Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Механізм, елементи
та стадії правового регулювання

Шестопалова Л. М.

Механізм правового регулювання суспільних відносин – комплексне явище, сукупність правових засобів, за допомогою яких поведінка суб’єктів суспільних відносин приводиться у відповідність до приписів, що містяться у нормах права.

Дія норм права:

– регламентують суспільні відносини;

– надають суспільним відносинам юридичної форми;

– учасники суспільних відносин стають суб’єктами права, взаємопов’язаними суб’єктивними правами та юридичними обов’язками.

Елементи механізму правового регулювання:

1. Норми права – основа механізму правового регулювання, оскільки з них, їх змісту починається дія права на соціальні відносини; безпосереднім чинником виникнення правових норм є правотворча діяльність держави, що полягає у прийнятті, зміні або відміні певних правових норм.

2. Правові відносини – суспільні відносини, що відбуваються у визначених нормами права межах.

Правові відносини – форма, в якій визначена у правовій нормі модель поведінки суб’єктів набуває свого реального буття.

3. Акти реалізації прав і обов’язків – дії суб’єктів щодо здійснення приписів правових норм. Реалізація прав і обов’язків може відбуватися як у межах певних правовідносин (купівля-продаж, дарування тощо), так і не у правовідносинах (право суб’єкта розпоряджатися власною річчю).

4. Акти застосування права.

5. Законність.

6. Правосвідомість.

7. Правова культура.

Чинники (явища), що впливають правове регулювання:

– законність;

– правосвідомість;

– правова культура.

Стадії процесу правового регулювання:

1. Правова регламентація суспільних відносин – стадія, на якій відбуваються розробка і прийняття юридичних норм як загальнообов’язкових правил поведінки, з метою врегулювання певних суспільних відносин.

2. Виникнення суб’єктивних прав і юридичних обов’язків – стан переходу від загальних приписів правових норм до конкретної моделі поведінки конкретних суб’єктів.

3. Реалізація (фактичне використання) суб’єктивних прав і юридичних обов’язків – стадія, на якій фактично втілюються приписи норм права в реальну поведінку суб’єктів права.

4. Застосування норм права – можлива (але не обов’язкова) стадія процесу правового регулювання, яка полягає у виданні державно-владного акта, що забезпечує виникнення, зміну чи припинення правовідносин.