Логотип Мисленого древа

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

НАУКА

ОСВІТА

ЛІТЕРА
ТУРА

Лист на сайт
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Література / Ф / Юрій Федькович

Юрій Федькович

Ю.Федькович

Український поет Юрій Адальбертович Федькович народився 8 серпня 1834 р. у містечку Путила в родині дрібного шляхтича Адальберта Федьковича. В Путилі він провів дитячі роки (до 1846 р.)

Слід знати, що рідна земля Федьковича – Путила (нині районний центр Чернівецької області) етнографічно належить до Гуцульщини, поділеної адміністративними і політичними кордонами між Буковиною (північна її частина утворює Чернівецьку область), Галичиною, де вона займає південну частину Івано-Франківської області, та Трансільванією (в межах сучасної Румунії). В часи Федьковича Буковина утворювала окремий коронний край в складі Австрійської (Австро-Угорської) імперії.

Відносини Юрія з батьками складалися непросто, через що він в різні роки свого життя іменував себе Федьковичем або Гординським. Косован – його вуличне прізвисько і літературний псевдонім. Окрім імені Юрій він також мав імена Осип та Ігор.

Австрійська Буковина в той час була з погляду культури німецьким краєм; тому Федькович навчався в 1846 – 1848 рр. в німецькій реальній школі в Чернівцях. Це була єдина його систематична освіта, все інше він був змушений надолужувати самоосвітою (в тому числі кириличне письмо, якого в школі не вивчали).

В 1852 – 1863 рр. Федькович перебував на військовій службі і дослужився до офіцерського чину поручика. В 1859 р. він брав участь в італійському поході. Враження рідної Буковини і військової служби стали двома основними джерелами тем творчості Федьковича.

До літературної творчості Федькович звернувся в 1858 р., перебуваючи на службі, і не полишав її аж до смерті в 1888 р. Перші його твори були написані німецькою мовою, якою він продовжував користуватись все життя. Позитивні критичні оцінки його німецьких віршів надихали його, і він навіть вагався – чи не покинути йому писати українською мовою, чи не зосередиться на німецькій.

На щастя, цього не сталося, і замість рядового німецького літератора Федькович зробився першим діячем української літератури в Буковині. В українській літературі він творив як поет, прозаїк і драматург. Творчість його дуже не рівна, поряд з досконалими творами було немало слабких. В 1860-х роках Федькович познайомився з творчістю Тараса Шевченка, яка справила на нього величезне враження (вважають навіть, що у пізніх вірших Федькович виступає епігоном Шевченка). Федькович став енергійним популяризатором Шевченка і присвятив йому ряд своїх творів.

Далеко не всі твори Федьковича були надруковані за його життя. Найповніше на сьогодні видання в 4 томах (6 книгах) було надруковано у Львові в 1902 – 1938 рр. заходами Наукового товариства ім.Шевченка, почесним членом якого він був.

Ось його бібліографічний опис:

Писання Осипа Юрія Федьковича. Перше повне і критичне видане. Тт. І-IV, Львів, 1902-1938.

Т. І. Поезії. З перводруків і автографів зібрав, упорядкував і пояснення додав І. Франко, Львів, 1902.

Т. II. Повісті й оповідання. З перводруків і автографів зібрав, упорядкував і пояснив О. Колесса, Львів, 1906.

Т. III. ч. І А. Драматичні твори. З перводруків і автографів видав О. Колесса, Львів, 1906.

Т. III. ч. ІБ. Драматичні твори. З автографів видав О. Колесса, Львів, 1918 (стор. 1 – 266); Львів, 1938 (стор. 271-625).

Т. III. ч. II. Драматичні переклади. З автографів у-перве видав І. Франко, Львів, 1902.

Т. IV. Матеріали до життєписи Осипа Юрія Гординського-Федьковича. З перводруків і автографів зібрав, упорядкував і видав О. Маковей, Львів, 1910.

Радянська влада хоча й не записала Федоковича в «українські буржуазні націоналісти», але не надто поспішала популяризувати його, обмежуючись однотомними виданнями вибраних творів. Тому для сучасного читача Федькович залишається малодоступним.

Мета нашого е-видання – зібрати творчість Федьковича в найповнішому обсязі, щоб наш читач сам міг вибрати те, що йому більше подобається.

М. Ж., 4.06.2012 р.

Поезії

Співаники

Німецькі поезії

Оповідання

Казки

Дидактичні твори

Переклади

Фольклорні записи

Галерея

Студії

Алфавітний покажчик

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1999 – 2019 Група «Мисленого древа», автори статей

Передрук статей із сайту заохочується за умови
посилання (гіперпосилання) на наш сайт

Сайт живе на

Число завантажень : 6665

Модифіковано : 12.11.2018

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.