Версія для друку

План вершини

Версія : 3.0.2.23 ++

План вершини

План вершини знаходиться на панелі інструментів «Сторінки» (у вікні даних на правому боці інформатора). План вершини є віконним елементом управління. Він може мати фокус вводу і обробляти натискання клавіш на клавіатурі.

Щоб передати фокус в план вершини, треба клацнути по ньому мишкою або скористатись клавішним скороченням Alt+3 («три» на алфавітній клавіатурі, не на цифровому блоці; як ми пам’ятаємо, Alt+1 передає фокус в інспектор, Alt+2 – у вікно логічного імені).

План вершини складається з піктограм. Кожна сторінка представлена окремою піктограмою того типу даних, який містить сторінка. Вигляд піктограми може змінюватись відповідно до зміни стану сторінки. На наведеній ілюстрації всі сторінки знаходяться в стані «завантажено» (дані прочитані з бази, завантажені у відповідні елементи управління і готові до використання).

Коли певна сторінка даних має фокус, відповідна піктограма плану підсвічується. При проході мишки над піктограмою плану спливає підказка з назвою відповідною сторінки. Ширша підказка відображається в цей час у рядку стану.

Що можна робити за допомогою плану вершини ?

Перш за все, можна змінювати порядок сторінок, перетягаючи піктограми в плані вершини мишкою. Того самого результату можна досягти, перетягаючи самі сторінки в інформаторі (для цього треба взяти сторінку мишкою за заголовок поля або за текстову мітку сторінки). Різниця між цими способами проявляється тоді, коли сторінок багато і не всі вони видні на екрані : пересування самих сторінок можливе тільки для тих сторінок, які відображаються, а план дозволяє переміщувати будь-які сторінки.

Подальші можливості управління сторінками видно з контекстного меню плану : можна перечитати сторінку (для того щоб відкинути зміни і повернутись до тих даних, які збережені в базі), очистити (видалити всі дані зі сторінки), видалити сторінку, встановити дану сторінку як сторінку за умовчанням (кожна вершина може мати свою сторінку за умовчанням; ця сторінка отримує фокус під час завантаження вершини; якщо сторінка за умовчанням не встановлена, використовується перша зі сторінок, тобто логічне ім’я).

Далі, можна встановити колір сторінки (тобто колір заголовку; це дозволяє візуально згрупувати кілька сторінок), пересунути вибрану сторінку вгору або вниз.

Всі ці команди дублюють команди головного меню (пункту «Сторінки»). Навіщо ?

Поки ми працюємо з однією сторінкою, справді, нема ніякої різниці між командою головного меню і відповідною командою локального меню плану вершини.

Сила плану вершини проявляється тоді, коли ми вибираємо в плані вершини кілька сторінок (мишкою – Shift+Click, Ctrl+Click, або з клавіатури – Shift+курсор вгору/вниз). Команда локального меню в такому випадку буде застосована одразу до всіх виділених сторінок (якщо це можливо). Отже, можна однією командою задати колір для групи сторінок або пересунути цілу груп вгору чи вниз. Слід знати, що перетягання піктограм мишкою в плані вершини також пересуває всі відмічені вершини.

Слід бути обережним з груповим видаленням вершин : програма запитує підтвердження видалення, але тільки один раз, не повторюючи його для кожної сторінки з числа виділених.

Отже, план вершини – потужний інструмент компоновки інформаційного вмісту вершини в базі даних «Мисленого древа».