Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Герб і прапор міста Ровеньки

Олег Житниченко, Андрій Закорецький (Луганськ)

Ровеньки – місто обласного значення Луганської області. Історія цієї землі невід’ємно пов’язана з історією козацтва. Після придушення Булавинського повстання 49 козацьких поселень було спалено, в тому числі і Осиновий Ровеньок на річці Айдар (тепер Ровеньки Білгородської області, Росія). Вільні козаки, утікаючи від переслідувань, осіли на незаселених землях «Дикого поля». Нове поселення назвали на згадку про залишене містечко Ровеньком, згодом – Ровенецькою слободою. У першій згадці про слободу говориться: «Слобода Орлово Ровенецкая находится на вершине балки Ровенек, по обе ее стороны, на скатах балки. Первоначальное заселение ея пришлыми малороссиянами было положено генерал-майором Василем Петровичем Орловим (впоследствии войсковым атаманом) в 1793 году». У кінці XIX ст. навколо слободи було знайдено багаті поклади вугілля. Початок роботи Катеринівської залізниці призвів до бурхливого розвитку вугледобування.

На початку XX ст. слобода стає розвиненим торговим промисловим центром. 1934 р. Ровеньки одержали статус міста. Війна завдала економіці міста великих збитків. Були зруйновані деякі промислові об’єкти, залізничну станцію, виведені із дії практично усі шахти. У післявоєнні роки потрібно була відбудова шахт Донбасу. В Ровеньки їхали будівельники з Київської, Чернігівської та інших областей України. З 1963 р. Ровеньки – місто обласного підпорядкування. На теперішній час основою економіки міста стали вугільні підприємства, на долю яких припадає 95% усієї продукції, яка тут випускається.

На замовлення міського голови членами УГТ О. Житниченком та А. Закорецьким розроблено проект муніципальної символіки міста Ровеньок. Допомогу при розробці надавали краєзнавець К. В. Кравченко та завідуюча Ровеньківським відділом обласного краєзнавчого музею С. А. Картишкина.

Герб м.Ровеньки

4 червня 2003 р. рішенням дев’ятої сесії Ровенківської міської ради двадцять четвертого скликання за № 9/290 затверджено символи міста. Герб: у перетятому зелено-чорному полі чорний квадрат у срібному сяйві; у срібному бічнику зліва – три червоні дуби з жолудями в стовп. Щит вписано в срібний картуш, увінчаний міською короною. Під картушем срібні кирка та кайло, покладені навхрест і перевиті зеленою стрічкою з червоною та чорною смужками і білим написом «Ровеньки».

Прапор м.Ровеньки

Прапор: квадратне полотнище, 2/3 якого від древка складаються з двох рівновеликих горизонтальних смуг – зеленої та чорної, у центрі – чорний квадрат (сторона квадрата рівна 1/6 сторони прапора) у білому сяйві, що має 16 широких і поміж них 16 вузьких променів (сяйво займає 3/5 сторони прапора); з вільного краю йде біла вертикальна смуга шириною в 1/3 сторони прапора, на якій три червоні дуби з жолудями (кожен дуб вистою в 1/5 сторони прапора). За перші сто років у Ровенецькій слободі головним заняттям були хліборобство та вівчарство, друге сторіччя в Ровеньках – час бурхливого розвитку вугледобувної промисловості. Тому щита поділено на зелене (донецькі степи, землеробство) те чорне (підземні надра і вугледобування) поля. Головною в економіці міста є вугільна промисловість, тому її головний продукт – кам’яне вугілля (чорний квадрат) займає центральне місце в гербі.

Особливу роль в історії міста відіграє Гримучий ліс. Цей ліс унікальний. Ровеньки чи не єдине місто в Україні, де сучасний дикий ліс знаходиться в центрі поселення. Вік деяких дубів у лісі сягає 120 років. Гримучий ліс у гербі позначено трьома фігурами старого дуба. Червоний дуб означає боротьбу за життя, героїчні трудові і бойові подвиги, муку, кров. Дуб з жолудями – це символ могутності, сили і твердість.

Опубліковано : Знак, 2004 р., ч. 32, с. 1.