Версія для друку

Клавішні скорочення

Версія : 3.0.0.22

Якщо ви хочете щось робити у програмі швидко і продуктивно, треба працювати з клавіатурою. Команди мишки можуть використовуватись лише як додаткові, в тих випадках, коли клавіатура є незграбною. Тому клавішним скороченням в МД надається велике значення.

Перш за все, ознайомтесь із поточним набором клавішних скорочень. Для цього в МД передбачена спеціальна команда меню Допомога | Клавішні скорочення. Вона відкриває текстове інформаційне вікно із сортованим списком команд, для яких встановлено клавішні скорочення. Це вікно можна залишити на екрані, щоб зазирати до нього як до підручника під час роботи, або можна текст із нього скопіювати в текстовий редактор і надрукувати.

Звідки МД бере клавішні скорочення ? По-перше, застосовуються скорочення, вбудовані у файл програми (скорочення по умовчанню). По-друге, застосовуються скорочення, встановлені користувачем в діалоговому вікні вибору клавішних скорочень. Цей діалог можна запустити командою меню Файл | Настройки | Клавішні скорочення.

Діалог вибору клавішних скорочень

Настройки, зроблені в цьому діалозі, зберігаються в реєстрі і застосовуються при кожному запуску МД. Ці настройки перекривають значення по умовчанню, тобто ви можете скасувати скорочення, призначене по умовчанню, призначити нові скорочення замість прийнятих по умовчанню або призначити нові скорочення тим командам, які по умовчанню скорочень не мали.

Отже, діалог вибору клавішних скорочень містить трирівневе дерево (група | команда | скорочення) і панель інструментів для управління скороченнями.

Як видалити існуюче скорочення

Ламати – не будувати. Виберіть скорочення і натисніть кнопку "Видалити" на панелі інструментів. Або клацніть правою і виберіть із контекстного меню команду "Видалити".

Як змінити існуюче скорочення

1. Виберіть потрібне скорочення.

2. Виберіть потрібну клавішу зі списку на панелі інструментів. Уважайте, по-перше, що клавіші в списку мають латинські (чи американські) назви; по-друге, що ви можете призначати не всі клавіші.

3. Натисніть потрібні клавіші модифікації (Shift, Ctrl, Alt) на панелі інструментів.

4. Натисніть кнопку "Призначити" на панелі інструментів.

Як додати нове скорочення

1. Зверніть увагу, що кожна команда в дереві має останньою дочкою порожнє клавішне скорочення. Виберіть його.

2. Виберіть потрібну клавішу зі списку на панелі інструментів. Уважайте, по-перше, що клавіші в списку мають латинські (чи американські) назви; по-друге, що ви можете призначати не всі клавіші.

3. Натисніть потрібні клавіші модифікації (Shift, Ctrl, Alt) на панелі інструментів.

4. Натисніть кнопку "Призначити" на панелі інструментів.

Як відновити умовчання

1. Виберіть потрібне скорочення і натисніть кнопку "Відновити скорочення по умовчанню" на панелі інструментів. Або клацніть правою і виберіть із контекстного меню команду "Відновити скорочення по умовчанню". Ця команда доступна тільки тоді, коли є що відновлювати, тобто коли для даного скорочення були зроблені зміни.

2. Натисніть кнопку "Відновити скорочення по умовчанню для всіх" на панелі інструментів.

Групи команд

Для швидкої орієнтації в дереві команд вони об’єднані у логічні блоки – групи команд. Слід розуміти, що ці групи не співпадають з меню (здебільшого вони є дрібнішими), і серед них є такі команди і навіть групи, яких немає в жодному меню.

Прикладом такою групи є група "Передача фокуса". Рація існування команд цієї групи полягає саме у призначених для них клавішних скороченнях. Наприклад, для передачі фокуса в інспектор можна клацнути по ньому мишкою, а можна, не знімаючи пальців з клавіатури, натиснути Alt+1. Включати такі команди кудись в меню нема сенсу, оскільки легше клацнути потрібний елемент вікна, ніж шукати команду меню (якщо ми вже переклали руку на мишку).

Недопустимі скорочення

Між панеллю інструментів на деревом є ще вузенька смужка інформаційної панелі, на якій інколи можна прочитати "комбінація клавіш заборонена". МД забороняє призначати у якості клавішних скорочень комбінації, співставлені алфавітно-цифровим клавішам та клавішам управління курсором.

Справа в тому, що МД обробляє клавішні скорочення перед тим, як вони потраплять в елемент управління. Отже, якщо ви співставите якійсь команді алфавітну клавішу Z (zet), натискання цієї клавіші завжди буде викликати команду, і ви не зможене ввести літеру "z" у жодне текстове вікно. Біда цим не обмежиться : ви не зможете ввести також кириличну літеру "я", яка у більшості розкладок співставлена клавіші Z, оскільки клавішні скорочення діють незалежно від поточної розкладки клавіатури.

Отже, недопустимі скорочення в МД мають застерегти вас від таких неприємностей.

Конфлікти скорочень

Якщо ваше улюблене клавішне скорочення призначене якійсь команді, на інформаційній панелі буде відбито назву групи і назву команди, яка володіє цим скороченням. Ви можете натиснути кнопку "Перейти до конфліктної команди" на панелі інструментів або призначити це скорочення іншій команді, незважаючи на попередження. В останньому випадку старе призначення автоматично скасовується.

Кілька скорочень

Ви можете призначати одній команді по кілька скорочень, хоча нам такий стиль не подобається. Зручних клавішних скорочень дуже мало, а команд багато, і розподіл має бути економним. Менше з тим, ви завжди можете вибрати порожнє скорочення в кінці списку скорочень для даної команди і призначити його. При цьому МД автоматично додасть нове порожнє скорочення для продовження процесу.

Переміщення скорочень

Якщо ви знайшли ваше улюблене клавішне скорочення, ви можете перетягати його мишкою на територію тієї команди, для котрої хочете його призначити. При цьому не виникає конфліктів, оскільки скорочення видаляється зі старого місця і призначається на нове.

Підтвердження

Закінчивши призначати скорочення, не забудьте натиснути кнопку "Гаразд", щоб застосувати зроблені зміни. Після цього можна виконати команду Допомога | Клавішні скорочення, щоб пересвідчитись, що зміни вступили в силу.