Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Нові поселення ранньозалізного віку у селі Суботові Черкаської області

Савко О.Т.

Джерело : “Археологічні дослідження в Україні в 1994-1996 роках”, К., 2000 р., с. 140 – 141.

Село Суботів Чигиринського району, розташоване в басейні ріки Тясмин, відоме як батьківщина гетьмана Богдана Хмельницького. На південній околиці села розташоване городище чорноліської культури, дослідження на якому проводились в 1994 році міжнародною експедицією під керівництвом кандидата історичних наук В.І. Клочко.

Восени 1993 року під час обстеження орного поля, що знаходиться в ур. Макітра, було зафіксовано 4 плями від наземних жител розміром 4×3,5 м (шматки глиняної обмазки з відбитком пруття, місцева ліпна кераміка, кістки тварин, оброблений камінь, вироби з бронзи).

Поселення Суботів 1 розташоване в 1,5 км від південної околиці села де знаходиться вітряк, на високому пагорбі, обмеженому з двох сторін яром та з двох – пологим спуском. Після осінньої оранки в 1994 році на місці однієї з зафіксованих раніше плям було закладено траншею розміром 1×6 м. Товщина культурного шару 40-50 см.

В траншеї 1994 року, в різних її місцях, на глибині 40 см від сучасного рівня виявлено цілу серію фрагментів місцевого ліпного посуду, стінок амфор, кісток тварин, глиняної обмазки з відбитком пруття, печини. Найбільше скупчення кераміки було зафіксоване в квадраті Б; в тому ж квадраті були великі фрагменти перепалених кісток тварин. Крім того, по всій площі зустрічаються вкраплення обмазки та печини, а в квадраті В зафіксоване найбільше скупчення глиняної обмазки з відбитком пруття.

Верхній шар орний, товщина 25-30 см. Шар насичений місцевою ліпною керамікою, античним посудом, кістками тварин, печиною.

Другий шар чорнозем, товщина 25-30 см. Шар насичений місцевою ліпною керамікою, античним посудом, перепаленими кістками тварин, фрагментами обробленого каменю, глиняною обмазкою з відбитком пруття, печини. Шар дуже насичений деревним вугіллям.

Жовтий суглинок – предматериковий шар. Його товщина 30-40 см. Зустрічаються поодинокі фрагменти місцевої ліпної кераміки, кістки тварин, фрагменти стінок амфор. Обмазки та печини на цьому рівні немає. Можливо, знахідки було занесено під час перекопування грунту в давній час.

Рівень давньої поверхні встановити точно неможливо. Ймовірно, він був на сучасному рівні, бо поселення розташоване на дуже високому пагорбі і постійно обдувається вітрами.

На основі керамічного матеріалу поселення можна датувати Жаботинським періодом (8 – 4 ст. до н.е.).

При обстежені орного поля, що знаходиться в ур. Могилки, розташованому за 1 км від західної околиці села, було зафіксовано 2 плями від наземних жител розміром 4×3,5 м (шматки глиняної обмазки з відбитком пруття, місцева ліпна кераміка, фрагменти античних амфор, кістки тварин).

Зафіксовані плями розташовані на південно-східному краю поля. З цієї ж сторони поле на половину оточене яром. Поселення Суботів-2 має розміри 50×50 м. На основі підйомного матеріалу поселення теж можна датувати Жаботинським періодом.