Версія для друку

Безпечний режим

Версія : 3.0 ++

Безпечний режим призначений в основному для випробувальників програми. Для звичайних користувачів він не потрібен. Але якщо ви хочете дізнатись більше про МД – читайте далі.

Як активувати безпечний режим

Безпечний режим активується командою Файл | Настройки | Установки | Загальні | Безпечний режим.

Слід розрізняти безпечний режим роботи програми і безпечний режим відкриття бази даних.

Безпечний режим роботи програми безумовно активується вказаною командою. Але щодо відкриття БД безпечний режим роботи програми є тільки декларацією намірів. Можливість відкриття БД у безпечному режимі визначається самою БД. Зокрема, для БД, захищених ключем активації, можливість запуску в безпечному режимі визначається набором прав, які надаються ключем.

Чим є безпечний режим

В безпечному режимі МД : (1) виконує деякі додаткові перевірки цілісності даних; (2) веде додаткові журнали; (3) активує додаткові команди.

Журнал помилок знаходиться у файлі ErrorLog.txt у тому ж каталозі, де знаходиться файл програми. Ясна річ, цей каталог повинен бути доступним для запису. В журналі реєструються помилкові ситуації, виявлені у процесі роботи програми МД. В принципі він має бути порожнім, зазирати туди можна тільки під час випробування саморобної мовної оболонки. Але якщо з БД відбувається щось незрозуміле – можливо, цей журнал стане у пригоді.

Журнал буфера об’єктів знаходиться у файлі PoolStat.txt у тому ж каталозі, де знаходиться файл програми. Він призначений для оцінки ефективності буферизації об’єктів двигуном МД.

В безпечному режимі меню «Інструменти» поповнюється додатковими командами.

Перш за все – це команда «Повне дерево». На відміну від простодушного МД 2, в МД 3 всі вершини, які додає користувач і які він бачить як кореневі вершини головного набору даних, знаходяться на четвертому рівні ієрархії повного дерева (рахуючи від нуля). Якщо ви погодитесь з попередженням про потенційну небезпеку роботи з повним деревом, ви зможете вивчати архітектуру системних об’єктів МД безпосередньо у вікні програми. але для зміни цих об’єктів ми все ж таки радимо вживати спеціалізовані інструментальні вікна.

В меню Інструменти | Звіти у безпечному режимі на додаток до команди короткого звіту про стан БД з’являється цілий ряд команд, які дозволяють переглянути поточний стан різних підсистем двигуна МД, таких як сегменти або буфер об’єктів.

Тут же знаходиться і команда «Журнал», яка дозволяє переглянути поточний журнал помилок (те, що зберігається в оперативній пам’яті і ще не записано до файлу ErrorLog.txt).

Інспектор блоків (3.0.2.7 ++)

Ця команда з’являється в меню «Інструменти» в безпечному режимі. Як відомо, все, що зберігається в базі даних МД 3, є блоками, включеними у структуру дерева. Дана команда призначена для перегляду цього дерева. Незалежно від режиму роботи програми, дане дерево можна тільки переглядати, але не змінювати. Тому активація цього режиму, на відміну від режиму повного дерева, відбувається без попередження.

Вікно МД з інспектором блоків

Отже, з технічної точки зору, інспектор блоків – це набір даних. його відмінність від всіх інших наборів даних полягає в тому, що він показує всі блоки, наявні в дереві, в той час як інші набори даних показують тільки об’єкти. Логічним іменем блоку виступає його зміщення в файлі БД (його ми бачимо в інспекторі та у тропі Траяна).

В інформаторі ми бачимо перелік властивостей блоку у вигляді неформатованого тексту. Склад інформації змінюється в залежності від типу блоку.

Властивості вершини (3.0.2.7 ++)

Для того, щоб побачити властивості конкретної вершини в наборі даних, в безпечному режимі доступна команда Інструменти | Властивості вершини.

Вікно властивостей блоку

Ця команда запускає текстове інформаційне вікно зі списком властивостей – тим самим, що ми бачили в інспекторі блоків.

Перегляд сегментів (3.0.2.8 ++)

Для двигуна МД 3 сегмент є блоком (але не об’єктом !) – на відміну від попередніх версій МД. Тому в інспекторі блоків його можна побачити (якщо знати, де зберігаються сегменти).

Вікно МД, сфокусоване на сегменті

Для сегмента інформатор містить дві сторінки : текст з властивостями сегменту та сторінку «Вид сегменту» з графічною картою. При наведенні мишки на певний квадратик в рядку стану з’являється опис цього об’єкту.

Ця сторінка є подібною до того, що показував в МД 2.5 редактор сегментів (команда Інструменти | Сегменти). Але в МД 3 сегменти управляються програмно і не допускають ніякого ручного втручання, тому редактор став не потрібен, а подивитись на красиві зелені квадратики можна тут.