Логотип Мисленого древа

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

НАУКА

ОСВІТА

ЛІТЕРА
ТУРА

Лист на сайт
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Наука / Культурологія / Смислорозширення / Образотворчість / Резюме

Образотворчість

Резюме

Даніель-Анрі Пажо,
переклад Володимира Баняса

Згадуваний діапазон, себто взаємозв’язок, який компаративіст підтримує з обраним ареалом праці, спонукає його зробити об’єкт свого дослідження можливою базою роздумів про… власне, дослідження. Тут не йдеться про претензії на об’єктивність – свого часу чимало пошуковців, надто істориків, цілковито відмовились од ілюзорної наукової об’єктивності. З другого боку, не треба соромитися переглядати власну позицію дослідника, свою систему цінностей і принципів збору даних про чужого.

Імагологія може допомогти в нарощенні усвідомленості, в об’єктивізації критики нашого культурного досвіду, наших ментальних рефлексій. Вона здатна уможливити ревізію та переосмислення культури, у лоні котрої сформувався дослідник і його дослідження. Ми знаходимо тут значимий урок істориків – припустімо, Марка Блока, – які обгрунтовують вивчення минулого через інтерес до осягнення сьогодення. Загалом у контексті імагології не існує «дрібних», «незначних» проблем, є проблеми, погано поставлені.

Окреслене нами вивчення образу та історії імажинарного спроможне перезапустити деякі компаративістські напрями розвідок. Отож зробімо загальне резюме: потрібно виявити й проаналізувати всі – діахронічні чи синхронічні – дискурси щодо Іншого (як літературні, так і нелітературні); інтегрувати в аналіз соціальні та історичні аспекти, а також аспекти, котрі ієрархічно визначають міжкультурні взаємозв’язки, – вони майже завжди здійснюються не у площині простих обмінів чи діалогів, а у площині силових ліній; віднайти шлях справді історичного дослідження, тобто в синтезі соціальних, культурних та літературних питань; зіставити висновки проведеного аналізу з висновками інших дисциплін (соціальних, загальнолюдських) із цих же тем; зрештою, виробити сегмент «тотальної історії», що має цінність для нових істориків, у якій літератори, компаративісти матимуть своє місце, рівнозначне увазі, котру вони приділяють соціокультурній значимості літературного факту чи, насмілюємося сказати, людського життя.


Подається за виданням: Баняс В. В. Смислорозширення. – К.: 2017 р., с. 150 – 151.

Попередній розділ | Зміст | Наступний розділ

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1999 – 2019 Група «Мисленого древа», автори статей

Передрук статей із сайту заохочується за умови
посилання (гіперпосилання) на наш сайт

Сайт живе на

Число завантажень : 201

Модифіковано : 2.10.2017

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.