Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Символи сіл Збриж і Сокиринці

Валентин Ільїнський (Хмельницький)

Збриж – це колись відоме на Поділлі містечко, а тепер село, підпорядковане Сокиринецькій сільській раді Чемеровецького району (Хмельницька область). У документах Збриж як місто, згадується в середині XVII ст., хоча ця місцевість була заселена значно раніше. У XV – на початку XVI ст. тут знаходилися села – Харківці і Старий Ярослав. У першій половині XVI ст. на місці цих сіл шляхтичі Лянцкоронські заснували містечко, яке назвали Нове Бжезє, оскільки їхній рід походив "із Бжезя" (з Малопольщі). Представником цього роду був один із перших організаторів українського козацтва Преслав Лянцкоронський, який прославився походами проти татарів і турків углиб Дикого Поля ще в кінці XV – на початку XVI ст. Містечко 1646 р. отримує від короля Владислава IV привілей на магдебурзьке право.

В устах народу "Бжезє" трансформувалася у Збреже, а потім і в Збриж.

Досить цікавий і неповторний рельєф місцевості, на якій виникло давнє поселення, а потім місто. Річка Збруч охоплює підковою цей населений пункт, так само, як річка Смотрич омиває Кам’янець-Подільський. Давні описи Збрижа згадують його, як "містечко на австрійському кордоні, в 40 верстах від Кам’янця: розташоване, ніби на півострові, що утворюється вигином річки Збруч". Ось ці документальні факти і про заснування міста, і про його рельєфно-ландшафтне розміщення, як найхарактерніші і яскраві в історії Збрижа, взяті до уваги при створенні герба.

Герби і прапори Збрижа та Сокиринець затвердженні рішенням сьомої сесії Сокиринецької сільської ради XXIV скликання 18 січня 2003 р. (автор проектів В. Ільїнський).

Герб села Збриж

Герб Збрижа: у зеленому полі срібна понижена балка з увігнутою серединою, над нею – синій щит зі золотою облямівкою, у ньому срібна голова лева, з пащі якого вириваються три червоні язики полум’я.

Прапор села Збриж

Прапор Збрижа: квадратне зелене полотнище, розділене по діагоналі з нижнього кута від древка білою смугою, у центрі – накладений щит з гербом Задора, по периметру прапор має тонку жовту лиштву (шириною в 3/100 ширини прапора).

Вигин срібної лінії у гербі та біла смуга на прапорі означає річку Збруч, яка утворює луку там, де розкинувся Збриж. Зелений колір символізує мальовничу місцевість, у якій знаходиться населений пункт, а герб Задора – родовий знак його засновників Лянцкоронських.

Герб села Сокиринці

Герб Сокиринець: у зеленому полі срібний стовп, обабіч якого по золотій сокирі, оберненій лезом у протилежні боки.

Прапор села Сокиринці

Прапор Сокиринець: квадратне зелене полотнище, по периметру якого йде тонка жовта лиштва (шириною в 3/100 ширини прапора), у центрі проходить вертикальна біла смуга, а по середині зелених полів – по вертикальній жовтій смузі (ширина білої смуги рівна 1/6 ширини прапора, жовтих – по 1/12).

В основу герба села покладено також географічні особливості розміщення населеного пункту, який знаходиться в мальовничий місцевості на річці Збруч.

Давня легенда говорить про те, що люди, які заснували поселення, закладали його серед густих лісових заростей, котрі довелося розчищати сокирами. Площа у лісі, що була підготована для будування житла, мала форму сокири. Та й довгий час нове поселення належало магнатам Секежинським. Це й посприяло використанню символа сокири, зробивши цей герб називним. Оскільки села під назвою Сокиринці знаходяться по обидва береги Збруча, срібна смуга (символ річки) розсікає щит на дві половини, у кожній з яких міститься по золотій сокирі. Зелене поле щита означає покриті лісами мальовничі окраїни цього населеного пункту.

Опубліковано : Знак, 2004 р., ч. 32, с. 8.