Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Переклад Георгія Потульницького

Пане Голово.

Як Голова Делегації Української Народної Республіки на Мирній Конференції, маю честь в продовження попередніх нот представити Вам деякі подробиці та основні пункти українського питання.

1) Я прошу визнання незалежності Української Народної Республіки, проголошеної нашим парламентом більше, ніж два роки тому, підтвердженої комісарами Великобританії та Франції, а також визнання проантантського та антибільшовицького Уряду Верховного Головнокомандуючого Симона Петлюри – не приймаючи в даний момент рішення по питанню кордонів.

2) Україна зобов’язалася погасити 30% боргу колишньої Російської імперії. Я дозволю собі додати, що, якби інші сепаратні держави Росії взяли на себе таку ж суму, і якщо Франція займе частину Донця, яка належить Росії, вона могла б повернути собі весь борг, не звертаючись до Радянського Уряду, який не дає достатніх гарантій.

3) Хочу зазначити, що більшовицька Росія, не маючи ані сировини для поставок, ані необхідної робочої сили, перебуваючи в стані крайньої анархії, не має ні найменшого шансу або можливості займатися експортом.

4) Україна, будучи країною багатих селян, які борються протягом двох років з більшовиками, може негайно доставити всі види сировини і сформувати з некорінним націями колишньої Росії потужну економічну та політичну організаційну базу в Східній Європі.

5) Ми не відмовляємося від торговельних відносин з теперішньою Росією чи від будь-яких інших заходів по встановленню економічного порядку, які можуть бути в інтересах Антанти.

Я сподіваюся, що в інтересах прав народів, першими поборниками яких були держави Антанти, а також в інтересах європейського порядку, що може серйозно постраждати від угоди деяких політиків з Радянським Урядом, Ваше Превосходительство приверне увагу Верховної Ради до вирішення питання, яке я маю честь представити і задля цієї мети хотів би бути заслуханим на засіданні Мирної Конференції.

Прийміть, пане Голово, запевнення у моїй найглибшій повазі.

Михайло Тишкевич

Голова Делегації УНР


Опубліковано

Архів Української Народної Республіки. Міністерство закордонних справ. Дипломатичні документи від Версальського до Ризького мирних договорів (1919–1921) / Упоряд.: Валентин Кавунник. – Київ: Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського, 2016. – С. 327-328.