Логотип Мисленого древа

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

НАУКА

ОСВІТА

ЛІТЕРА
ТУРА

Лист на сайт
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Корисні посилання / Пам’ятки історії і культури

Пам’ятки історії і культури

Україна в цілому

Окремі місця в Україні

Україніка у Польщі

Україніка у Словаччині

Інші сайти

Україна в цілому

Український пам’яткоохоронний інтернет-ресурс. Створений і підтримується Українським товариством охорони пам’яток історії і культури. Буде корисним для всіх, хто цікавиться пам’ятками. Але мусимо застерегти відвідувачів цього сайту : там часто передруковуються з інших сайтів неякісні популярні статті, які рясніють фактичними помилками. Хоча цей сайт є пам’яткоохоронним, не кожній інформації про пам’ятки з нього можна довіряти; ліпше перевіряти її за іншими, гідними довіри сайтами.

Сайт розроблено киянкою, кандидатом хімічних наук Оленою Крушинською. Все про дерев’яні храми : географічно організований каталог, бібліографія (до якої доклав рук кандидат хімічних наук Микола Жарких), персоналії, е-версії книг. Читачі сайту запрошуються до співпраці, надання своїм матеріалів для публікації.

Зміст сайту повністю відповідає назві. пам’ятки згруповано в розділи : Хмельниччина | Львівщина | Буковина | Тернопілля | Прикарпаття | Волинь | Закарпаття. Подано фотографії сучасного стану, історичні довідки, подекуди є навіть ретроспективні відеоряди.

Персональний сайт киянина Серія Клименка виконано трьома мовами (укр. / рос. / англ.). Він містить масу дуже цікавих фотографій пам’яток України та змістовні популярні розповіді про ці пам’ятки.

Сайт англійською мовою, присвячений пропаганді українського мистецтва, культури, історії та пам’яток. Основні розділи : галерея мистецтв | галерея колекцій | галерея культури | галерея геноциду | галерея історії | галерея мандрівок і туризму.

Великий сайт, присвячений виключно пам’яткам України. Зручний у використанні, з багатим наповненням.

Сайт присвячено встановленим на території України органам (клавішним багаторегістровим духовим музичним інструментам, хто не знає). На сайті віднотовано аж 108 органів, дла кожного з них подано професійний опис і фотографії.

Сайт рос./англ.мовами, містить значну колекцію сучасних фотографій по всіх областях України. Є дуже цікаві панорамні знімки. Багато пам’яток архітектури, щоправда, не завжди вдало анотованих.

Окремі місця в Україні

Сайт укр.-нім.-польськ. мовами, за матеріалами екологічно-культурологічної експедиції Товариства Лева "Дністер" (1988 – 2003 рр.). Досить багато матеріалів про пам’ятки архітектури по маршрутам експедиції.

Є розділи "Замки Закарпаття", "Храми і монастирі Закарпаття" з корисними довідками. В основному російською, дещо українською мовами. Маса помилок JavaScript.

Корисний wiki-проект, отже можна самому створювати і редагувати статті (але ми не пробували цього робити).

Прекрасний сайт, присвячений творчості сучасних художників Волині (власне, нинішньої Волинської області) та Волині в образотворчому мистецтві. Велика колекція ікон та давніх зображень пам’яток.

Сайт львівського архітектора Віктора Громика, який містить фахово й любовно зроблений каталог пам’яток.

Сайт укр./рос/англ./нім./франц. і т.д. мовами. Колекція фотографій Львова, яка містить у собі такі розділи : Сучасні споруди – Церкви, костели – Елементи фасадів – Вивіски – Леви Львова – Львів буденний – Львів вечірній – Львів весняний – Львів осінній – Львів зимовий Парки – Вулиці і площі – Подвір’я – Графіті – Пам’ятники, монументи – Цвинтарі – Панорами – Околиці Львова – Визначні місця – Обличчя – Персони – Події Львова – Контрасти – Бувале – пам’ять – Карти – Геральдика – Листівки – Фотогалерея – Ретро Львів – Нові надходження. І все це реально працює і дуже швидко завантажується. Шкода, що нема підписів під фотографіями.

Сайт має розділи : Замок сьогодні | Історія замку | Екскурсія | Фотоальбом. Матеріалів небагато, але цікаво.

Сайт російською мовою. Енциклопедія Одеси, має біографічний словник (щоправда, без Дерібаса і без Ланжерона – до них наука поки що не дійшла), довідки про вулиці й пам’ятки. Каталог одеських сайтів, в т.ч. по культурі (але лінки не працюють).

