Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Парасковія Кирій

Парасковія Михайлівна Кирій (30 жовтня (11 листопада) 1889 – 2 травня 1942) – перекладачка української поезії на російську мову.

Парасковія Кирій (1926 р.)

Народилася Парасковія в родині селянина Михайла Чеботарьова в селі (нині Брянської області РФ). Дівчинка рано осиротіла і виховувалася в сирітському притулку в Трубчевську, з відзнакою закінчила місцеву гімназію з правом викладання в народній школі (1905 р).

У 1908 р. вона переїхала до Катеринодару (нині Краснодар, РФ) і вийшла заміж за Олексу Кирія – початкуючого українського поета. У 1911 р. у них народився син Олексій (1911 – 1976) – майбутній інженер-будівельник і літератор (псевдонім – Денис Кирій). Після революції 1917 р П. Кирій працювала коректором в одній з краснодарських друкарень.

Під впливом чоловіка Парасковія освоїла українську мову і зайнялася перекладами українських поетів на російську мову. Її літературна спадщина невелика за обсягом, тільки кілька перекладів були опубліковані за її життя. У 1943 р. О. Кирій склав збірник перекладів, виконаних Параскою. Він був опублікований в 2016 році стараннями внучки – Консуели Олексіївни Кирій та краснодарського літературознавця Віктора Кириловича Чумаченка.

«Украинская муза» (2016 р.)

Кирій П. М. Українська муза: Переклади з класичної антології. – Краснодар: Екоінвест, 2016 г. – 146 с.

Серія «Лабораторія північнокавказького перекладу». № 1

Друкується за рішенням Вченої ради Південного філіалу Російського науково-дослідного інституту культурної та природної спадщини ім. Д. С. Лихачова від 9 червня 2016 р., протокол № 6.

Книга видана за ініціативи та на кошти Консуели Олексіївни Кирий.

Науковий редактор – В. К. Чумаченко.

, кандидат філологічних наук, професор, провідний науковий співробітник Південної філії Російського НДІ культурної і природної спадщини ім. Д. С. Лихачова, заслужений працівник культури Адигеї, Кубані і України

9 квітня 2017 р.