Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Парк «Перемога» — проектований ландшафтний заказник місцевого значення «Парк Перемога»

Парнікоза Іван, Атамась Наталія, Колінько Володимир, Борейко Володимир

Об’єкт знаходиться на території Дінпровського району Києва і являє собою штучно створений парковий ансамбль на місці фрагменту колишнього суцільного Дарницько-Броварського соснового лісу, про що свідчать окремі збережені дуже старі екземпляри сосни. Парк закладений 1965 р. на основі лісових насаджень другої половини 1950-х рр. Об’єкт йде смугою від вул. Навої на півночі, до вул. Будівельників на півдні, між вул. Генерала Жмаченко на сході та проспектом Визволителів та промзоною по західному узбережжю Північно-Дарницького каналу на заході. Парк, який створений ще в 1965 р., досі не має природоохоронного статусу, що сприяє його стихійній забудові. Площа об’єкту 57,8 га.

Площа об’єкту 57,8 га.

Землекористувачем вказаної території є КО Київзеленбуд (КП УЗН Дніпровського району).

Парк має регулярне планування, розпочинається вхідною композицією з альпійських гірок з колекцією хвойних дерев, серед яких занесений до Червоної книги України (2009a) тис ягідний (Taxus baccata), декоративні пірамідальні форми ялівцю звичайного (Juniperus communis) — виду, який охороняється на території м. Києва рішенням Київради №219/940 від 2000 р. (Перелік рослин та тварин…). Вхідна група прикрашена сонячним годинником та скульптурною групою, що зображає проводи солдата на фронт, гранітними пілонами з зображеннями ордена «Перемога». Композиційною віссю парку є центральна алея, на якій знаходиться курган Безсмертя з похованнями загиблих в боях Другої світової війни радянських солдат.

По обидва боки знаходяться соснові насадження з окремими групами різних видів дерев та чагарників, а також штучно насипаними гірками. Територію південної частини парку чітко розкреслено прямими, перпендикулярними до головної алеями. Між гуркотливими магістралями та багатолюдними житловими масивами парк вражає своїм затишком. Велику цінність мають розвинені насадження гіркокаштану кінського (Aesculus hippocastanum), тополі Боле (Populus bolleana), берези (Betula pendula), липи серцелистої (Tilia cordata), дуба черещатого (Quercus robur) та червоного (Quercus rubra). Справа і зліва від головної алеї розташовуються декоративні посадки туї західної (Thuja occidentalis) та ялівця звичайного (Juniperus communis) пірамідальної форми, численні квіткові клумби та посадки магонії падуболистої (Mahonia aquifolium).

Краси парку надають декоративні форми плодових дерев: яблуні (Malus domestica), груші (Pyrus communis), вишні (Cerasus vulgaris). В травні парк вдягається у суцільні білі шати, а згодом квітують бузок (Syringa vulgaris) та чубушник (Philadelphus coronarius). Ще раніше рясно квітують форзиція повисла (Forsythia suspensa) та хеномелес (Chaenomeles japonica).

В північній частині парку вздовж Північно-Дарницького каналу, який тут вдало використано для створення озерних краєвидів, розповсюджені березняки з окремими цінними посадками дуба звичайного.

Територія об’єкту має важливе значення для збереження цілого ряду рідкісних видів тварин, які охороняються Бернською конвенцією. Цікавинкою парку є популяція майже ручних білок (Sciurus vulgaris).

Парк має декоративний ставок, паркові споруди, атракціони, відкриту сцену, дитячі майданчики, танцювальний павільйон та криту льодову арену.

У зв’язку з великим комплексним значенням цього зеленого масиву, доцільно оголосити його територію ландшафтним заказником місцевого значення «Парк Перемога».