Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Україна - Швеція: на перехрестях історії

Ніна Ковтанюк

заступник генерального директора
Національного музею історії України

1 жовтня 2008 року Національному музеї історії України відкрилася виставка «Україна – Швеція: на перехрестях історії (XVII – XVIII століття)». Її відкриття було присвячене підписанню у жовтні 1657 року в Корсуні за гетьманування Івана Виговського першої союзницької українсько-шведської угоди. Закриття ж планується приурочити до 300-річчя українсько-шведського союзу оформленого Великобудищанським трактатом 28 березня 1709 року.

У презентації виставки взяли участь король Швеції Карл XVI Густав та Президент України Віктор Ющенко.

Король Швеції Карл XVI Густав і… Королева Сільвія, король Карл XVI…
Король Швеції Карл XVI Густав і Президент України Віктор Ющенко Королева Сільвія, король Карл XVI Густав, Катерина Ющенко та Віктор Ющенко

Виставка є одним із заходів, передбачених Указом Президента України № 955 від 9 жовтня 2007 р. «Про відзначення 300-річчя подій, пов’язаних з воєнно-політичним виступом гетьмана України Івана Мазепи та укладенням українсько-шведського союзу». Але підготовку до неї було розпочато раніше, ще у травні 2007-го, коли до Швеції виїхали представники Музею, щоб погодити питання організації майбутньої виставки. Тоді було отримано попередню згоду на участь зі шведської сторони Військового музею, Національного та Військового архівів,Національної бібліотеки, Національного художнього музею, Публічної бібліотеки міста Лінчопінг.

Булава, яку, за легендою, успадкував… Фрагмент прапора з гербом гетьмана…
Булава, яку, за легендою, успадкував Пилип Орлик після Івана Мазепи Фрагмент прапора з гербом гетьмана Івана Мазепи та стародубського полковника Михайла Миклашевського. 1690 – 1696 pp. (Національний музей воєнної історії Швеції)

Київські музейники ознайомилися з матеріалами і документами шведських наукових інституцій та відібрали для показу унікальні реліквії. Серед них такі предмети загальнонаціональної значущості, як прапор з гербом гетьмана України Івана Мазепи, оригінали листів до шведських королів гетьманів Богдана Хмельницького, Івана Виговського, Івана Мазепи, Пилипа Орлика та кошових отаманів, гетьманська булава Пилипа Орлика та факсиміле прижиттєвого рукописного примірника його Конституції, унікальний козацький прапор Чернігівського полку, пробитий кулями періоду національно-визвольної війни XVII століття, оригінал Корсунської угоди 1657 року тощо. Більшість цих раритетів були невідомі або маловідомі не тільки широкому загалову, а й українським науковцям.

У підсумку зі Швеції привезли на виставку «Україна – Швеція: на перехрестях історії» 47 унікальних пам’яток: козацькі клейноди, листи гетьманів, карти, гравюри, дипломатичне листування. Експонується картина «Мазепа і Карл XII на Дніпрі» роботи художника XIX ст. Густава Седерстрьома з приватної колекції Фредрика Екмана.

Перлиною української частини експозиції є гетьманський прапор кінця XVII ст. з колекції Харківського історичного музею. Він був виготовлений у Москві й наданий гетьману Івану Самойловичу. Пізніше використовувався його наступником – гетьманом Іваном Мазепою, а після програної ним битви під Полтавою прапор перейшов до Івана Скоропадського, потім – до Данила Апостола. Цей прапор півстоліття символізував найвищу козацьку владу в Україні і є винятковим свідком історичних подій. Надзвичайну цінність цієї пам’ятки підсилює той факт, що це одне з трьох збережених гетьманських українських знамен (друге зберігається в Москві, а третє – у Стокгольмі).

Довгий час, до кінця 80-х років XX століття, прапор експонувався в Харківському історичному музеї, але вже потребував термінової реставрації. Зважаючи, що польська школа реставрації тканин, зокрема Національного музею у Кракові, є однією з найкращих у Європі, було прийнято пропозицію польських колег щодо допомоги з реставрації військової святині. Відновлена пам’ятка зайняла одне з центральних місць в експозиції.

Загалом на виставці представлено 100 експонатів з 6-ти шведських та 13-ти українських музейних, архівних і бібліотечних закладів, а також із зібрань трьох приватних колекціонерів.

Виставка складається з п’яти розділів. Перший – «Балтійсько-Чорноморська вісь: Шведське королівство та Кримське ханство», другий – «Кроки назустріч: українсько-шведські стосунки XVII ст.», третій розділ – «Україна та Швеція у Північній війні 1700-1721 pp.», четвертий – «Перша політична еміграція України: гетьман Пилип Орлик», п’ятий розділ – «На терезах часу: ювілеї Полтавської битви».

XVII – XVIII століття – це період, що посідає особливе місце в долі України. Адже козацька доба є однією з найбільш складних сторінок історії нашої держави, доба, яка започаткувала боротьбу українського народу за свою незалежність.

Україна багата на музейні раритети від найдавніших часів і до сьогодення. В різні часи не все вдалося зберегти на своїй землі з різних причин. Але найосновніше нині завдання – зберегти наявне та ознайомити з ним наступні покоління. Адже лише глибокі і правдиві знання про минуле України дадуть нам можливість збудувати її майбутнє.

По 30 березня 2009 року виставка працюватиме в Києві, а з 9 квітня по 31 травня – у Дніпропетровську.