Логотип Мисленого древа

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

НАУКА

ОСВІТА

ЛІТЕРА
ТУРА

Лист на сайт
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Публіцистика / Грані / Зупинити народ від диявола / «Небажані» закономірності

Грані

Зупинити народ від диявола

«Небажані» закономірності

Володимир Баняс

Серед західних інтелектуалів сформувалася низка, сказати би, «модних» тем, у розмірковуваннях над якими вітається «єдина та спрямовуюча» думка за повного відкидання альтернативних точок зору. Одна з таких тем стосується осмислення історії націй, що стали жертвами своїх же тоталітарних режимів: нам пропонують бачення, згідно з яким треба розмежовувати, наприклад, камбоджійців та рух «червоних кхмерів», який спочатку вийшов із народних низин, а потім знищив кілька мільйонів співвітчизників.

Популярний чеський літератор Мілан Кундера два десятиліття тому заявив: «Неправильно бачити російський слід у комуністичних злочинах, бо саме цей покірний народ більше за інших постраждав од більшовизму». Такі ж інтенції переважають у трактовці новітньої історії Китаю, аналогічний хід думки призводить до безапеляційних суджень про те, що «іслам – мирна релігія».

Все це – віддзеркалення процесів, які помітні вже давно, але різко пришвидшилися за останні роки. Процесів, які дають змогу говорити про вражаючу інтелектуальну сліпоту Західної цивілізації, навіть про її духовний параліч. Звідси коріння того, що по-справжньому складні проблеми не вирішуються, вже навіть не замовчуються – їх воліють не помічати. Або, що ще гірше, – пропускати через різні «інтерпретації», котрі й закінчуються умовиводами про «святий народ» і «гуманістичну релігію», що їм «не пощастило опинитись у заручниках катаклізмів історії».

Єдине виправдання для інтелектуальних кіл, які будують отакі конструкції-перевертні, це розуміння, що ними керує страх. Насамперед страх визнати, що хід людської історії – феномен набагато складніший, аніж хочеться думати, а найболючіші питання нинішнього світу нагадують матрьошки: ось, здавалось би, нерозв’язне протиріччя, та копни глибше й побачиш, що воно тільки частина чогось більшого. Критичнішого…

Якщо стисло: аналіз минулого націй із досвідом тоталітаризму беззаперечно доводить, що то не еволюційний викрут або трагічний зрив, а сама логіка. Тобто якщо, приміром, китайці тисячоліття тому жили в деспотичній державі, котра вимагала передусім покори, нині існують за аналогічних умов, значить, і в майбутньому тиранія у Піднебесній не зникне, хіба що трансформується (сливе, комуністи тут ні до чого: «червона» ідеологія приживається лише там, де є придатний для неї грунт).

Попередній розділ | Зміст | Наступний розділ

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1999 – 2019 Група «Мисленого древа», автори статей

Передрук статей із сайту заохочується за умови
посилання (гіперпосилання) на наш сайт

Сайт живе на

Число завантажень : 157

Модифіковано : 2.07.2018

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.