Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

20. Шлюб у Батурині

Данило Мордовець

У Батурині, в господі генерального осавула Івана Степановича Мазепи, іде весільний бенкет. Мазепа женить свого вірного джуру, Пилипа Кам’яненка, на сирітці Катрі, котра повернулася із своїм нареченим із кримської неволі й не знає ні роду ні плоду. Відомо було тільки те, що її маленькою полонили в Кам’янці у матері-вдови, і Мазепа пригадав навіть ту мить, як сердешна мати золотокосої дівчинки в розпачі билася на землі, коли вони з Дорошенком випадково проїжджали мимо. Тепер цю полоняночку, вже дорослу красуню, великодушно повернули з полону старий москаль і її наречений, джура Пилип.

Молодята оце щойно від шлюбу і бенкетують, за ким дружки готують для них комору – шлюбну постіль. Вони сидять напроти весільного батька нареченого – проти Мазепи. Іван Степанович очей не зводить з красуні в золотій короні із свого власного розкішного волосся.

Тут-таки, в кінці столу і старий москаль, що на радощах добряче випив. Дивлячись на свою дівоньку, якій він заступив на весіллі рідного батька, москаль витирає кулаком сльози:

– Ох, дівонько! Ох, красунечко! Привів-таки господь дочекатися.

Гостей багато, та все військова знать, старшина козацька з жінками. Бенкет у повному розпалі. Мазепа так і сипле на всі боки жартами, а найбільше до молодих… Жарти приємні, веселі, дотепні.

Заходять дружки, вклоняючись, звертаються до Мазепи:

– Старости, пани підстарости! Благословіть молодих на упокой повести!

– Бог благословить, – відповідає Мазепа, блиснувши на молоду своїми лукавими, бісівськими очима.

– Вдруге і втретє благословіть!

– Тричі разом! – мовить Мазепа.

Молода спалахує і затуляє обличчя руками… її і молодого беруть попід руки і виводять…

А свашки співають, підносячи келихи з вином:

– Ох, бідна! – охає одна товста пані полковникова.

– Авжеж, бідна, пані пулковникова, – посміхається Мазепа. – Знов у кримську неволю повели…

Та ніхто не знав, а найменше молоді, що вони – рідні брат і сестра…


Примітки

Подається за виданням: Мордовець Д. Кримська неволя. Сагайдачний. – К.: Український центр духовної культури, 1994 р., с. 47 – 48.