Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Символи України в пустелі Кувейту

Михайло Слободянюк (Львів)

Наприкінці 2002 р. у Західному оперативному командуванні сформували у місті Самборі 19-й окремий батальйон радіаційного, хімічного та біологічного захисту (РХБЗ). До часу, коли прийняли рішення про направлення батальйону в Кувейт (березень 2003 р.), він був повністю готовий до своєї місії.

Приємно зазначити, що розвиток військової символіки в Збройних силах України досяг такого рівня, що створення власної емблеми частини стало вважатися елементом її підготовки. Перші зразки емблеми батальйону з’явилися в управлінні РХБЗ Західного ОК завдяки ініціативі майора В. Ларіонова. 29 листопада 2002 р. ми з ним обсудили підготовлений майором непоганий проект, який полягав на поєднані міжнародних символів РХБ небезпеки, що вказували на призначення батальйону. В завершальну фазу розробка емблеми увійшла 10 лютого 2003 р., коли опрацьовані проекти (свій проект підготували також у батальйоні) розглянув відповідальний за підготовку батальйону генерал-лейтенант В. Фролов. Ескізи його не задовільнили і наступного дня малюнки передали мені для остаточної доробки. 12 лютого я за допомогою комп’ютерного дизайнера фірми «Юля» В. Крупи підготував декілька варіантів. За основу взяв ідею майора В. Ларіонова. На жаль, з вини командира батальйону, який не зміг пояснити значення одного із символів (біологічної небезпеки), керівництво дало наказ вилучити цей елемент. Тому емблема вміщує лише символи хімічної небезпеки (дві схрещені реторти) та добре знайомий всім знак радіаційної небезпеки. Додатково, з метою розпізнавання приналежності військовослужбовців, додано стрічку кольорів національного прапора з написом англійською мовою «UKRAINE».

Найменування батальйону подане абревіатурою англійських літер його повної назви і номером. Один варіант зроблено на чорному тлі, інший – на блакитному (кольорі ООН).

Того ж дня ескізи розглянув генерал В. Фролов і зробив декілька зауважень, які стосувались необхідності дати повний напис назви батальйону. Також вибрано чорний колір – традиційний колір військ РХБЗ.

13 лютого 2003 р. перероблену емблему затверджено і почалося її виготовлення для особового складу. До речі, був підготовлений і варіант емблеми для майбутньої служби батальйону в Україні – всі написи замінено на українські. Слід також сказати, що була зроблена помилка в слові «separate». Виготовлялись кольорова версія і захисна. Кольорову солдати носили на зимових куртках (в Україні в березні було дуже холодно), а захисні версії нашивались на правий рукав літнього обмундирування. На бортах автомашин емблема малювалася фарбою.

Опубліковано : Знак, 2003 р., ч. 29, с. 9.