Версія для друку

Програми "Мисленого древа"

Ми рекомендуємо іншим тільки такі програми, котрими користуємось самі.

1. Коротка історія «Мисленого древа»

2. Слово о полку Ігоревім – джерело натхнення

3. Мислене древо 2.5 – основна робоча версія

4. Мислене древо 3 – в стадії розробки

5. Археометрика : набір утиліт для гуманітарія

6. Висхідні тексти

1. Коротка історія «Мисленого древа»

Спочатку ми нікого не хотіли ображати. Наша мета була скромна – представити масив текстововї інформації про Чорнобильську катастрофу в електронному вигляді, щоб можна було шукати тексти по всьому неосяжному морю цієї брехні. І ми вирішили покласти всі тексти в один документ MS Word.

Та дуже скоро з’ясувалось, що MS Word відмовляється додавати текст в документ, обсяг якого наблизився до 1500 сторінок. А це ж була тільки краплина у морі брехні ! Тоді ми сказали : «Ну, Microsoft, начувайся !» і натиснули кнопку «Новий проект»…

Це був листопад 1999 року, і це було «Мислене древо» версії 1.0. Дуже скоро нам стало ясно, що задача представлення довільних обсягів форматованого тексту в структурованому вигляді є лише частинним випадком ширшої задачі – структурного управління і представлення масивів неформалізованої інформації. Така задача мала свої природні рамки і дуже скоро ми прийшли до ключової абстракції – дерева вершин з довільним інформаційним навантаженням. А оскільки для кожної предметної області це дерево треба спочатку собі уявити, то виникла і назва – «Мислене древо» (ну, не без впливу «Слова о полку Ігоревім»…).

В січні 2000 р. ми приступили до випробування МД 1.0, а у квітні 2000 р. весь масив чорнобильської брехні був убганий у базу даних.

У жовтні 2001 р. була випущена нова версія – МД 2.2 на новому двигуні і з новим віртуальним деревом для візуалізації даних. Ця версія стала основою наших перших публікацій баз даних на компакт-дисках (червень 2002 р.)

В листопаді 2004 р. випущена версія МД 2.5 – з великими принциповими новинами порівняно з 2.2, також з виправленням усіх виявлених в 2.2 помилок. Нині ця версія є основою всіх наших баз даних.

2. Слово о полку Ігоревім – джерело натхнення

Староруська героїчна поема «Слово о полку Ігоревім» (1185 р.) була і є джерелом нашого натхнення, джерелом образності і термінології програми.

Радимо запам’ятати такі вирази :

Мислене древо. Поет говорить про давнього співця Бояна, що той «растекашется мыслию по древу». Ми розуміємо цей вираз так, що поет-мислитель силою своєї уяви здатен зв’язувати віддалені між собою предмети і робити ці зв’язки такими наочними, як зв’язки гілок у дереві. Це афористичний вираз основної ідеї ієрархічної бази даних.

Тропа Трояна. Поет говорить про того ж Бояна : «рища в тропу Трояню чрес поля на горы!» Загадковий вираз, який коментатори «Слова» розуміють дуже різно. В контексті нашої програми «Тропа Трояна» – це список відвіданих вершин бази, який дозволяє швидко повернутись назад і не заблукати серед гілок дерева. Це справді тропа, яку ви, подібно до давнього героя Траяна, прокладаєте під час мандрів по невідомій країні під назвою «Ієрархічна база даних».

Див. Поет говорить : «збися Див, кличет верху древа». Див – загадкова чарівна істота, яка допомагає герою долати перешкоди. В контексті нашої програми див – це складне багатосторінкове діалогове вікно з пошаговими інструкціями. Але що то за народ американці ! На нашого дива кажуть – «wizard» !

Золоте слово. Поет говорить : «Тогда великий Святослав изрони злато слово». Золоте слово – це виказ і вислів найвищої мудрості. В контексті нашої програми «золоте слово» означає версію програми з найбільшими функціональними можливостями, на противагу «срібному слову» – спрощеній версії з обмеженою функціональністю. Ну, американці кажуть pro/lite або enterprise/home edition.

Прадідівська слава. Поет говорить : «тии бо бес щитовь с засапожникы кликом полкы побеждают, звонячи в прадеднюю славу». Прадідівська слава – це те, що робить з електорату – громадян, з бидла – патріотів, з людської маси – особистостей. Дзвонити у прадідівську славу, нагадувати всім про неї, актуалізувати, висвітлювати і пропагувати її – ось наша задача. Ну, також і додавати до слави дідів нашу сучасну славу, за прекрасним виразом поета – «свивая славы оба полы сего времени». Згодом ми представимо конкретніший план щодо цього, слідкуйте за новинами сайту.

Більше про «Слово о полку Ігоревім»…

3. Мислене древо 2.5

Мислене древо 2.5 – основна на сьогодні робоча версія програми (stable release). Для її використання ви маєте такі можливості :

Прочитати короткий опис програми

Завантажити дистрибутив і ознайомитись з рекомендаціями по установці програми

Продивитись веб-версію допомоги – найкращий спосіб скласти повне уявлення про функціональність програми без завантаження дистрибутиву

Ознайомитись з порадами користувачам – методичними рекомендаціями по використанню програми «Мислене древо» для вирішення різних інформаційних задач.

4. Мислене древо 3

Мислене древо 3 знаходиться у стадії розробки. Ви можете ознайомитись з проектом, з ходом процесу та з описами уже реалізованих частин проекту.

Дивосвіт Мисленого древа 3

5. Археометрика : набір утиліт для гуманітарія

В наших планах – написати серію утиліт (маленьких програм для вирішення обмежених задач), призначених для використання у сфері гуманітарних наук та освіти. Ці утиліти можуть бути корисними для будь-якої кваліфікації – від школяра до професора.

На сьогодні реалізовані дві з цих утиліт – «Конвертер історичних числових систем» та «Метролог». Слідкуйте за новинами сайту !

Більше інформації…

6. Висхідні тексти

Наші програми на сьогодні не є проектами з відкритим кодом (open source), але якщо серед читачів сайту є бажаючі приєднатись до розробки – ми охоче розглянемо всі пропозиції. Отже, пишіть нам !

Висхідні тексти програми «Мислене древо» версії 2.2.2.3

Любителі висхідних текстів програм на Delphi можуть скопіювати архів з текстами попередньої версії (md220203src.zip, 780 Кб) зараз.