Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Музею історії Києва – бути!

У першому номері нашого альманаху ми розповіли про щасливі і сумні сторінки долі Музею історії Києва.

Про те, як 26 травня 1982 року у Кловському палаці відбулося відкриття Музею, і ця подія стала однією з урочистостей святкування 1500-річчя міста Києва.

І про те, як через два десятиріччя, постановою Кабінету міністрів України від 11 серпня 2003 року, Музей виселили з історичного Кловського палацу й передали палац під службові приміщення Верховного Суду. Експозицію ж Музею було розібрано, разом із усіма фондами, що налічують понад 200 тисяч експонатів, укладено у 1700 ящиків різного розміру й вивезено на один з поверхів «Українського дому». Тут унікальні київські старожитності вже більше року знаходяться у неприпустимих для зберігання умовах.

За останні два роки відносно Музею історії Києва лунали різні пропозиції. Пропонувалося передати Музею недобудований виставковий корпус на Інститутській вулиці, віддати під музейну експозицію увесь «Український дім», повернути Музею Кловський палац. Час йшов, але справа не рухалася з місця, загрожуючи опинитися у глухому куті.

Президент України В. Ющенко розмовляє…

Президент України
В. Ющенко розмовляє
з В. Ковалинським.
30 квітня 2005 р.

30 квітня головний редактор альманаху «Купола» завідуючий відділом Музею історії Києва Віталій Ковалинський зустрівся з Президентом України Віктором Ющенком і передав йому стурбованість колективу Музею за долю їхнього дітища. Зі свого боку Віктор Андрійович розповів про плани стосовно того, як у подальшому використовуватиметься будівля «Українського дому», де наразі досить часто відбуваються суто комерційні заходи, у тому числі виставки-ярмарки різноманітних товарів тощо.

Під час бесіди Президент та науковець дійшли спільної думки щодо можливого розміщення Музею історії Києва – на Печерську, в одній зі споруд, яка є пам’яткою історії та архітектури. Віталій Ковалинський подарував Президентові України примірник альманаху «Купола» та свою третю книгу «Київських мініатюр», яка вийшла 2004 року у нашому видавництві.

Отже, сподіваємось, що вже у недалекому майбутньому спів-робітники Музею історії Києва займуться справою, яка є для них не просто роботою, а змістом їхнього життя. Вони почнуть складати нову експозицію Музею у новому приміщенні.

Музей історії Києва – це не лише Кловський палац, у якому була головна експозиція, але ще й Літературно-меморіальний музей М. О. Булгакова, Музей О. С. Пушкіна, Музей культурної спадщини, Музей Г. Світлицького, а також Історично-меморіальний музей М. С. Грушевського та Музей Шолом-Алейхема, над створеням яких наразі працюють науковці.

Але Кловський палац завжди буде бентежити їхнє серце.

P.S. Коли наш альманах був підготовлений до друку, міський голова О. О. Омельченко повідомив ЗМІ, що місто добудує для Музею історії Києва виставковий павільон на вулиці Інститутський.

Опубликовано : Купола (Киев), 2005 г., вып. 2, c. 91.