Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

2. Перед стратою

Микола Лазорський

Правду казав старий чернець: в обідню пору на головному майдані був уже великий натовп. Збіглись з усіх усюдів ремісники, базарні крамарі, всякі цехмістри, гультяї та майже всі гульвіси-яничари. Ці завжди нічого не робили після походів й завжди вимагали дармових харчів від крамарів великих і малих, а від візирів найпаче грошей. Всі їх знали, всі недолюбляли. Ще за Мурада – фундатора цього нерегулярного війська яничарів не так хвалили за хватку силу, як боялися, найпаче, коли довідалися, в який спосіб ці башибузуки помогли султану прибрати до рук Балкани. То було колись, тепер же грабунок став для тих голодранців і розбишаків повсякденним промислом. В чужі краї самовільно вони не ходили, коли ж траплялися походи, завжди грабували й ґвалтували. Сидячи дома, промишляли вже поспіль насильством, навіть докучали візирам і слабодухим султанам. Коли нічого не давали – палили палаци й чинили гвалт. Ця армія бешкетників не хотіла й слухати про послух, дисципліну і коштувала державі дуже дорого. Але й без яничарів султани були як без рук: тільки яничари вміли навально йти проти ворога і майже завжди успішно. Поразка яничарів у молдавських землях була неприємною несподіванкою навіть для самих яничарів. Здивоване було і все турецьке населення, але про це нічого не говорилося, рідко в натовпі хіба що можна було почути презирливо кинуте слово «полежай» навздогін яничару.

– Насадили бебехів козаки…

– Наші вміють тільки грабувати, – говорив старий турок сусіді, поглядаючи на ватагу ошарпаних яничарів серед натовпу.

– А так, дали добре в зуби, зараз же принишкли…

– Тепер мстяться на отих двох, що на помості, як би можна, щоб дозволили, посікли б на капусту.

– Чи ба, які сміливі дома: йде тисяча на одного…

– Та й той у кайданах!

– Під Сучавою ж яничарів, кажуть, було вдвічі більше, а козаки зуміли ж здерти з усіх штани, погубили і ятагани, – кинув хтось з гурту.

– Тепер шукають винуватих…

– Хто ж винен?

– А крамарі та шевці, що не віддали останнього гроша на харчі харцизам…

– Хай годують султани та візири, то їхнє військо, нам воно ні до чого.

– Ого! Тепер вони винуватять і самого султана, – говорив старий турок у червоній, як жар, фесці й зеленій камізельці.

– Он що! А султана ж до чого приплутано! – дивувався та все оглядався молодий ремісник.

– Приплутано ж, – шептав старий турок у фесці. – Мовляв, усе чинить султанша-християнка з України. Ніби вона все, а султан винен за те, що вже надто потурає султанші.

– Ото морока! Того й гляди нападуть на султанський палац, – лякався присадкуватий турок з більмом на лівому оці.

– То вже як водиться, тільки… вдарять яничари не по коню, а по оглоблі…

– То так… самі винуваті, а на інших скидають все лихо…

– У нас так ведеться здавна…

– Я чув, що й султанський синок, отой Мустафа, не від того, щоб зіпхнути батька з султанства…

– А самому вмоститися при допомозі тої ошарпаної голоти, що й зараз он шастає по майдану… Бачите скільки їх збіглося на диво, наче ніколи не бачили, як рубають голови пов’язаним…

– Бачу, заварять кашу оті ятаганщики, не дурно тут вся ватага, не дурно…

– Тихо… тихо… Он, он вони!

– Де? Хто?

– Кайданники… козаки на помості!

– Ведуть… ведуть…

– Еге-геее..! Які ж вони чорні, дуже скидаються на нас…

– Помовчіть! Щось читає каді.

– Дайте послухати!

Всі витягли шиї і втопили очі в кайданників й того каді, що стояв теж на помості віддаля з папером в руках.

Справді, ні кошового Байду, ні старшину Сангушка не можна було впізнати: були вони зчорнілі, майже з заплющеними очима від денного світла після темних кам’яних мішків, ошарпані і в кайданах. Побачивши те диво, яничари люто заверещали і навалилися всією силою на султанську кінноту, але кіннота все ж відсунула оскаженілий натовп, дехто з кіннотників рубонув шаблею, дехто вистрілив з пістолі.

Яничари кидали прокльони, але змушені були відступитися. Вся кіннота вишикувалась перед помостом і на знак, що процедура кари розпочалася, по команді гримнула з рушниць вгору. Вдарили бубни, і обох козаків підвели до ковадла. Натовп нашорошено занімів, навіть яничари поховали ятагани й почали пильно приглядатися до помосту. Дужий коваль зняв замки з рук полонених і кинув їх помічнику ката. Той зручно ловив кайдани, тоді як інший вже ставив кайданника перед каді. Каді, високий темний турок без вусів, повільно розгорнув пергамент і громовим голосом став вичитувати народу вину обох гяурів і кару, приречену самим великим султаном.

Гяури мовчки, мов скам’янілі потвори, йшли без спротиву туди, куди їх вів і ставив кат… Ще раз вдарили в литаври, і кара почалась…

Натовп затих, завмер…