Версія для друку

Конвертація баз даних версії 2.5 у формат версії 3

Версія : 3.0.2.5

Перше питання, яке постає при переході на будь-яку нову версію вже використовуваної програми, полягає в можливості використання / конвертації вже накопичених даних.

Ми, українці, також чули про цю проблему, і тому одна з перших практично реалізованих функцій МД 3 – це конвертація баз даних версії 2.5.

Крок за кроком

1. Запускаємо МД 3 в режимі редагування і вибираємо команду Файл | Відкрити.

2. В діалозі вибору файлу вказуємо існуючу базу даних версії 2.5.

3. МД 3 має досить кмітливості, щоб розпізнати стару версію mys-файлу, отже, з’являється запитання :

Діалог підтвердження конвертації

Можна відкласти конвертацію до слушного часу («Відміна»), але ми радимо перетворити її зараз («Гаразд»).

4. З’являється діалог параметрів конвертації :

Діалог параметрів конвертації

В ньому радимо погодитись на установки за умовчанням.

5. З’являється стандартний діалог вибору цільового файлу, в якому треба вказати нове ім’я файлу.

Після цього можна насолоджуватись процесом конвертації, споглядаючи рядок стану програми. Результат конвертації може виглядати так :

Вікно МД 3 зі сконвертованою БД

Додаткові моменти

А що ж робить діалог параметрів конвертації ?

1. Текстова інформація : залишати у форматі RTF чи перетворювати у plain Unicode ?

Щоб прийняти осмислене рішення, слід пам’ятати, що МД 2.5 зберігає дані зі сторінки «Текст» у форматі RTF – навіть тоді, коли сторінка містить чистий текст без будь-якого форматування. Тому вибираючи рекомендовану установку «залишати у форматі RTF», ви не втрачаєте ні одного біта інформації і забезпечуєте вигляд сторінки «Текст» у версії 3 ідентичним з версією 2.5. Недоліком такого підходу є великі накладні витрати розміру файлу для неформатованого тексту.

Оскільки МД 3 підтримує значно більшу кількість типів даних, ніж МД 2.5, ви маєте можливість раціоналізувати збереження неформатованого тексту в БД, вибираючи установку «перетворювати у plain Unicode». При цьому з тексту сторінок БД версії 2.5 видаляється інформація про форматування, що забезпечує значну економію розміру файлу (+ певне прискорення обробки даних). Отже, слід скористатись цією установкою, якщо форматування текстів в БД не становить цінності.

Слід знати, що під час конвертації установка застосовується до всіх вершин БД. Ви не можете залишити частину вершин з форматованим текстом, а частину – перетворити на неформатовані. Якщо перед вами стоїть така задача, радимо конвертувати у формат RTF, а потім змінити тип даних для деяких вершин засобами МД 3.

2. Зв’язки з файлами на сторінці «Деталі» : пропускати чи копіювати ?

Як відомо, сторінка «Деталі» в МД 2.5 практично не використовувалась. Єдиний спосіб щось туди помістити – це імпорт файлів або каталогів. МД 2.5 зберігало цю інформацію, але не використовувало її. Тому можна спокійно обрати установку «пропускати».

Якщо ви оберете установку «копіювати», в МД 3 у відповідних вершинах з’являться сторінки «Зв’язки з файлами», в які буде скопійовано відповідні дані зі старої БД. Ці сторінки дадуть вам великі можливості працювати з файлами.

3. Мітки видалених вершин : зберігати чи звільняти ?

Мітки видалених вершин використовуються тільки під час синхронізації БД. Отже, якщо ви, працюючи з МД 2.5, не використовували роздільного наповнення і синхронізації, – сміливо звільняйте ці мітки.

Якщо ви використовували синхронізацію – синхронізуйте всі свої екземпляри з головним екземпляром в МД 2.5, сконвертуйте цей головний екземпляр у формат МД 3 (звільняючи мітки) і почніть нове життя з новими потужними інструментами управління репліками, які містить МД 3.

4. Порожні сторінки даних : створювати чи ні ?

В МД 2.5 кожна вершина володіла фіксованим списком з 3 сторінок : текст, зображення/фільм, деталі. Якщо сторінка була порожньою, вона в БД не зберігалась, але в процесі редагування МД 2.5 автоматично створювала такі порожні сторінки, щоб у них можна було щось помістити.

В МД 3 концепція сторінок принципово інакша. Кожна вершина може володіти довільною кількістю сторінок, але поля редагування створюються тільки для тих сторінок, які є у складі вершини. Отже, якщо вибрати установку «не створювати порожні сторінки», то в сконвертованій БД вони не будуть з’являтись (звичайно, ви можете додати їх вручну засобами МД 3). Ця установка зручна, коли БД добре наповнена і додавати нові сторінки там, де їх нема, доведеться лише зрідка.

Якщо вибрати установку «створювати порожні сторінки», то кожна вершина після конвертації матиме сторінки «Текст» і «Зображення» (сторінка «Фільм» в МД 3 відокремлена від «Зображення» і автоматично не створюється). Ця установка зручна, коли БД містить багато вершин-заготовок, порожні сторінки яких планується наповнити змістом.

5. Де розмістити файл нової БД ?

Якщо ваша БД містить зв’язки із зовнішніми файлами (типова ситуація), то істотно, щоб нова БД розміщувалась в тому самому каталозі, що й стара. Тоді всі зв’язки залишаться працездатними. Під час процесу конвертації перетворюється тільки mys-файл, зв’язані з ним файли ніяк не зачіпаються. В подальшому ви можете управляти зв’язаними файлами за допомогою потужних інструментів МД 3.

Можливі запитання

1. Чи конвертація є надійною операцією ? Чи не загрожує вона втратою даних ?

Так, це операція надійна. В разі, якщо БД версії 2.5 не містить структурних помилок, вся інформація з неї буде перенесена повністю. Щоб пересвідчитись у відсутності помилок в БД версії 2.5, треба відкрити її в МД версії 2.5 і виконати команду «Зберегти як…» – при цьому МД 2.5 автоматично виконує ремонт можливих пошкоджень.

2. А мої улюблені типи вершин ? І мої милі піктограми ?

В МД 3 запроваджено принципово нову концепцію типів вершин – вона організована у вигляді ієрархічного словника. Під час конвертації типи вершин, визначені в БД версії 2.5, перетворюються на елементи цього словника, при цьому зберігається як назва типу, так і його піктограма. Після конвертації ви зможете редагувати ці типи потужними інструментами, які МД 3 надає для управління ієрархічними словниками.

3. Чи не пропадуть мої зображення у форматі ХХХ ?

Система імпорту графічної інформації в МД 3 кардинально змінена у порівнянні з МД 2.5. Нова система має значно менше обмежень, ніж стара, але вона їх все одно має. Отже, якщо ви зіткнулись з ситуацією, коли МД 2.5 промальовувало ваші графічні файли, а МД 3 цього не хоче робити, ми радимо вивчити можливість перейти на інакший графічний формат, який підтримується в МД 3.

4. Чи не пропадуть мої фільмові файли ?

Не пропадуть. Система обробки фільмових файлів у МД 3 не зазнала принципових змін у порівнянні з МД 2.5. Отже, якщо ваші фільмові файли можуть управлятись по протоколу MCI (media control interface), то вони будуть програватись як у версії 2.5, так і у версії 3.