Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Новий символ Мукачівської єпархії УГКЦ

Зденко Ґ. Алєкси (Братислава, Словаччина)

6 січня 2003 р. папа римський Іван Павло ІІ висвятив у Римі на нового єпископа Мукачівської єпархії (з осідком в Ужгороді) Української Греко-католицької церкви Мілана Шашика, котрий 26 січня ц.р. вступив на цю посаду.

16 січня 2003 р. єпископ Мілан Шашик затвердив герб Мукачівської єпархії УГКЦ (розроблений З. Ґ. Алєкси).

Герб: у червоному полі на синьому пагорбі срібний лапчастий хрест із шістьма раменами, середні більші від інших, у центрі хреста золотий овал з кириличною Марійською монограмою; обабіч вгорі та на пагорбі 3 золоті 6-променеві зірки. Щит увінчаний срібно-золотою єпископською митрою, оздобленою червоним та синім коштовним камінням. Щит накладено на перехрещені золоті єпископський жезл і хрест.

Хрест має символізувати Греко-католицьку церкву, а його розміщення на пагорбі уособлює кафедральний собор в Ужгороді (який є сучасним осідком єпархії) під назвою Воздвиження Чесного Хреста. Овал з Марійською абревіатурою нагадує про заснування єпархії в Мукачевому і пов’язаний з місцевим собором. Три зірки взяті з герба папи Клемента ХVІ (походив з родини Ґонґанеллі), який 1774 р. заснував Мукачівську єпархію.

Герб Мукачівської єпархії

Було опрацьовано й герб для єпископа Мілана Шашика: 4-дільний, у 1-у й 4-у полях герб Мукачівської єпархії, у 2-у та 3-у – особистий знак владики, – у синьому полі розгорнута срібна книга з золотим обрізом і червоною обкладинкою, на сторінках грецькі літери «A» і «Ω»; з-поза книги виходить золотий жезл мандрівника, над ним срібний лапчастий хрест на золотому кільці, обабіч якого по золотій лілії. Над щитом зелений єпископський капелюх із зеленими шнурами, які обабіч щита мають по 6 китиць. Під щитом на розгорнутій срібній стрічці гасло: «». Щит покладено на червону мантію зі золотим підбиттям, увінчану єпископською митрою і перев’язану обабіч вгорі золотими шнурами. З-поза мантії виходять золоті єпископський жезл і процесійний хрест.

Герб владики включає символи св. Аматія-Мілана, тобто жезл подорожнього та книгу, доповнені геральдичним знаком св. Анни, покровительки храму, у якому він був хрещений. Хрест уособлює Спасителя, а дві лілії як Марійські символи – Богородицю та її матір св. Анну.

Герб єпископа Милана Шашика

Опубліковано : Знак, 2003 р., ч. 29, с. 5.