Відомості 1915 р. про розподіл землі

Жахалова Н. В.

Відомості 1915 року про розподіл землі між поселянами села Попельнастого при переході від громадського на відрубне (одноосібне) землеволодіння.

Примітка: Всього, без ділянок загального користування та громадського землеволодіння, враховано наділи 1483 домогосподарств (№№ 515, 995-999, 1105 в документі пропущені).

Общая экспликация

(в десятинах и саженях)

Всего земли

Усадебной

Полевой

Всего во владении

под проваль-ями

под водой

под доро-гами

неудоб-ной

Отведено в единоличное владение

1965

Под участками общего пользования

1986

1903

_

Отведено в общинное владение для 99-ти домохозяев

_

Под улицами и площадями в селе

А всего

2000

В общий итого земли вошло:

из дачи села Попельнастого, значащейся на плане под литерой А 6817 дес. 1071 кв.саж.

из дачи деревни Капкановки, значащейся на плане под литерой Б 31 дес. 529 кв.саж.

А всего 6848 дес. 1600 кв.саж.

ДАДО, ф. 660, оп. 1, спр. 3, арк. 19 зв.- 146 (витяг).

Примітка: Вищеприведені відомості залучені з досить об’ємної справи Верхньодніпровської повітової землевпорядної комісії 1913-1915 років "О землеустройстве крестьян с. Попельнастого той же волости и разверстании их надельной земли в количестве 6962 дес. на отрубные участки", яка у трьох частинах, сформованих у три відокремлені справи загальним обсягом 1131 арк., збереглася у відповідному фонді. У матеріалах справ цілісно представлено весь комплекс документів, пов’язаних з вирішенням цього питання, починаючи з рішення поселян села Попельнастого від 10 червня 1913 року про перехід на володіння надільною землею відрубними ділянками і до постанови Верхньодніпровської повітової землевпорядної комісії від 20 серпня 1915 року про затвердження підготовленого проекту розподілу землі в його кінцевій редакції, оформлених у машинописній формі.

Крім остаточної розверстки закріплення землі за окремими домогосподарствами, матеріали справи містять значну кількість проміжних списків жителів села, постанов та протоколів рішень сільських сходок, висновків землеміра землевпорядної комісії, заяв та скарг поселян з їх власноручними підписами тощо, які, з огляду на втрату інших подібних.справ, у повній мірі можуть бути віднесені до числа унікальних для більш глибокого дослідження відповідних питань.

На жаль, згаданий у загальній експлікації детальний план кінцевої розверстки землеволодінь у матеріалах справи не зберігся, хоча серед них присутні три інших робочих плани, зокрема – досить крупномасштабна калька плану оцінки надільної землі поселян села Попельнастого та два схематичні креслення 1913 року, більш вивірений варіант зображення якого, залучений із справи 1 (арк. 147) додається.

Схематичний план земельного наділу…

Схематичний план земельного наділу Попельнастівського сільського товариства на час його розверстання на відрубні (одноосібні) ділянки

На схемі показані суміжні наділи земель Троїцько-Попельнастівського та 2-го Попельнастівського товариств, сільця Дерезоватого, Михайлівського сільського товариства, хутірські ділянки на Капканівській казенній оброчній статті, земля сіл Петрополь і Григорівки, хутірські ділянки на казенній землі Очеретувато-Злодійської казенної оброчної статті № 2 в № 3, Очеретувато-Злодійська казенна стаття (№ 1), землі володіння Чибіса і Гаценка.

У межах Попельнастівського наділу виокремлено церковну та присадибні землі, відрубні ділянки 1910-1911 років, Мало-Попельнастівського товариства /розверстаної у 1912 році/, земля Попельнастівської казенної оброчної статті, відмежовані ділянки для новозаписаних поселян та домогосподарів, які залишалися при громадському землеволодінні. Показані дороги із сіл Жовтого, Красної Кам’янки та Куколівки, в села Докторове, Троїцьке, Лихівку, Байдаківку та у Григорівку. Детально представлені місцеві урочища: Болотовий, Пугачевий та Глибокий яри, Зелений клин, Набокова, Березувата та дві Злодійські балки (відвершки). На північ від села зазначено могили Розкопану та Березенну, на південь – Довгу, Червиву і Вовчу.

Подається за виданням: Метрична книга двох приходів:слобід Буянської і Попельнастої 1770-1782 років. – К.: Академперіодика, 2011 р., с. 117 – 136.