Версія для друку

Метролог

Конвертер історичних одиниць виміру

Версія 1.0

 1. Про програму
 2. Використання програми
 3. Використання журналу
 4. Використання вікна правил
 5. Використання анімації
 6. Доступні метрологічні системи
 7. Як написати свою метрологічну систему
 8. Завантаження дистрибутиву
 9. Онлайнові конвертери

Про програму

Програма призначена для перетворення розмірних чисел з різноманітних історичних метрологічних систем у сучасну метричну, а також для перетворень між історичними метрологічними системами.

Програма призначена для використання філологами, істориками, фахівцями в гуманітарних галузях знань. Програма розрахована на будь-який рівнь знань – від школяра до професора.

Системні вимоги : наявність операційної системи Windows95 / 98 / ME / NT4 / 2000 / XP / Vista.

Програма може запускатись з будь-якого носія (жосткий диск, компакт-диск, мережевий каталог і т.д.)

Програма розроблена групою "Мисленого древа" (Київ, Україна).

Програмісти, котрі зацікавлені у розвитку даної програми, можуть отримати її висхідні тексти (надішліть листа розробникам через веб-сайт).

ЛІЦЕНЗІЯ КОРИСТУВАЧА

1. Даний продукт є безкоштовним (freeware). Користувач має право вільно вживати його і поширювати далі.

2. Програма постачається на умовах "як стій" (as is). Розробники доклали всіх зусиль, щоб зробити її надійною, корисною і зручною у використанні. Тим не менше розробник не несе ніякої відповідальності за втрату інформації чи іншу можливу шкоду для користувача, яка виникла через використання даної програми, зокрема, через помилки в програмі "Кириличні та римські числа" або через її конфлікти з іншими програмами.

3. Користувачам програми доцільно зареєструватись на веб-сайті групи; такі користувачі будуть отримувати повідомлення про нові версії програми "Кириличні та римські числа" та про інші розробки групи.

4. Користувачі не мають права змінювати файли, наявні в дистрибутиві, окрім файлів метрологічних систем (див. Як написати свою метрологічну систему). Користувач має право змінювати файли метрологічних систем або додавати свої файли метрологічних систем. В такому випадку просимо надсилати ці змінені/додані файли також і розробнику програми для включення в дистрибутив.

5. Дія даної ліцензії поширюється тільки на дану версію програми і не поширюється на наступні версії.

Використання програми означає вашу згоду з даною ліцензією.

Використання програми

Screen shot

Основну функцію програми виконують два віконця вводу та два селектори одиниць виміру, організовані у вигляді дерев. Обидва селектори містять ідентичні набоди одиниць.

Клацніть піктограму з чистим аркушем або натисніть Ctrl+N для очистки всіх полів.

В одному із селекторів виберіть одиницю, значення якої ви хочете перерахувати. В другому селекторі виберіть одиницю, яка є ціллю перерахунку.

Введіть в одне із віконець вводу потрібне значення шляхом набору на клавіатурі або вставки із буферу обміну.

По мірі вводу в одне з віконець значення автоматично перераховується і результат показується на панелі результату у верхній частині вікна програми. Ця панель може відображати повідомлення прро помилку або про неможливість виконання перерахунку (наприклад, якщо в одному селекторі задано кілометри, а в другому – кілограми).

Щоб скористатись плодами перерахунку, клацніть кнопку "Копіювати" на панелі інструментів або натисніть Ctrl+C. Якщо у віконцях вводу у вас нічого не виділено (звичайна ситуація), текст із панелі результатів буде скопійовано в буфер обміну.

Для закінчення роботи з програмою клацніть кнопку "Вихід" на панелі інструментів або натисніть Alt+X.

Використання журналу

Щоб відкрити журнал, клацніть кнопку "Список додаткових вікон" на панелі інструментів і виберіть зі списку "Журнал".

По мірі того як ви виконуєте різні перерахунки, результати додаються у вікно журналу у вигляді окремих рядків. Тепер ви можете скопіювати групу результатів в буфер обміну.

Майте на увазі, що закриття вікна журналу очищає всі записи в ньому, при цьому попередження не видається. Закрити журнал можно просто натисканням Esc (коли він має фокус вводу).

Використання вікна правил

Щоб відкрити вікно правил, клацніть кнопку "Список додаткових вікон" на панелі інструментів і виберіть зі списку "Вікно правил".

Правила перерахунку представлені тут у вигляді дерев. Ви можете вивчати структури дерев, щоб зрозуміти логіку роботи програми "Метролог" або з метою перевірки коректності додаткових метрологічних систем.

Закрити вікно правил можно просто натисканням Esc (коли воно має фокус вводу).

