Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Виставка у Дніпропетровську

Валентина Бекетова (Дніпропетровськ)

Українська геральдика: минуле і сьогодення – таку назву мала виставка, що демонструвалася в Дніпропетровському історичному музеї імені Д. І. Яворницького протягом березня-квітня ц. р. Музейні співробітники приділяють геральдичним виставкам особливу увагу, що пов’язано з процесом місцевого герботворення, який триває в Дніпропетровській області. Протягом кількох останніх років розроблено й затверджено герби багатьох міст і сільських районів, прийнято обласні символи. До музею та місцевих геральдистів постійно звертаються за порадою щодо створення того чи іншого герба представники влади, архітектори, художники, краєзнавці. Але не завжди позиції фахівців враховуються в сучасному герботворенні, прийняті герби часто не відповідають правилам та нормам геральдики, історичному минулому, досвіду української гербознавства. Тому виникає потреба показати відвідувачам музею, мешканцям області ті геральдичні пам’ятки, джерела, якими володіє музей і які зберігаються у приватних колекціях, а також кращі зразки сучасних виробів з різноманітними гербовими символами.

На даній виставці, зокрема, були представлені знаки та значки, а також документальні матеріали з гербами міст України. 1070 експонатів, серед яких геральдичні предмети з фондів Дніпропетровського історичного музею, значки (900 одиниць) з приватної колекції відомого в Україні геральдиста Олега Потапа та вироби дніпропетровської фірми «Мегазнак».

Музей представив здебільшого матеріали з гербами міст Катеринославської губернії (рекламні вивіски різних товариств, нагрудні знаки, медалі, листівки ХІХ – початку ХХ ст.) та документи про прийняття герба Дніпропетровської області 2002 р.

Колекція члена УГТ, доцента Металургійної академії Олега Потапа дала можливість відвідувачам музею одночасно ознайомитись зі зображенням гербів багатьох міст України різних періодів – від найдавніших до затверджених нещодавно. Були представлені навіть значки проектів гербів міст і селищ Дніпропетровської області, розроблені особисто власником колекції.

Фірма «Мегазнак» продемонструвала нагрудні знаки різних закладів і установ та вишукані подарункові сувеніри з сучасними гербами міст Дніпропетровщини. Фірма передала на зберігання до музею точну копію білогвардійської нагороди 1920 р. «За Катеринославський похід» – чорний хрест з гербом міста Катеринослава. Слід зазначити, що «Мегазнак» постійно і безкоштовно передає в музей свої вироби, зокрема, з минулорічної виставки «Історія Дніпропетровської області у знаках та медалях» у музеї залишилось 400 одиниць знаків, значків, медалей та сувенірів, у тому числі – із зображенням різноманітних гербів.

Музей і на майбутнє планує організовувати подібні виставки та запрошує до співробітництва колекціонерів.

Опубліковано : Знак, 2003 р., ч. 29, с. 5.