Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Сентименталізм

Зіньчук І.

Сентименталізм розвивається в англійській літературі другої половини XVIII – початку XIX ст. Характерними рисами цього напряму є: прагнення змалювати почуття простої людини. Чуттєвість означає доброту, чуйність, симпатію та інші чесноти, зображення життя простих людей. Сентименталісти збирали та видавати народні пісні.

Лоренс Стерн (Laurence Sterne, 1713 – 1768)

Письменник, гуморист, священник.

Народився 24 листопада в Клонмелі (Ірландія). В молодості вивчав в Кембріджі богослів’я, довго був пасторем у селі.

Перший роман «Життя та думки Трістама Шенді, джентельмена»(«The life and opinions of Tristram Shandy, the gentlemen») який було написано в Лондоні протягом 1759—1767 року, приніс авторові велику популярність.

Новаторство манери написання викликало всезагальну увагу. Приїхавши до Лондона Л. Стерн став улюбленцем вищого світу.

Роман Стерна перекладено багатьма європейськими мовами, в ньому майстерно відображено особливості англійського сентименталізму. 18 березня 1768 року, Лоренса Стерна не стало.

«Життя та думки Трістама Шенді, джентельмена»

Роман є історією життя сім’ї Шенді і складається з великої кількості різних епізодів та довгих відступів. Розповідь ведеться від імені сільського священника – дивака Йорка, який любить філософствувати. Трістамові Шенді до останнього дев’ятого тому роману виповнюється лише п’ять років і його доля дуже мало цікавить автора. В образі Трістамового батька, Вальтера Шенді в минулому купця, а тепер власника маєтку Шендіхолл вміло змальовано «мислителя –педанта». Дружина Вальтера постійно слухає філософські роздуми чоловіка, але нажаль ніколи з ним не сперечається.

Дядько Тобі – військовий у відставці, який грається у війну в своєму саду, – наївний, нерозумний, добрий та великодушний. Вальтер Шенді, дядько Тобі, його слуга Трім, священник Йорк – своєрідні та дивакуваті, яких автор протиставляє корисливому суспільству, яке знецінює особу.

Вальтер Шенді зайнятий розрахунками і сімейними сварками. Його заняття античною літературою справді безглузді. Автор нещадно критикує надуману велич Вальтера Шенді. Дядя Тобі залицяється до вдови Водмен та не наважується одружитися з нею. Вальтер Шенді пише розширену інструкцію для виховання свого сина, але той виростає швидше, ніж завершується ця праця. Безглуздість та невдачі супроводжують Трістама з перших днів його існування. Під час його народження доктор Слоп щипцями понівечив його ніс.

Головна дійова особа – автор. Він не просто коментує події і визначає їх розвиток, а іронізує над ними разом з читачами.

«Трістам Шенді» – це пародія на сімейно – побутовий роман. Стерн висміює беззмістовність життя своїх героїв, показує його пустоту життя та безглуздість.

В цьому романі Л. Стерн прагнув зобразити складний внутрішній світ своїх героїв і перший застосував прийом «Потік свідомості» для зображення дійсності.