Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

5. Грудень 1901, Москва

Многоуважаемый Владимир Владимирович,

помогите судьбе моего «Демона»: последние дни перед выставкой особенно сильно надо за него приняться [2], а денежные обстоятельства велят браться за случайный заработок. Если Вас не стеснит, ссудите мне 200 рублей до 1-го февраля, а если «Демон» продастся, то и на более короткий срок [3].

Простите, что обращаюсь к Вам с моими неприятностями.

Жму Вашу руку, искренне расположенный к Вам

М. Врубель

Примітки

1. Лист датується згідно згадки про виставку «36 художників», на якій Врубель вперше експонував картину «Демон скинутий» (1902, ДТГ). Виставка відкрилася в Москві 28 грудня 1901 року.

Об’єднання «36 художників» було створене в 1901 році як альтернатива «Передвижникам», і участь у виставках цього об’єднання (їх було всього дві) здійснювалась без попереднього відбору журі. В 1903 році «36 художників» та петербурзьке товариство «Мир искусства» об’єдналися в Союз російських художників (1903-1923).

2. «Демон скинутий» був включений в експозицію виставки 1 лютого 1902 року, за два дні до її закриття. Це був момент кульмінації виставки та визнання художника. Рецензент газети «Новини дня» писав: «Вчорашній передостанній день виставки 36-ти художників був багатим на урожай. Побувало чоловік 600. Загальна кількість відвідувачів перевищила 8000. Більшу частину картин продано. Ведуться переговори про закупівлю панно Врубеля, виставленого тільки два дні тому; воно дійсно нове, оригінальне, цікаво задумане. Можна посперечатися щодо малюнка, але й сам художник визнає, що йому потрібно два-три ранки, щоб виправити недоліки малюнка, прямо на виставці. Панно надзвичайно яскраве, сильне, і поряд з ним бліднуть всі інші твори. Про характер виконання в дусі нового напрямку говорить вже саме ім’я Врубеля. На панно зображено Демона в момент падіння. Чудово підібрані кольори. Біля панно весь час товпляться люди («Новини дня», 1902, 3 лютого).

3. «Демон скинутий» був куплений В.В. фон Мекком, і лише в 1908 році Рада Третьяковської галереї придбала цю картину для музею.