Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

3.03.1899 р. До Петра Стебницького

1899 року 3 марця. Київ, Новоєлиз[аветинська], № 19-й

Високоповажний Петре Януаріевичу!

Останнього видання утворів Л. Толстого я не бачив і йму Вам віри. Коли вже Вам так заманулось видавати книжку з портретом, то видавайте. Хоч знаю добре, що через це наросте й ціна, бо не дурнички ж хтось буде лаштувати портрет та ще в чималій скількості. Що стосується до того, що ви бажаєте видати і «Поміж ворогами» в одному 1-му томі вкупі з іншими повістями, то робіть, як знаєте. Мені про це байдуже. Тільки мені здається, що інший читальник купить один том, а другий – другу книжку; словом сказати, подроблені видання йдуть на продаж швидше, а більші книжки сунуться поволі. Дивіться, щоб не промахнутись.

Про переклад св. письма Морачевського мушу сказати, що й досі його не бачив. Був в редакції «Київської старини» і нікого не застав. Оце сьогодні піду вдруге, може застану кого. Але, сказати по правді, чи маю я або хтось інший порушувати текст перекладу без згоди з перекладчиком, само по собі, окрім тих випадків, де переклад зроблено невідповідно оригіналові? Отут і закарлючка: принаймні, щодо себе, то скажу, що я б не дозволив виправляти комусь мову своїх перекладів біблії на якийсь інший лад та спосіб.

Бувайте здорові! Щасти, боже, на все добре!

P. S. Оце тільки що скінчив переклад «Книги премудрості Соломонової». Ну й набрався лиха! Намудрив цей Соломон – александрійський адвокат, ритор еллінський, ще й до того софіст! Ця кружанина софістики та риторства схожа на промови президентів французьких або мудро-хитрих англійських політиків, що говорять часом не те, що думають, закручують думки в пусті гучні фрази, що й сам чорт їх не розкрутить.

Щиро шануючий Вас

Іван Левицький.


Примітки

Подається вперше за автографом (ЦНБ, відділ рукописів, ф. І, № 27943).

…останнього видання утворів Л. Толстого. – Йдеться, очевидно, про десятитомне видання «Сочинения графа Л. Н. Толстого», изд. 10, Типография М. Н. Кушнерева и К°, М., 1897.

…видавати книжку з портретом. – У першому томі «Повістей й оповідань», виданому П. Стебницьким, уміщено портрет І. Нечуя-Левицького роботи О. Сластіона.

Подається за виданням: Нечуй-Левицький І. С. Зібрання творів у 10-и томах. – К.: Наукова думка, 1968 р., т. 10, с. 357 – 358.