Начальная страница

МЫСЛЕННОЕ ДРЕВО

Мы делаем Украину – українською!

?

Загально-зоологічний заказник місцевого значення «Урочище Бобровня»

Парнікоза І.Ю.

створено рішенням Київської міської ради від 02.12.1999 р. за № 147/649 на острові Муромець (30,0 га) для охорони типового комплексу псамофітних лук та скарбів дніпрової протоки Бобровня. Територія заказника включає собою фрагмент острова Муромець на північ від парку Дружби Народів, включаючи невеликий фрагмент протоки Бобровня (його територія має вигляд прямокутника, який орієнтований на північ від площі 15 республік і лівим кутом виходить за Бобровню).

Протока Бобровня на острові Муромець.…

Протока Бобровня на острові Муромець. Фото К. Борисенко, 2010 р.

Заказник являє собою типову заплавну екосистему, в якій наявні як луки різного ступеня зволоженості, так і дубові, осокореві, вербові ліси та чагарники. Серед лук переважають угруповання з домінуванням мітлиці виноградникової, тонконогу вузьколистого, келерії Делявіня. На луках виявлені популяції червонокнижних пальчатокорінника м’ясо-червоного, зозулинця блощичного, півників сибірських, а також регіонально-рідкісного виду – вужачки звичайної.

Серед водних рослин наявні рідкісні види, до 2020 р. включені до Червоної книги України: водяний горіх плаваючий та сальвінія плаваюча, а також регіонально-рідкісні види: глечики жовті та латаття біле.

Луки в заказнику «Бобровня», острові…

Луки в заказнику «Бобровня», острові Муромець. Фото І. Парнікози, 2010 р.

Краєвид заказника «Бобровня» на…

Краєвид заказника «Бобровня» на острові Муромець. Фото І. Парнікози, 2010 р.

Особливою цінністю цієї території є її багатий тваринний світ. В заказнику мешкає багато видів ссавців: бобер, ондатра, єнотовидний собака, лисиця, заєць сірий, кріт, їжак, тхір чорний, норка американська, кам’яна куниця, декілька видів рукокрилих. Серед них зустрічаються занесені до Червоної книги України: видра річкова та горностай.

З птахів на гніздуванні відмічені підсоколик малий, боривітер, чорний шуліка, рибалочка, сови вухата та сіра, багато видів дрібних горобиних птахів: соловейко східний, синьошійка, вивільга, дрозди, кропив’янки та очеретянки.

За свідченням С. Домашевського шуліка чорний в кінці 1980-х на початку 1990-х гніздував на Бобровні, а після того зникли. у 2020 та 2021 рр. за свідченням М. Причепи шуліки тримались тут у вербовому лісі. В 2023 р. на острові Муромець біля Бобровні знову виявлено гніздуючих чорних шулік.

Дана територія має велике значення для збереження куріпки сірої, деркача, перепілки. Багатство видів дрібних птахів приваблює на полювання хижих птахів: великого та малого яструбів, канюка звичайного та зимняка.

На території заказника зустрічається 5 видів плазунів та 10 видів земноводних. В затоці Бобровня мешкає біля 10 видів риб. З безхребетних особливої уваги заслуговують рідкісні види комах, занесені до Червоної книги України: дозорець-імператор, стрічкарка червона, джміль яскравий.

Інформація за власними даними та (Природно-заповідний…, 2001).