Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Переклад Георгія Потульницького

translation

Три роки, як Україна звільнилася від царського панування і три роки їй доводиться вести криваву боротьбу за своє самостійне існування, бо й досі не припиняються спроби знов поневолити наш народ. То нас атакують московські більшовики, очолювані чужоземцем Християном Раковським, то добровольці під орудою царського генерала Антона Денікіна. Вони нищать край, арештовують наших людей і силою намагаються встановити на нашій землі московський порядок.

Збройною боротьбою кращих синів України під проводом Головного Отамана Симона Петлюри, твердою вірою в святе діло визволення, а в останній час ще й за дружньої допомоги польського народу, якому від Москви загрожує таке саме лихо, як і нам, звільнено значну частину нашої землі від московської влади.

Тепер наш народ може приступити до зведення в Україні необхідних державних інституцій; може відновити своє незалежне життя. Порядок в Україні повинен відповідати дійсним потребам її населення; необхідно встановити народне представництво – парламент, на підставі загального рівного, прямого, таємного та пропорційного виборчого права. Тоді не зможе одна якась партія підкорити своїй волі все населення, як цього бажають більшовики-комуністи для своєї партії.

Щоб виконати підготовчу роботу для скликання парламенту та, щоб підтримувати порядок в країні до цього моменту, Головний Отаман Симон Петлюра закликав працювати на наступних принципах:

Щоб звільнити всю територію України від ворогів, та щоб і надалі не опанували нами чужоземці, в першу чергу необхідно створити з усіх активних сил українського народу міцну дисципліновану армію такої сили, щоб вона могла захищати край від ворога, не зважаючи на те, чи він прийде ззовні, чи намагатиметься підняти революцію всередині країни.

Тільки регулярна армія, аполітична, свідома своїх державних обов’язків, забезпечить нашому народові незалежність і зможе захистити кордони України після того, як союзне польське військо, допомігши нам, буде відкликане додому.

Організаційно до складу української армії входять окрім частин, сформованих на Поділлі і в Польщі, героїчні війська під проводом генерала Михайла Омельяновича-Павленка, що на початку травня з’єдналася з загальним українсько-польським фронтом після п’ятимісячної безкомпромісної боротьби проти московського вторгнення.

Щоб утримувати армію, створити та зберігати державний лад в країні, необхідні великі кошти. Не видається можливим покрити ці витрати випуском паперових грошей, як можна переконатися на прикладі більшовиків та Антона Денікіна, що випустили значну кількість паперових грошей, але державі це не зарадило. Тому уряд подбає про поліпшення економічної ситуації в країні.

Забезпечуючи робітничим масам здобутки революції, а державі гарантовані джерела доходу, уряд вживе всіх заходів, щоб стимулювати приватні ініціативі й відновити зруйновану промисловість, як дрібну, так і велику. До того ж, він підтримає ремісників, щоб вони могли розвиватися і організовуватися в найбільш сприятливих умовах. Буде забезпечено також вільну торгівлю, як зовнішню, так і внутрішню.

Вважаючи наші кооперативи однією з найміцніших основ економічного розвитку нашої держави, уряд сприятиме функціонуванню цих установ і допомагатиме поширенню їх впливу в країні.

Крім того необхідно буде ввести помірні податки. Це оподаткування слугуватиме лише покращенню фінансового становища держави, дасть можливість розмірено випускати паперові гроші, підійме їх цінність і тим самим зменшить ту страшну вартість життя, від якої населення страждає більше, а ніж від реальних податків. Для налагодження економічної ситуації Україні особливо важливе місце займає вирішення транспортного питання, і його не можливо вирішити без потрібного числа локомотивів, вагонів, пароплавів, без палива та інженерів. Уряд вживе всіх заходів, щоб вирішити цю справу, як сприяючи вітчизняному виробництву та відновленню обладнання, так і за допомогою сусідів і західних союзників.

Внутрішнє життя Республіки потребує для підтримки сталого ладу відповідних муніципальних органів. Уряд вважає своїм завданням провести систему внутрішніх реформ, насамперед ввівши рішучу владу та встановивши порядок і безпеку, що забезпечать життя і добробут всього населення країни незалежно від національності. Основою цих внутрішніх реформ буде зведення міцних органів місцевого демократичного самоврядування, на які й спиратиметься в своїй діяльності майбутнє народне представництво. Поки складуться умови, які зроблять можливим проведення виборів в парламент, на зазначених вище підставах, Уряд в найближчий час скличе тимачасовий орган – Національну Асамблею, що складатиметься з представників населення, органів місцевого самоврядування, політичних, громадських, професійних організацій і кооперативів. Ця Національна Асамблея буде виконувати законодавчу функцію, яку тепер силою обставин примушена провадити Рада Народних Міністрів.

