даних треба створити свій примірник БД і окремо – головний примірник БД. Далі ви відкриваєте головний примірник БД у "Мисленому древі" і за допомогою дива синхронізації вказуєте, з якого саме іншого примірника БД треба узяти новини. Див визначає додані вершини, вершини зі зміненим змістом, пересунуті вершини, знищені вершини. Для кожної із вказаних категорій можна індивідуально вказати – виконувати чи не виконувати пропоноване оновлення. Після закінчення процесу синхронізації вам буде показано протокол синхронізації, де зазначено, які операції винонано, а які – ні.

Операція "Відновлення" – це, власне, та сама синхронізація у спрощеному варіанті. Як відомо, знищення вершин в "Мисленому древі" є остаточним і безповоротним. Якщо ви випадково знищили щось корисне, за допомогою цієї команди ви можете відновити знищені вершини (звісно, за умови, що у вас є резервна копія БД, де ці вершини присутні. Адже ви регулярно робите резервні копії своїх баз даних, чи не так ?)

Набори даних

Поняття набору даних – концептуальна новина версії 2.3. Те дерево вершин, з яким ви звично працювали у попередніх версіях "Мисленого древа", відтепер стало головним набором даних. З нього ви можете отримувати нові тимчасові набори даних шляхом трансформації набору даних.

Трансформації набору даних підрозділяються на дві групи : обмеження набору даних і фільтрація набору даних.

Трансформації типу обмеження набору даних основані на поточній вершині. Ви можете застосувати такі обмеження :

 1. поточна вершина
 2. крона
 3. вершини, рівні даній

Особливо цікаві можливості відкриває тут "крона". Наприклад, в контексті бази даних "Бібліографія старої України" ви можете вибрати вершину "Персоналії історичних діячів" і обмежити набір даних кроною цієї вершини. При цьому решта бібліографії буде схована.

Трансформації типу фільтрації набору даних основані на відмічених вершинах. Ви можете застосувати такі фільтри :

 1. відмічені вершини
 2. відмічені вершини + крони
 3. відмічені вершини + коріння
 4. відмічені вершини + гілки

Фільтр "відмічені вершини" перетворює досконалу і хитромудру ієрархічну структуру на тупу й примітивну лінійну структуру, так милу всім користувачам табличних баз даних. Ієрархічні відношення між вершинами при цьому не враховуються, всі рівні, як при голому соціалізмі.

Фільтр "відмічені вершини + крони" є значно мудрішим. Відмічені вершини стають кореневими у трансформованому наборі, але мають такі самі підпорядковані вершини, як і в основному наборі даних. Таким чином, цей фільтр дозволяє зосередитись на деталях відібраних вершин.

Фільтр "відмічені вершини + коріння" є певною протилежністю попередньому : відмічені вершини стають термінальними (кінцевими) у трансформованому наборі, зате всі господарі цих вершин присутні в наборі даних. Цей фільтр дозволяє зосередитись на узагальненій картині ієрархічного розміщення відмічених вершин, приховуючі непотрібні деталі.

Фільтр "відмічені вершини + гілки" є результатом об’єднаної дії двох попередніх : він обмежує набір даних корінням і кронами відмічених вершин, приховуючи все інше.

При застосуванні трансформацій важливо розуміти наступні моменти :

 1. трансформації не змінюють даних в базі, а тільки тільки змінюють форму представлення тих чи тих груп вершин (тому ці операції доступні в режимі перегляду – не тільки в режимі редагування).
 2. операції трансформації можна застосовувати послідовно необмежене число разів, добиваючись все більшої виразності набору даних
 3. в будь-який момент ви можете повернутись до головного набору даних

Звичайно, для того щоб мати користь від цих операцій, потрібен певний досвід їх застосування і звичка до абстрактного мислення. Спочатку треба помислити, як має виглядати набір даних, а потім міркувати про шлях його побудови. Недарма наше "Древо" є не простим, а "Мисленим".

Менші новини

До числа менших новин можна віднести :

 1. повністю перероблений список шляхів став значно зручнішим у використанні;
 2. поліпшено інспектор (додано нові команди прокрутки; шлях до вершини тепер можна бачити у спливаючиій підказці, що особливо важливо у контексті наборів даних; можливості пересування/копіювання групи відмічених вершин, якої дуже бракувало у версії 2.2, і багато іншого);
 3. поліпшено механізм пошуку/відбору;
 4. поліпшено диви експорту/імпорту;
 5. повністю перероблена Тропа Трояна;
 6. значно розширено можливості збору статистики для бази даних;
 7. повністю перероблено апарат сортування вершин (маса нових можливостей, в т.ч. такі гуманітарні прийоми сортування як "літера за літерою" і "слово за словом");
 8. додано нову команду "Спорідненість двох вершин". Ця можливість є настільки потужною ("крутою", як говорить сучасна молодь), що ми проти свого звичаю подаємо великий (42 кб) знімок екрану, щоб ви могли заздалегідь уявити насолоду від її використання.

Вікно спорідненості двох вершин

Тому можна вважати, що перехід на версію 2.3 – це новий якісний крок у технології "Мисленого древа".