Логотип Мисленого древа

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

НАУКА

ОСВІТА

ЛІТЕРА
ТУРА

Лист на сайт
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Наука / Пам’ятки / Дім Богдана Хмельницького у Суботові: аналіз наявних даних

Дім Богдана Хмельницького у Суботові: аналіз наявних даних

Тетяна Гедзь

1. "Дім сотника Чарниша"

2. Де знаходився дім Богдана Хмельницького? Свідчення XIX століття

3. Де знаходився дім Богдана Хмельницького? Археологічні розкопки на замчищі

Література

Розглядається опис “дому сотника Чарниша”, нібито побудованого за зразком будинку із суботівського маєтку Богдана Хмельницького, що міститься у романі Пантелеймона Куліша “Михайло Чарнишенко”. “Дім сотника Чарниша” суміщує деталі й кам’яної, і дерев’яної будови, тому твердження про існування “кам’яного палацу” Богдана Хмельницького, зроблене на основі даного опису, є безпідставним. У той же час неможливо визначити, чи є весь опис літературною фантазією, чи він частково базується на історичних документах, з якими на той час працював Пантелеймон Куліш.

На основі нечисленних свідчень XIX століття (які детально розглядаються у тексті статті) про місцезнаходження будинку Богдана Хмельницького на замчищі Суботова, зроблено висновок, що будинок знаходився у південній підвищеній частині замчища та був орієнтований фасадом на північний схід.

Розглядаються дві важливі знахідки у південній частині замчища Суботова в результаті розкопок 1970 і 1971 років. Перша з них – комплекс із чотирьох фундаментів, ідентичних за кладкою до фундаменту церкви св. Іллі, що вважаюься підмурками в’їзної (оборонної) вежі. Друга знахідка – окремий невеликий кам’яний фундамент, відмінний за характером кладки, біля якого було викладено поріг з п’яти цеглин. Щодо можливої функції даної знахідки жодних припущень раніше зроблено не було. Автором зроблено припущення, що це – фундамент башточки-молільні коринфського митрополита Йоасафа, яка, згідно з описом Пантелеймона Куліша, знаходилась біля північного кута дому, побудованого ще батьком Богдана Хмельницького Михайлом.

Встановлено близьке взаємне розташування обох археологічних знахідок, що, із врахуванням попередньо висловленого припущення, означає, що дерев'яний батьківський дім Богдана Хмельницького було зруйновано (розібрано) під час будівельних робіт на замчищі в 1656-1657 роках, одночасних з побудовою церкви св. Іллі.

Попередня стаття | Перелік статей | Наступна стаття

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1999 – 2018 Група «Мисленого древа», автори статей

Передрук статей із сайту заохочується за умови
посилання (гіперпосилання) на наш сайт

Сайт живе на

Число завантажень : 144

Модифіковано : 23.02.2018

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.