Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Творчість Володимира Самійленка

Микола Бондар

Володимир Самійленко – надзвичайно своєрідне явище в українській літературі. Лірик філософського складу, блискучий гуморист і сатирик, автор злободенних прозових фейлетонів, талановитий драматург, незрівнянний перекладач – він залишив спадщину, яка давно вже увійшла в скарбницю національної культури. Творчості Самійленка притаманне всепланетарне бачення людини, глибоке проникнення в її духовний світ, тонке, спостережливе, мислительне сприйняття природи. Скрізь і всюди письменник відстоював гуманістичні ідеали свободи і справедливості, в оригінальній творчості і перекладацькій діяльності заявляв себе переконаним інтернаціоналістом, був борцем за українське національне відродження.

Майже на всьому, що вийшло з-під пера Володимира Самійленка, лежить мітка вищої художньої проби, принаймні художньої добротності. І. Франко, Б. Грінченко, М. Рильський, інші письменники та вчені дивувались неповторності творчого процесу Самійленка, коли уже перші його поетичні публікації ставали в ряд класичних надбань української літератури; на папір без видимих зовні зусиль лягали довершені рядки, і серед публікацій та записів письменника важко вказати строфи й твори прохідні, сирі, невиношені. Сучасників і нащадків письменника захоплювала майстерність його як стиліста, досконале знання мови, легкість і афористичність вислову, уміння знайти прості слова й вирази на відображення складних, багатоаспектних явищ духовного життя.

Недавнє святкування 125-річчя з дня народження Володимира Самійленка засвідчило незникаючий, поглиблений інтерес до його творчості з боку культурної громадськості і всього народу, новий рівень актуальності художньої і суспільно-політичної проблематики творів Самійленка. Очевидною є потреба в новому, вільному від замовчувань і кривотлумачень прямолінійно-соціологічною критикою прочитанні творчості письменника.

Більш як 30 років минуло з часу останнього видання творів Володимира Самійленка. (Невдовзі по тому було лише перевидання корпусу поезій). Наше видання містить цілий ряд творів, що досі не перевидавались, включає в себе всю доступну на сьогодні художню спадщину письменника. Творчість Володимира Самійленка повинна постати в українському історико-літературному процесі в усій своїй цілісності, з усіма творами, що будь-коли вийшли з-під руки видатного майстра.


Примітки

Подається за виданням: Самійленко В. Твори. – К.: Дніпро, 1990 р., с. 5 – 46.