6.04.2008 р. ми знову завітали на цей корисний сайт, але Ланжерона знову не побачили. (А пошук по сайту не працює).

Офіційний сайт собору. Містить історію собору (зруйнованого більшовиками), інформацію про хід відбудови, публікації про собор у пресі, фотогалерею (біля 40 різних зображень).

Сайт містить багату фотогалерею і форум.

Розділ міського порталу, російською мовою. Дуже пристойний нарис, тільки ілюстрації маленькі. Має розділи : 1. Основные этапы развития города. Формирование городской структуры. 2. Улицы и площади города. Наиболее ценные здания и ансамбли. 3. Стили и направления в архитектуре Харькова. 4. Выдающиеся архитекторы Харькова XVIII – середины XX вв. 5. Архитектура и архитекторы современного Харькова. 6. Существующие и утраченные памятники архитектуры Харьковской области 7. Архитектурная школа в Харькове

18 сучасних фотографій пам’яток архітектури міста.

Україніка у Польщі

Сайт польською мовою, присвячений Лемківщині. Окрім туристичної інформації, містить багато описів пам’яток, з рясними фотогалереями. Більша частина пам’яток належить українцям, яких злочинний польський уряд у 1947 році виселив з корінних лемківських земель.

Сайт багатьма мовами, в т.ч. польською, російською, англійською. Старанно зібрані відомості про 237 пам’яток, згруповані у 6 туристичних маршрутів, які охоплюють все Малопольське воєводство (нагадаємо, що центр його – Краків, а знаходиться воно у Польщі). Серед цих пам’яток є 39 українських церков, серед них такі перлини лемківського будівництва, як церкви у Квятоні та Овчарах.

Сайт польською мовою; містить короткі та популярні, але корисні історичні довідки та фотографії пам’яток по темах : історія єпархії; парафії; ікони божої матері (кілька десятків з усіх кінців православного світу), мученики Холмщини та Підляшшя (ігумен Афанасій Берестейський, вбитий поляками в 1648 р.; 8 мучеників часу 2 світової війни).

Україніка у Словаччині

Офіційний сайт Пряшівської єпархії греко-католицької церкви (греко-католиками, як відомо, можуть бути тільки українці; а Пряшів, як відомо, знаходиться у Словаччині). На сайті є докладний довідник всіх парафій, і для багатьох із них є дуже цікаві фотогалереї. Кожен українець мусить знати, що Бодружаль, Крайнє Чорне та Трочани – це села у Словаччині, в яких знаходяться визначні українські церкви. Сайт словацькою мовою.

Сайт словацькою мовою; містить багату фотогалерею пам’яток історії та архітектури українських сіл на північному сході Словаччини.

Сайт словацькою та англійською мовами. На ньому також є немало інформації про українські церкви у Словаччині.

Сайт англійською мовою, створений Біллом Таркуличем (Bill Tarkulich). Зветься він "Eastern Slovakia Genealogy Research Strategies" і розрахований на тих, хто проводить генеалогічні пошуки. Попри те, на сайті представлено дуже багато інформації про українські церкви у Словаччині.

Інші сайти

Офіційний сайт підприємства, яке спеціалізується на реставрації пам’яток архітектури. Представлено деякі об’єкти, на яких виконувались реставраційні роботи (церква Спаса на Берестові і Михайлівський собор Видубицького монастиря в Києві; собор св.Юра у Львові).

Сайт рос.мовою, містить описи та фотогалереї православних храмів, в тому числі в Україні.

Офіційний сайт Науково-дослідного інституту пам’яткоохоронних досліджень. Структура інституту, напрямки досліджень; повні тексти наукових статей.

Офіційний сайт установи, яка діє в складі ЮНЕСКО й опікується світовим культурним надбанням, англ./франц.мовами. На сайті є нормативні документи, що стосуються світового культурного надбання, списки загрожених об’єктів, новини. Найважливіше – це список об’єктів світового культурного надбання. Зараз він містить 730 об’єктів (з них 563 пам’ятки культури, 144 пам’ятки природи і 23 змішані пам’ятки) у 123 країнах. З них Алжир і Танзанія представлені 6 (шістьма) пам’ятками кожна, Україна – 3 (трьома).

Карантин

До карантину пересуваються посилання, які під час повторних відвідувань виявились непрацездатними (можливо, вам поталанить до них дістатись).

Ресурс Львівської богословської академії. Містить пам’ятки Львова (інтерактивну карту пам’яток в кількох масштабах, сучасні кольорові фотографії пам’яток та довідки про них), Збаража, Жовкви, Крехова і Перемишля.

