Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Церква в селі Іванівці (Жидачівський район Львівської області)

Микола Жарких

Малюнок 11:38. Церква в с.Іванівці.…

Малюнок 11:38. Церква в с.Іванівці. Вигляд з північного сходу

Малюнок 11:39. Церква в с.Іванівці.…

Малюнок 11:39. Церква в с.Іванівці. Вигляд з південного сходу

Церква в с.Іванівці. Дзвіниця

Малюнок 11:40. Церква в с.Іванівці. Дзвіниця

Ця дерев’яна церква має в основі тридільний план, ускладнений прибудовами. В центрі плану покладено прямокутну наву, до якою зі сходу примикає шестикутний вівтар, а з заходу – прямокутний бабинець. До бабинця з заходу прибудовано значно нижчий прямокутний притвор. З південного боку бабинець та нава мають відкрите опасання, яке спирається на укоси. Північний та східний боки церкви цілком та південний бік вівтаря охоплені закритими опасанням; воно переривається прямокутною прибудовою до північного боку вівтаря. Стіни церкви, опасання та всіх прибудов ошальовано дошками у вертикальному напрямку. Дах церкви та опасання зроблено з бляхи. Церква перекрита двосхилим дахом над бабинцем, чотирисхилим дахом з маленьким глухим ліхтариком над навою та двосхилим і гранчастим дахом над вівтарем. Притвор перекрито двосхилим дахом. В південній стіні бабинця прорізано вікно з півциркульним завершенням; такі самі вікна зроблено в південній стіні вівтаря та північній стіні нави. В південній стіні нави зроблено дуже велике вікно (втроє ширше за попередні) з овальним завершенням. Південна прибудова до вівтаря має маленьке прямокутне віконце в південній стіні, притвор – два великих прямокутних вікна у південній та північній стінах. Церква має четверо зовнішніх дверей прямокутної форми. Головними є двері в західній стіні притвору. Інші двері зроблено в південній стіні нави, в північній стіні північної прибудови до вівтаря та в торцевій західній стіні північного закритого опасання. Назовні церква не має інших прикрас, окрім ікони над головними дверима.

На південь від церкви стоїть мурована дзвіниця. Вона має форму прямокутного пілона з трьома арками для дзвонів однакового розміру. Дзвіниця завершена трикутним фронтоном.

Цю церкву пропонують датувати 16 ст. [43]. Цей вік для дерев’яної споруди є дуже поважним (окрім церкви Юра в Дрогобичі та церкви св.Миколи в селі Колодному на Закарпатті не так просто й назвати дерев’яні церкви такого ж або більшого віку) і вимагає додаткового обґрунтування, зокрема, методом дендрохронологічного датування. На мій погляд, такій ранній даті можуть суперечити вікна з півциркульним завершенням (як на мене – не раніше 18 ст.). Звичайно, велике вікно у південній стіні не є первісним – думаю, воно з’явилось шляхом розширення первісного вікна, розміри якого були такі самі, як і у північній стіні нави. Дзвіниця ж споруджена не раніше 2 половини 19 ст.

Примітки

43. Памятники истории и культуры Украинской ССР, с. 327.