Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Тимко Падура

Тимко (Томаш) Падура (21.12.1801 – 8 (20).09.1871) – український поет польського роду.

Портрет Т. Падури

Народився Томаш у родині дрібного шляхтича в містечку (нині районний центр Вінницької обл.). Навчався він у Кременецькому ліцеї (1820 – 1825 рр.), після закінчення якого жив при дворах різних польських магнатів на Правобережній Україні в ролі придворного поета.

В той же час він брав участь у польському національно-визвольному русі. Про це розповідали багато вигадок (їх короткий перелік – у статті Ю. Романчука). Безсумнівним, мабуть, можна вважати його участь у польському повстанні 1830 – 1831 рр. (він вступив до загону Вацлава Ржевуського і брав участь у нещасливій для поляків сутичці з москалями біля Дашева 14.05.1831 р.).

В 1848 році він відвідав Італію та Чехію, брав участь у слов’янському з’їзді у Празі. Після цього повернувся до (нині – с. Комсомольське Козятинського району Вінницької обл.), де жив непомітно до самої смерті.

Як поет Т. Падура виступав найактивніше в 1820-х роках; пізніше його активність знизилась, останні поезії датовані 1848 р. Писав він переважно українською мовою, вживаючи для цього латинську абетку; деякі твори він написав польською мовою. Його поезія була предметом гострої, навіть нищівної критики, але слід пам’ятати про дві речі: 1, в часи Т. Падури українських поетів (так само як і поезій) було взагалі дуже мало, а на всьому правому боці Дніпра окрім Падури не було нікого; 2, в його особі маємо рідкісний випадок, коли українським поетом став чоловік неукраїнського роду.

Портрет Т. Падури, який ми подаємо, виконано Валерієм Приборовським, товаришем останніх років та біографом поета. Він був надрукований у журналі «Tygodnik Ilustrowany» (1872, t. 9, № 229, s. 249) і звідти передруковано у книзі «Твори Маркіяна Шашкевича і Якова Головацького, з додатком творів Івана Вагилевича і Тимка Падури» (Льв. : Просвіта, 1913 р., с. 382). Портрет зображує Т. Падуру в кінці його життя.

М. Ж., 18 лютого 2015 р.