Використання анімації

Звичайно програма "Метролог" виконує перерахунок миттєво, як потрібно для професійного використання. Але для спеціальних цілей, як-от використання в учбовому процесі, можна "уповільнити" процес перерахунку і зробити його більш наочним. Для цього призначено режим анімації.

Щоб запустити анімації, потрібно спочатку виконати якийсь коректний перерахунок. Після цього активізується кнопка "Анімація" на панелі інструментів, клацнувши яку, ви запустите процес анімації. Запустити анімацію можна також натисканням Alt+A.

Анімація завжди стартує в автоматичному режимі, при котрому кроки перерахунку виконуються через 5 секунд. Натиснувши клавішу "Пробіл", ви можете переключитись в режим ручної анімації, коли кожен крок перерахунку буде виконуватись після натискання пробілу. Натиснувши Esc, ви можете в будь-який момент зупинити ручну або автоматичну анімацію.

Анімація змінює поведінку головного вікна, журналу та вікна правил. Ви можете розкрити обидва додаткові вікна, щоб це побачити.

В головному вікні анімація відбивається у панелі результатів у вигляді записів типу "Крок 1/4 :" з наступним результатом даного кроку.

У журналі анімація відбивається у вигляді додаткових рядків, які описують відповідні кроки.

У вікні правил анімація відбивається шляхом додавання вершини, яка відповідає поточному правилу, до набору відмічених вершин. Набір відмічених верших анулюється після закінчення анімації.

Доступні метрологічні системи

В дистрибутив включені такі метрологічні системи :

 1. Метрична
 2. Англійська
 3. Система США (ті одиниці, які не співпадають з англійськими)
 4. Українські міри (15 – 18 ст.)
 5. Російська система (15 ст. – 1917 р.)
 6. Французька система (11 – 18 ст.)
 7. Німецька система (11 – 18 ст.)
 8. Давньоримська система (4 ст. до н.е. – 5 ст. н.е.)
 9. Давньогрецька система (6 ст. до н.е. – 2 ст. н.е.)
 10. Міри Біблії (10 ст. до н.е. – 2 ст. н.е.)

Як написати свою метрологічну систему

Написати свою метрологічну систему і додати її до тих систем, які вже реалізовано у програмі "Метролог", дуже просто. Для цього слід розуміти, що метрологічні системи в нашій програмі відділені від власне програмного коду і зберігаються у вигляді текстових ini-файлів у тому ж каталозі, де знаходиться файл програми.

Ви можете ознайомитись з тими файлами, які прикладені до програми, і після цього модифікувати існуючі метрологічні системи або додати свої, повністю нові.

Увага ! Перш ніж модифікувати існуючі файли, зробіть їх резервні копії !

Для створення нової метрологічної системи найкраще скопіювати файл однієї з існуючих систем під новим іменем. Ім’я файлу не має значення, має значення його розширення (.ini) та розміщення в каталозі програми. При наступному запуску "Метролог" завантажить додані/модифіковані вами ini-файли.

При написанні метрологічної системи слід дотримуватись таких правил :

1. В файлі мусить бути рядок

Owner=Metrolog

2. В файлі мусить бути рядок

0=[<назва метричної системи>] [<число>] [hint <підказка>]

Ноль в даному випадку задає ієрархічний рівень – корінь системи. [Число] задає позицію сортування метрологічних систем. Ці числа можуть бути довільними, не обов’язково 1, 2, 3… Можна й так : 105, 122, 2250, 10618… Але ці числа повинні бути унікальними ! Текст, заданий після hint, є підказкою. Цей текст буде спливати у вікні програми, коли курсор миші проходитиме над відповідним елементом. Підказка є необов’язковою. Якщо вона не потрібна, опустіть цю частину цілком, разом з квадратними дужками.

Наприклад, предписуємо "Метричній системі" бути першою :

0=[Метрична система] [10]

3. На наступному рівні ієрархії знаходяться категорії одиниць, на ще глибшому – власне одиниці.

4. Категорії описуються наступним чином :

1=[<назва категорії>] [<число>] [hint <підказка>]

[Число] задає порядок сортування категорій; але воно ж задає відповідність категорій для різних систем, тобто міри довжини повинні мати в усіх системах один числовий ключ, і міри ваги – також один, інакший ніж міри довжини. Простою мовою, не міняйте числові ключі існуючих категорій.

5. Одиниці описуються наступним чином :

2=[<назва одиниці>] [<модуль>] [f <назва дробної одиниці>] [(2) <назва одиниці від 2 до 4>] [(5) <назва одиниці від 5 до 20>] [hint <підказка>]

[<назва одиниці>] повинна записуватись в називному відмінку однини

Модуль – це число, після якого йде назва одиниці, до якої буде приведено значення поточної одиниці. Якщо модуль не задано, одиниця вважається базовою.