До українських цей ресурс зараховано умовно, оскільки він має тільки англомовну версію. Назва означає "Каталог українського мистецтва «Leopolis», але Леополіса-Львова тут нема, а представлено твори тільки з одного музею – Національного художнього музею України (Київ). За 1996 – 2002 рр. підготовано біля 500 описів пам’яток, доступні зображення великого розміру.

Під час візиту 6.04.2008 р. ми з’ясували, що посилання вказує на "", де вже нема ані Леополіса, ані Львова, ані українського мистецтва. Є опис фортеці англійською мовою. Дивні діла твої, господи !

Ну, не так України, яки Києва; і не всього Києва, а лише ті, що входять до складу Національного заповідника "Софія Київська" (Софійський собор, Золоті ворота, Андріївська та Кирилівська церкви). Сайт укр./рос./англ. мовами.

Сайт цього товариства містить розділи : топоніміка; генеалогія; геральдика; археологія; публіцистика; пам’ятки; архів; краєзнавчі читання; бібліотека. Основне коло інтересів – краєзнавство Білоцерківщини. Вельми цікавий.

Галерея укр.мовою, містить фотографії в таких розділах : Церкви (43) | Монастирі (28) | Дерев’яні церкви (26) | Малі дерев’яні церкви (24) | Готика (22 – тобто кам’яні храми) | Замки (кілька десятків) | Цікаве Закарпаття (20) | Палаци (5).

Анотований альбом світлин 1977–1988 років видано в Києві в 2000 р. Хто не встиг його придбати (як я) – не має іншого виходу, як звернутись до цього сайту, що містить е-аналог друкованого видання. Але як мешканці Києва, мусимо застерегти, що назва праці дещо перебільшена. Насправді Київ є, а от цього веб-ресурса таки справді нема (за час, що ми за ним стежимо, він уже змінив дві адреси, і де він зараз – невідомо).

Прекрасний ілюстрований довідник, структурований за хронологічним принципом : церкви княжої доби, період готики і ренесансу, барочні та рококові храми, церковне будівництво початку ХХ століття, сучасна церковна архітектура, церкви на плані Львова. (Звичайно, можна сумніватись, чи справді церква св.Онуфрія походить з княжої доби).

На сайті виставлено понад 7000 фотографій великого розміру, і ця колекція поповнюється щодня. Довідок про об’єкти нема. Деякі фотографії доступні для безкоштовного використання, а деякі можна завантажити за гроші.

6.04.2008 р. : уже не можна – сайт не працює.

Найцікавіша річ у Меджибожі – замок. На сайті виставлено коротку історичну довідку про нього та фотогалерею.

Сайт російською мовою. Містить короткі довідки та фото як діючих, так і зруйнованих храмів усіх конфесій.

Галицьке Поділля – це південно-східна частина Тернопільської області. Сайт містить популярний фотонарис з розділами : Природа | Архітектура | Подоляни | Ремесла | Звичаї | Весілля. Доступні зображення великого розміру.

Сайт укр./рос./англ.мовами. Історичний, архітектурний опис пам’ятки архітектури 1749 ст. "Круглий двір" у м.Тростянець Сумської області. Виконано без претензій і працює повільно, але дає досить повне уявлення про пам’ятку. Може бути навіть зразком для сайтів про пам’ятки.

Сайт польською мовою, містить короткі історичні довідки та фотографії церков у селах Лосє, Білянка, Овчари (нині на території Польщі).

Сайт польською мовою, дає добре враження про цей монастир (нині належить Польській автокефальній православній церкві). Історія; ікона Супрасльської божої матері – копія Смоленської божої матері, виконана в 1503 р.; фрески; Супрасльський кодекс початку 11 ст.; Супрасльський ірмологіон 1598 – 1601 рр.; бібліотека і друкарня; катакомби (16 ст.); хід відбудови монастиря (церкву Благовіщення висадили гітлерівці 21.07.1944 р.).

Сайт укр./англ.мовами. Крута анімація, завантажується страшенно повільно і весь час пропонує встановити нову Макромедію. Але той, хто це перетерпить, побачить багато справді цікавої інформації про відтворення храмів Києва (наразі – про Михайлівський Золотоверхий монастир та церкву Різдва на Подолі).

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1999 – 2019 Група «Мисленого древа», автори статей

Передрук статей із сайту заохочується за умови
посилання (гіперпосилання) на наш сайт

Сайт живе на

Число завантажень : 47150

Модифіковано : 7.05.2010

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.