Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Принципи права

Шестопалова Л. М.

Принципи права (правові принципи) – його основні засади, вихідні ідеї, що характеризуються універсальністю, загальною значущістю, вищою імперативністю і відображають суттєві положення права.

Принципи права – узагальнені відображення об’єктивних закономірностей розвитку суспільства, людства в цілому, що мають властивість універсального й абстрактного засвоєння соціальної дійсності та відіграють особливу роль у структурі правової системи, механізмі правового регулювання, правосвідомості тощо.

Принципи права – синтезуючі засади, об’єднуючі зв’язки, ідеологічна основа виникнення, становлення і функціонування багатьох правових явищ, що у формально-юридичному аспекті знаходять своє відображення у нормах права завдяки їх загальному формулюванню в статтях нормативно-правових актів чи деталізації в групі норм права і відображенню у відповідних статтях нормативно-правових актів.

Принципи права:

– визначають нормоутворюючу і правозастосовну діяльність;

– координують функціонування механізму правового регулювання;

– є критеріями оцінки правності (правової природи) рішень органів держави і дій громадян;

– формують правове мислення і правову культуру;

– цементують систему права;

– виникають при наявності відповідних об’єктивних умов;

– мають історичний характер чи відображують результати раціонального, наукового осмислення закономірностей розвитку об’єктивної дійсності.

Форми існування принципів права:

– вихідні засади правових теорій і концепцій;

– правові орієнтації суб’єктів права;

– напрями змісту правових норм, вимог правового регулювання, правових цінностей тощо

Призначення правових принципів:

1) здійснюють універсальне й узагальнене закріплення основ суспільного ладу;

2) забезпечують одноманітне формулювання норм права та їх вплив на суспільні відносини у формі:

– правового регулювання;

– інформаційного правового впливу;

– орієнтаційно-ціннісного правового впливу;

– психологічного правового впливу;

– системоутворюючого правового впливу тощо.

Принципи права:

– діють через правову систему;

– діють через механізм правового регулювання;

– без використання правових механізмів безпосередньо впливають на виникнення і стале існування конкретних правових відносин, природних прав і обов’язків людини.

Роль правових принципів у розвинутих правових системах – найчастіше перехідна ланка від суспільних відносин до систем права і правового регулювання.

Види принципів права (залежно від функціонального призначення та об’єкта відображення):

– соціально-правові;

– спеціально-правові.

Соціально-правові принципи – відображують систему цінностей, які властиві суспільству і мають чи повинні мати правову форму виразу та забезпечення (домінування загальнолюдських цінностей над інтересами класів, націй тощо, єдність суспільних та особистих інтересів).

Спеціально-правові принципи – узагальнюють засади формування та існування власне права як специфічного соціального явища.

Види спеціально-правових принципів:

– загальноправові;

– міжгалузеві;

– галузеві;

– принципи інститутів.

Загальноправові принципи:

1) принцип гуманізму – домінування у формуванні та функціонуванні правової системи невід’ємних природних прав і свобод людини;

2) принцип рівності громадян перед законом – усі громадяни незалежно від національної, статевої, релігійної та іншої належності, посадового стану мають рівні загальногромадянські права й обов’язки, несуть рівну відповідальність перед законом;

3) принцип демократизму – право, законодавство адекватно відображують волю народу, формуються через безпосередню і посередню форми демократії;

4) принцип законності (правності) – здійснення всіх правових форм діяльності держави, функціонування громадянського суспільства, громадян на основі та відповідно до норм права, природних прав та обов’язків людини;

5) принцип взаємної відповідальності держави й особи – не тільки особа відповідальна перед державою, а й держава – перед особою; вони пов’язані взаємними правами й обов’язками.

Міжгалузеві принципи – принципи, що, на відміну від загальноправових, діють не в усіх галузях права, а в певних їх групах ( принцип здійснення правосуддя тільки судом, принцип матеріальної відповідальності.)

Галузеві принципи – притаманні окремим галузям права.

Принципи правових інститутів – їх дія, відповідно, обмежена предметом їх регулювання.