Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Поезія праці

Василій Сонцвіт

«Молодість», книга М. Хвильового

Коли б мені сказали схарактеризувати в двох-трьох словах книжечку поезій Миколи Хвильового «Молодість», то я сказав би: «Це поезія метальообробчої індустрії».

Такої суто робітничої по духу книжки у нас ще не було, бо відчування робітника, а не споглядача праці, в копальнях та на літейних заводах ще ніхто не передавав. Час для такої праці тепер.

Ширше сказати – «Молодість» – це книжечка праці, поезія якої витримана в найбільш ясно накреслених тонах. Творив Хвильовий її до «Електричного віку», але на мою думку й відчуванням вона більш пролетарська, більш одноцільна – цілком без літературних впливів і традицій української поезії (за винятком пари віршиків), які помічаються volens nolens y «Досвітніх симфоніях». «Молодість» – вузенька, не заглиблена, без широких перспектив, які виступають у «Досвітніх симфоніях» – зате вона ясна, як кришталь.

Перший вірш у «Молодості», так би мовити програмовий, де змальовано розрив Хвильового з селом, бо міцніший був поклик заводу, рудні й вони перемогли.

Цегельні, цукроварні

Хапайте неба смак –

Ківші несу з броварні

І блискавку-маяк.

Родився я у клуні,

В степах мантачив сміх,

Виховувався в буйних

Просторах золотих.

Але колись заводи

Покликали міцніш

І я в лани, городи

Встромив забуття ніж.

Поручкався з телицею,

Коню, волам вклонивсь

І до заліза й криці

Хлопчиськом покотивсь.

Бурлака, молодий хлопчисько пішов шукати долі на завод (форма така народна відчувається наче з пісні про Ярему: «Літом я родився в полі при огні…») Взагалі Хвильовий один з поетів, що вийшли з глибин народу й народної творчости і книжність, якою він іноді блискає, не може, й не вислоняє тієї кінетичної сили народної творчости, що весь час проривається з творів М. Хвильового).

Пішов хлопчисько – жебраком, залишив «степ рясний». Мати (може це мати-земля, широкий лан) жалкує свого сина. На це відповідь:

Не шкодуй, моя мила мати,

Що я степ рясний залишив –

Я говірку свою кострубату

Заплітаю в русявий кужіль.

Ледве ранок тремтячий, рожевий

Оголити темряву підскоче,

Я, як сонце безкрайо веселе,

На завод положу свої очі.

І так відчування Хвильового – відчування різного роду праці. Навіть всі образи книжки «Молодість» мають в собі елемент праці. Коли він малює, цебто коли –

По даху мій квач пливе,

Пливе, пливе, пливе…

Чую…

Неначе поруч хтось зі мною

І ніби другий

Квачує іншою рукою…

Незримі рухи…

Стій!..

…І розсміявся раптом дзвінко:

То пензель – промінь золотий

В покрівлю заздро з чохом дзінькав.

Тут картина-образ, де промінь сонця так само малює по даху, як пензель. В прекрасному віршові «Пісня громовиці» образ дощу відчуває поет як шиття кравця, де бульки – голки, а дощ – білії рядочки під стьобанням голки «Вперед, вперед! бігом, бігом!..»

Це тому, що Хвильовий поет індустрії, він любить –

По машинах очима плигать…

Все полапать, пізнать,

бо для нього «життя, громострільний коваль». Соняшну силу Хвильовий відчуває так:

Рудії соняшні м’язи

В обіймах міцно тиснуть – тиснуть…

А вагу спеки (знову елемент праці!)

Гнідої спеки оберемок

Лежить у мене на спині.

Найбільш характериними для цілої книжки треба визнати вірші, де показана краса фабрики і праці в заводському оточенні, написаними з любов’ю людини рідної тим обставинам, де поезія метальообробчої індустрії найшла свого співця – це «Біля коксової печі» й «Молотки».

Зате найбільш досконалим як формою, так змістом, образами, багатим алітераціями й психологічно правдивим віршем з цілої книжечки треба визнати «Швець працює». Він такий простий, але такий близький кожному не тільки шевцеві, але й тому, хто приходив до швальні, а майстер, працюючи, казав:

Це я вам –

Чобітки…

Образи праці і радість, справжня радість, що заражає. Алітерації, звуконаслідування:

Дратва шиє, шаркотить,

Шешел в шварі… Шив я, шив я…

Вклеєно в книжку недоречі лише два уривки, на які раджу читачам уваги не звертати – це імажиністська кухня та ще й штучна. Вона чужа для Хвильового, бо він поет з душею робітника, що стоїть на грунті народної творчости, беручи з її невичерпного резервуару. Книжка «Молодість» найбільш пролетарська (робітнича) зі всіх, які з’явились в українській літературі за часів революції.

Василій Сонцвіт


Примітки

В. Сонцвіт [Поліщук Валеріян] Поезія праці. – «Шляхи мистецтва», ч. 2 (4), Харків, 1922, стор. 61 – 62.

Подається за виданням: Хвильовий М. Твори у 5 тт. – Нью-Йорк: 1986 р. т. 5, с. 373 – 376.