Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Ярослав Олесницький, нота Міністру закордонних справ Великої Британії, Лондон, 31 травня 1920

Переклад з англійської

Московське совітське Правительство має в звичаю давати звідомлення відносно справ України, які зовсім не відповідають дійсности. Яскравим прикладом цього являється заява, передана з Москви бездротовим телеграфом, яка появилась в пресі 28 травня, підписана [Георгієм] Чичеріним і [Християном] Раковським в імени московського і українського Правительств ([Християн] Раковський підписаний яко «український Комісар закордонних справ»). Заява ця є протестом проти допомоги Польській Республіці з боку Антанти.

Українська дипльоматична Місія в Великій Британії заявляє рішучий протест проти цього узурповання права виступлення і говорення іменем українського Уряду і українського народу. Українська дипльоматична Місія уважає своїм обов’язком звернути ще раз увагу Уряду Його Величности, що одиноким правно установленим Урядом України являється цей, якого головою є С[имон] Петлюра, а Міністром закордонних справ А[ндрій] Лівицький. [Християн] Раковський являється чужинцем, настановленим в Україні багнетами з Москви – не вибраним через український нарід – узурпатором. Подібно і «Українське совітське Правительство» є самозваним і узурпаторським органом, зложеним переважно з неукраїнських елементів. З другого боку, Уряд С[имона] Петлюри підтримують усі партії і організації на Україні (з включенням кооперативів), а підставою його авторитету являється демократичний вибір. Цей Уряд зараз в союзі з польським Урядом провадить боротьбу проти російських большевиків – не в якій-будь імперіялістичній цілі, але тільки в цілі висвободження свого краю з-під чужих наїздників та заведення в нім ладу і порядку на найширших демократичних основах та на принципі самоозначення. Ані український Уряд, ані український нарід не має найменшого наміру мішатись в який-будь спосіб до внутрішних справ московського совітського Правительства і московського народу – в межах його етнографічних границь.

Д[окто]р Ярослав Олесницький,

Заступаючий голову Місії

***

Друкується за примірником Місії УНР у Швейцарії, машинопис / ЦДАВО України Ф. 4211. – Оп. 1. – Спр. 8. – Арк. 38.


Опубліковано

Архів Української Народної Республіки. Міністерство закордонних справ. Дипломатичні документи від Версальського до Ризького мирних договорів (1919–1921) / Упоряд.: Валентин Кавунник. – Київ: Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського, 2016. – С. 455-456.