Версія для друку

"Мислене древо" як каталогізатор компакт-дисків

Шукаємо файл…

1. Як знайти потрібний мені файл ? Якщо (А) я пам’ятаю хоч щось із його імені і (Б) якщо він знаходиться десь на жорсткому диску мого комп’ютера, то (В) треба запустити FAR, натиснути Alt+F7 і далі по тексту. Стандартний пошук файлів, вбудований у Windows, теж допомагає. Зрештою, не більше чим за хвилину файл буде знайдено або ми побачимо, що його в нас нема.

2. А якщо файл знаходиться на компакт-диску ? Теж нема проблем : (А) знайшов диск; (Б) встановив диск у CD-ROM; (В) почекав, поки він розкрутиться (або, висловлюючись науково, поки том буде змонтовано на пристрої), – все це зайняло не більше хвилини; (Г) далі діємо у порядку уступу № 1.

3. А якщо у мене два компакт-диски і я не пам’ятаю, на якому з них є потрібний мені файл ? Теж нема проблем : монтуємо диск в порядку уступу № 2 (1 хвилина) і шукаємо файл в порядку уступу № 1 (ще 1 хвилина).

Отже, дві хвилини на кожен компакт-диск. На жаль, чим більше компакт-дисків, тим гірше ми пам’ятаємо, на якому саме знаходиться те, що нам потрібно. На 40 (сорок) дисків треба витратити 80 (вісімдесят) хвилин – і за законом найбільшої несприятливості потрібний файл виявиться саме на сороковому або принаймні на тридцять дев’ятому диску. Отже, екстенсивний шлях пошуку файлів на компакт-дисках стає обтяжливим, коли число дисків перевищує десять.

Створюємо каталог

Вихід полягає у створенні каталогу компакт-дисків засобами всемогутнього "Мисленого древа". Ось як це робиться крок за кроком.

1. Запускаємо "Мислене древо" в режимі редагування.

2. Створюємо нову базу даних. Рекомендую одразу додати нові піктограми і типи вершин для диску, каталогу, графічного та фільмового файлів. Я використовую такі піктограми :

– диск

– зображення

– фільм

Ви теж можете ними скористатись, якщо збережете цю веб-сторінку у себе на комп’ютері і розшукаєтє ці .GIF-файли у підкаталозі XXX_files.

3. Монтуємо компакт-диск і запускаємо див імпорту даних (Файл / Обмін / Імпорт) :

Як бачимо, див сам здогадався, що ви хочете створити каталог компакт-дисків. Тому просто натискаємо "Далі".

5. Далі вибираємо позицію вставки. Для першого диску це не має значення (база даних все одно порожня, і буде створено нову кореневу вершину). Надалі ви можете маневрувати позицією вставки для організації ієрархічного каталогу.

6. Далі треба вказати, який диск (каталог) треба каталогізувати. Для цього натискаємо кнопу "Додати каталог" :

7. Наступні дві сторінки дива ви можете залишити без змін, а на сторінці "Зв’язки з файлами" рекомендую встановити перший вимикач – додавати зв’язки на сторінку "Зображення".

8. На наступній (останній) сторінці слід вказати типи створюваних вершин :

Отут нам і стануть у пригоді оті піктограми і типи, які ми завбачливо створили на кроці 2.

9. Натискаємо "Гаразд" і насолоджуємось процесом імпорту (його хід відбивається в рядку стану). Відкидатись на спинку крісла і відпочивати, як рекомендує програма установки Windows, я не раджу, тому що процес імпорту займає не більше 20-30 секунд. Після його завершення вікно інспектора оновлюється і відображає новостворену вершину – каталог диску.

10. Для наступних дисків повторюємо процедуру з пунктів від 3 до 9.

Знову шукаємо файл – у каталозі

Отже, каталог створено. Як тепер з ним тішитись ?

Звичайно, перше – це пошук. Наприклад, я пам’ятаю, що в мене були якісь твори Антоніна Дворжака, але, ясна річ, не пам’ятаю – де і які саме. Натискаємо Ctrl+F і пишемо Dvorak :

Натискаємо "Пошук" і через 15 секунд, проглянувши 133000 вершин, програма знаходить потрібний каталог зі "Слов’янськими танцями".

Наступний спосіб тішитись з каталогом – шляхом виконання команди "Статистика". Вона підрахує, скільки вершин яких типів є в каталозі, з чого можна зміркувати, скільки всього закаталогізовано файлів.

Наступний спосіб – використання команди "Відбір" (наприклад, ввести ".jpg" в якості критерію і дізнатись, скільки є зображень у форматі JPEG).

Наступний спосіб – використання зв’язку з графічними файлами, який ми завбачливо встановили в п.7. Наприклад, відбір показав, що у мене на двох дисках є загалом три файли із промовистою назвою "andrcerk.jpg". Який з них містить саме те зображення Андріївської церкви, що мені потрібно ? Я ставлю потрібний диск і дивлюсь на сторінці зображення – це той файл чи не той.

Вдосконалення каталогу

Навчившись тішитись з каталогом, можна подумати про його вдосконалення.

Перше, що спадає на думку – це змінити тип вершин для дисків. Для цього треба виділити всі такі вершини і встановити для тих тип "Диск", який ми припасли в п.2. Тепер диски вже не матимуть піктограму "По умовчанню".

Наступне вдосконалення може стосуватись структури каталогу. Наприклад, ви можете створити кореневі вершини під промовистими назвами "Програми", "Ігри", "Музика" і розмістити диски відповідного змісту як дочірні вершини. Поліпшення групування полегшує користування каталогом. Мій досвід показує, що 30 вершин на одному рівні – це максимум для комфортної роботи, і при збільшенні числа вершин доцільно створювати нові проміжні рівні групування.

В цілому каталог компкат-дисків на "Мисленому древі" дуже полегшує життя; треба тільки не лінуватись і каталогізувати нові диски одразу після їх надходження. Звичайно, варто час від часу робити резервні копії каталогу.