Великої шкоди зазнала Україна, коли вирішувалося аграрне питання. Але тепер, коли революція досягла своєї найвищої соціальної мети, передавши землю до рук селянства, яке є основою нашої державності, аграрне питання може бути спокійно вирішене згідно з інтересами селян та економічними інтересами всієї держави, проголошеними самим народом. Тому Уряд вважає, що до остаточного вирішення земельного питання парламентом вся земля і надалі повинна залишатися в користуванні землеробів, котрі її обробляють і засівають, під загальним регулюванням Міністерства земельних справ та його органів на місцях.

Наша нація відбудовує своє державне існування в дуже тяжких умовах. Тільки недавно ми отримали змогу вчитися рідною мовою та інтелектуально розвиватися. Тому Уряд дбатиме про нормальний розвиток освіти в Україні, створивши національні школи всіх ступенів. З української церкви, що повинна бути національною і незалежною, буде скинуто те ярмо, яке старається закріпити на ній Москва, намагаючись тримати свідомість українського народу в своїх руках. Водночас Уряд забезпечить вільне віросповідання всім іншим конфесіям в Україні.

Мир з Польщею, визнання нею незалежності українського народу, її дружня допомога в боротьбі зі спільним ворогом, дає Україні надію долучитися до культурного та економічного життя всієї Європи. Уряд вважає, що західні народи нарешті зрозуміли зусилля нашого народу по досягненню незалежності і не дадуть більше себе обдурити злісними вигуками наших колишніх гнобителів, які стверджують, що наш народ не має жодних прав на будівництво незалежної держави. Уряд подбає, щоб про визвольну боротьбу проти московських імперіалістів, яка ведеться нині за союзної допомоги Польщі, було відомо всьому світу. Він зробить все можливе, щоб наша республіка була визнана іншими державами в майбутніх договорах.

Уряд сподівається закріпити добросусідські відносини з Румунією і встановити прямі відносини з новими державами Прибалтики, Чорномор’я та Кавказу.

Уряд вважає злом всілякі національні утиски і буде робити все можливе, щоб запобігти протестам національних меншин: в спільному домі повинні панувати мир та злагода, і не має місця для розбрату.

Беручись до роботи в цей відповідальний час Уряд закликає до співробітництва всіх громадян, що знаходяться на території незалежної республіки. Бажаючи пожертвувати всі сили на цю патріотичну роботу, Уряд розраховує на активну допомогу всього українського народу, незалежно від нації чи політичної партії.

Ставлячи перед собою велику ціль відновлення зруйнованої та знесиленої України, Уряд глибоко вірить, що український народ збере всі свої творчі сили і всю свою енергію для невтомної праці, для рішучої боротьби за щастя і долю нашої батьківщини.

Кривава боротьба героїчної української армії, лицарська смерть кращих синів українського народу, море сліз і крові, що пролилось за часи чотирирічної визвольної боротьби, накладають на всіх громадян обов’язок і вимагають надзвичайної праці на благо і добробут всього населення нашої Республіки.

В цей урочистий, визначальний, історичний момент, коли весь цивілізований світ слідкує за нашими героїчними змаганнями, Уряд закликає всіх вірних синів Вітчизни не покладати рук в невтомній завзятій боротьбі за Велику Вільну Самостійну Україну.

Голова Ради Міністрів: В’ячеслав Прокопович

Заступник голови і Міністр юстиції: Андрій Лівицький

Міністр закордонних справ: Андрій Ніковський,

Міністр внутрішніх справ: Олександр Саліковський

Військовий міністр: половник Генштабу Володимир Сальський

Міністр земельних справ: Ісаак Мазепа

Керуючий Міністерством фінансів: Аполінарій Маршинський

Міністр народного господарства: Євген Архипенко

Міністр шляхів: Сергій Тимошенко

Керуючий Міністерством освіти: Петро Холодний.

Міністр пошти і телеграфів: Іларіон Косенко

Міністр здоров’я: Станіслав Стемповський

Міністр праці: Осип Безпалко

Міністр віросповідань: Іван Огієнко

Міністр єврейських справ: Пінхос Красний


Опубліковано

Архів Української Народної Республіки. Міністерство закордонних справ. Дипломатичні документи від Версальського до Ризького мирних договорів (1919–1921) / Упоряд.: Валентин Кавунник. – Київ: Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського, 2016. – С. 186-189.