Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Зошит українських народних пісень

Запис Марка Вовчка


Примітки

У цьому зошиті зібраний численний фольклорний матеріал.

Зошит містить у собі уривки: з народних дум та історичних пісень про Запорізьку Січ, Хмельницького, Катерину II, про Кармелюка; з робітничих, антикріпацьких та рекрутських пісень; з обрядових пісень, виділених окремими рубриками, – обжиночні, конопляні, купальські; з пісень про кохання; з дитячих, зокрема колискових; з ігрових, жартівливих, хороводних та «звірячих» пісень.

Зустрічаються примовки, приказки і прислів’я, а також записи народних звичаїв.

Крім записів з народних уст, у цьому зошиті подаються вислови із святого писання й християнських легенд та уривки з художньої літератури, зокрема з творів Сковороди та Шевченка.

Марко Вовчок записує фольклорний матеріал не механічно. Вона робить зауваження до тексту, пояснює зміст окремих уривків або слів.

З цього зошита видно, як письменниця старанно працювала над засвоєнням української мови, її семантичного багатства, виписуючи характерні строфи, рядки з українських народних пісень, дум тощо, підкреслюючи окремі вирази, слова, синоніми, що надавали різних нюансів українській мові.

Записи зроблені чорнилом.

Час їх написання – середина XIX ст.

Друкується за автографом, який зберігається у відділі рукописів Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка АН УРСР, в архіві Марка Вовчка, ф. 4, од. зб. 466.

Публікується вперше. У нашому е-перевиданні цей довгий текст поділено на 30 розділів.

Подається за виданням: Марко Вовчок Твори в семи томах. – К.: Наукова думка, 1966 р., т. 7, кн. 1, с. 177 – 460.