Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Прогалини в праві та засоби їх усунення

Шестопалова Л. М.

Прогалини в праві – відсутність норм права (або їх частин), що регулюють конкретні суспільні відносини, які підлягають правовому регулюванню.

Прогалина в праві – існує тоді, коли певне питання повинно розв’язуватись юридичними засобами, але правом таке розв’язування не передбачено (наприклад, прогалиною законодавства про освіту може бути визнана відсутність норм, що встановлюють відповідальність батьків, які утруднюють своїм дітям можливість відвідувати школу; прогалиною кримінального права є відсутність норми про відповідальність жінок за зловживання алкоголем або наркотиками в період вагітності чи годування дитини, яке призвело до смерті або каліцтва дитини).

Засоби усунення прогалин у праві – остаточна ліквідація неврегульованості суспільних відносин, які потребують правового врегулювання.

Засоби усунення прогалин у праві:

1) видання компетентним органом правових норм, яких бракує.

2) відшукання правових засад для одноразового вирішення конкретної справи, у правовому врегулюванні якої встановлено прогалину (допускаються лише у випадках, які прямо передбачені законом, проте повністю виключене при вирішенні питання про притягнення до кримінальної або адміністративної відповідальності):

– аналогія закону;

– аналогія права.

Аналогія закону – застосування для врегулювання певних відносин закону, що регулює аналогічні (близькі за змістом) відносини (наприклад, Кримінально-процесуальний кодекс раніше не передбачав відвід обвинуваченим громадського обвинувача, проте містив норму щодо відводу державного обвинувача, який, по суті, відігравав у кримінальному процесі роль, аналогічну ролі громадського обвинувача. На її основі й вирішувалися питання, пов’язані з відводом громадського обвинувача).

Аналогія права – вирішення конкретної справи на основі загальних ідей і принципів права (гуманізму, справедливості, рівноправ’я тощо), що застосовується, коли суспільні відносини прямо не врегульовані ніякими чинними нормами права, а норми, що регулюють схожі відносини, відсутні.

Аналогія закону або права – допустима лише в цивільному, трудовому і в деяких інших галузях права, проте в кожному конкретному випадку рішення, що прийняте за допомогою використання аналогії закону чи права, має значення виключно для даного конкретного випадку.