Версія для друку

Великі роздоріжжя

Твори Лесі Українки на теми Ветхого завіту та історії християнства

На даній сторінці я вперше у практиці видання творів Лесі Українки пропоную читачам читати їх у порядку біблійної історії та історії християнства.

Леся Українка досконало знала Біблію, і для неї не було ніякої проблеми у стилізації свого письма під священні книги чи у вплетенні біблійних цитат у свій текст. Пропонована підбірка творів складає неначе паралель канонічним біблійним текстам, формуючи своєрідний український канон.

Назва «Великі роздоріжжя» належить Лесі Українці. Розпочинаючи роботу над трагедією «Руфін і Прісцілла», вона на першій сторінці чорнового автографу написала : «Великі роздоріжжя. Драматична поема в двох образах. Образ перший. Руфін і Прісцілла». Цей другий образ так і не був написаний (адже він передбачав іншу п’ятиактну трагедію !), але цілий корпус творів Лесі Українки до певної міри може слугувати заміною другого образу.

Отже, «Великі роздоріжжя» – це історія нової ідеї від її зародження, розвитку, опанування масами, перетворення на матеріальну силу – аж до перетворення її на стару ідею, коли адепти нової ідеї, запанувавши у суспільстві, починають винищувати своїх ворогів тими самими методами, якими діяли вороги (аж до перетворення мучеників ідеї на мучителів в ім’я ідеї).

Читаючи ці твори, слід пам’ятати про звичний для Лесі Українки прийом подвійного дна, коли на першому дні лежать події біблійної чи християнської історії, а на другому – проблеми революційної боротьби за визволення України. Тому Єрусалим в цих творах – не тільки місто у Палестині, а ще й незалежна Україна, Вавілон – також не тільки місто на Євфраті, але також імперія; ідея християнства – не тільки те, що проповідував Христос, а ще й ідея революційної боротьби проти гнобителів.

Програма циклу

Пророк

І ти колись боролась, мов Ізраїль

Ізраїль у Єгипті

В дому роботи, в країні неволі

У пустині

Ізраїль у Палестині

Самсон

Саул

Дочка Ієфая

Ізраїль у Вавілоні

Єврейська мелодія

Як Ізраїль діставсь ворогам у полон…

Єреміє, зловісний пророче в залізнім ярмі!

У полоні (Вавілонський полон)

На руїнах

Приход месії

Прокляття Рахілі

Жертва

Одержима

Що дасть нам силу?

На полі крові

Йоганна, жінка Хусова

Піднесення християнства

В катакомбах

Руфін і Прісцілла

Адвокат Мартіан

[На передмісті Александрії живе сім’я грецька…]

Занепад християнства

Було се за часів святої Германдади

Три хвилини

Останні часи

Коли вже зачепили сі питання (віршований виклад символу віри)

Якби я знав, що їм нема рятунку… (тільки атеїсти справді вірять у бога)

Сон (апокаліптичний вірш)