Параметр [f <назва дробної одиниці>] задає назву одиниці, як вона має виглядати для дробних (не-цілих) чисел; наприклад, 1.5 метра або 2.5 кілограма.

Параметр [(2) <назва одиниці від 2 до 4>] задає назву одиниці, як вона має виглядати для цілих чисел 2, 3, 4; наприклад 2 метри або 3 кілограми.

Параметр [(5) <назва одиниці від 5 до 20>] задає назву одиниці, як вона має виглядати для цілих чисел від 5 до 20; наприклад 6 метрів або 13 кілограмів.

(Оце чисте горе з відмінюванням !)

Наприклад :

2=[метр] [100 сантиметр] [f метра] [(2) метри] [(5) метрів]

означає, що для одиниці "Метр" задано модуль перерахунку в одиниці "сантиметр"; так, 2.58 м = 2.58*100 = 258 сантиметрів.

6. Під час запису модуля у вигляді дійсного числа треба пильнувати, щоб вживалась міжнародна "." (крапка, або точка), а не московська "," (кома, або запятая). Пробіл між числом і назвою одиниці виміру є обов’язковим. Назву одиниці в модулі не можна відмінювати, треба давати в називному відмінку однини.

Наприклад (правильно) :

2=[сажень] [2.13 метр] [f сажені] [(2) сажені] [(5. саженів] [hint Російська мірна сажень]

Наприклад (неправильно) :

2=[сажень] [2,13метра] [f сажені] [(2) сажені] [(5) саженів] [hintРосійська мірна сажень]

Тут одразу чотири помилки : 1) кома замість крапки в модулі; 2) нема пробілу між числом і назвою одиниці в модулі; 3) незава одиниці в модулі – не в називному відмінку однини; 4) після слова hint нема пробілу.

7. Одиниці всередині категорій не сортуються, їх порядок визначається порядком рядків в файлі.

8. Порожні рядки ігноруються; ви можете додавати коментарі, починаючи рядок з символа ";" (крапка з комою) або "REM"

Наприклад :

; Оце коментар

REM І це також коментар

Завантаження дистрибутиву

Версія 1.0 (дата випуску 20.12.2006 р.) є найновішою повнофункціональною версією програми. Ми самі постійно використовуємо цю версію. Дистрибутив містить власне програму, файл допомоги (HTML) і 10 файлів метрологічних систем.

Завантажити файл дистрибутиву (metrologinst.exe, 620 кб) зараз.

Увага ! Перед завантаженням програм веб-браузери попереджають користувача, що така операція є потенційно небезпечною. Попередження загалом слушне, але конкретно наша програма (metrologinst.exe) ніякої шкоди вашому ком’ютеру не зробить. Погоджуйтесь на завантаження без вагань.

Що робити після завантаження дистрибутиву

Інсталяція виконується в один крок : треба запустити файл metrologinst.exe (двічі клацнувши по ньому у Провіднику). Інсталятор задає вам одне запитання – чи бажаєте ви встановити програму "Метролог". Якщо ви погоджуєтесь на установку, інсталятор виконає всі потрібні дії без будь-яких подальших запитань. (Ми розробили інсталяцію в такому мовчазному стилі, зважаючи на те, що більшість користувачів наших програм не є великими комп’ютерними фахівцями).

Після інсталяції на кнопці "Пуск" з’являється група "Археометрика" з вкладеною папкою "Метролог", яка містить ярлики для запуску програми, деінсталяції та перегляду сторінки підтримки програми у Вебі (до речі, ви зараз на ній знаходитесь).

Наша інсталяція створена за допомогою безкоштовного генератора інсталяцій Inno Setup, написаного Джорданом Раселом (Jordan Russell). Цей потужний і зручний у користуванні генератор доступний для завантаження з сайту розробника http://www.jrsoftware.org/.

Програма може запускатись з будь-якого носія. Для переносу її на інший комп’ютер просто скопіюйте каталог з файлами програми.

Онлайнові конвертери

Якщо вам доводиться перераховувати одні одиниці вимірів в інші тільки зрідка, вам не конче завантажувати "Метролог". Ви можете скористатись онлайновими калькуляторами одиниць виміру :

convert-me

decoder.ru

Але в жодному такому калькуляторі ми не знайшли старих українських мір. Тому якщо вам потрібні такі міри, які є тільки в нас, або якщо вам постійно треба перераховувати одиниці виміру, варто скористатись програмою "Метролог".