Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

4. Пригоди Мотрі

Богдан Лепкий

Почувся відгомін ходи, – хтось застукав до дверей.

– Увійдіть! – промовив гетьман, і на порозі появився Чуйкевич.

Глянув на гетьмана і на Мотрю, і в його ясних зіницях змішалася радість зустрічі зі смутком розставання. Ніби з перевтоми захитався, ніби вражень і гадок до ладу довести не міг. Але за хвилину вернув до рівноваги й гетьманові до колін поклонився.

Гетьман руку свому канцеляристові подав і злегка всміхнений питався:

– А з Мотрею не звітаєшся?

Чуйкевич не відповідав.

Аж Мотря приступила до нього і обі долоні простягнула. Глянула на нього ясно і щиро, мов сонце, від котрого мла тане. Який сумнів не таївся б у серці Чуйкевича, від того погляду мусів розвіятися дочиста. Палко цілував ті дрібні, неприродно гарячі долоні і тулив жінку до себе. Ніби не вірив сам собі, питаючися:

– Мотре? Ти тут? Ціла? Здорова?

Гетьман за шапку вхопив.

– Куди? – спитала Мотря.

– До козаків. Подивлюсь, чи поспішаються.

– Краще кажи, Іване Степановичу, що хочеш нас удвох лишити. А воно зайве. На любощі не пора тепер, а тайни ніякої між нами й тобою немає. Правда, Іване? – Чуйкевич поклонився. – Ясновельможний знає, що я перед ним нічого не таю.

– Знаю, мої ви, – відповів гетьман, – знаю. Так тоді сідай і кріпися. Немало ти нині в винограднику нашім потрудився.

– Менше, ніж хотілося б.

– Більше, ніж потрудилися другі. Ах, Іване, коли би так усі своє діло щиро і справно робили, як ти, то куди краще було би.

Сказавши це, замовк і задумався. І ті двоє мовчали, бо всім їм той самий образ привидівся, образ погрому і руїни, видиво непевного, грізного завтра. Нараз гетьман схопився з місця:

– Не піддаваймося смуткові. Правда, Мотре?

– Так, Іване Степановичу!

– А чого ж ти тоді виснажуєш себе? – кинув питання в сторону Мотрі, а повертаючись до Чуйкевича остерігав його. – Треба б тобі, Іване, пильне око на свою дружину мати. Глянь, якою стала.

Чуйкевич глянув на Мотрю і зжахнувся.

– Що з тобою, Мотре? – спитав. – Чого ти так змарніла?

– Не знаю. Невже ж ти не хочеш мене такою, як я тепер?

– Боюся о твоє здоровля. В тебе жар. Руки гарячі.

– Ах,коли б тільки біди! Пригадай собі, що бачив нині. Як же тут здоровою бути? – І відвернула обличчя від нього. – Краще про діло кажи. Бачиш, Іван Степанович цікавий.

– Нічого тут цікавого, Мотре, – заперечив гетьман. – Король Карло минув Батурин, оставив Бахмач набоці і подався в напрямі Ромнів, бо кругом Батурина москалі пограбували все, що тільки зграбувати можна, – понівечили села й двори так, що його армія не мала би ані де приютитися, ані що з’їсти. Правда, Іване?

– Так, ваша милосте. Король Карло пішов у напрямі Городища, і король, мабуть, там на який день або й два зупиниться, обмірковуючи план дальшого походу.

– Що тут багато міркувати! – перебив Чуйкевичові гетьман. – Займемо фронт від Ромен і Гадяча до Лохвиці і Прилук, а там побачимо, що буде. Москалі недалеко від нас, на які два дні походу, а як на себе оба війська двигнуться, то тільки день, – не важко буде зрозуміти наміри Петрові… А мої козаки між Батурином і Городищем стоять. Правда?

– Так, ваша милосте. Сотник Мручко зі своїми людьми на Гончарівці, канцелярія в дворі вашої милості на Поросючці, переходу крізь Сейм бережуть дві надійні полтавські сотні, а між Батурином і Бахмачем настановлені зв’язки. Полковники ждуть дальших приказів вашої милості.

Гетьман глянув на нього своїм прошиваючим зором.

– Дальших приказів ждуть, кажеш? – спитав не без глуму. – Але ж бо й слухають вони мене, ох, слухають!.. Та нехай їм! Зробимо раду на Поросючці. Почують панове старшини моє останнє слово, а я їх.

І ніби щоб перевести немилу розмову на іншу тему, звернувся до Мотрі:

– От цікавіше для мене, яким то чудом Мотря Василівна назад у Батурин вернула. Чув я, немов то Меншиков і Голіцин казали її разом з Любов’ю Федорівною до якогось монастиря везти.

– До того самого, – підхопила Мотря, – до котрого мене вже раз везли.

– І не довезли, – усміхнувся гетьман.

– Тоді так, а тепер ні. Тепер мене доставили і двері за мною зачинили.

– А ти їх відчинила, Мотре? – спитав Чуйкевич.

– Дуже легко. Другого чи третього ранку, скоро світ, вийшла я на ворота, разбудила послужницю-воротарку і казала відчинити.

– А вона?

– Спитала, куди йду… «В Батурин», – відповіла я. «Батурин зруйнований, – каже, – а люди помордовані». – «Не всі, – кажу до неї. – Є й недоконані, покалічені. Треба ж їх доглянути, християнське діло зробить». Подивилася на мене, подумала, а тоді й перехрестила мене. «Хоч, може, й кару за те прийму, так Господь простить», – і відчинила браму.

– Є ще совісні люди на світі, – завважив гетьман. А Чуйкевич додав:

– Як лиш час і нагоду матиму, так зараз у цей монастир поскочу. Хочу подивитися на тую воротарку та нагородити її.

– Мабуть, вона не з тих, що для нагороди добре діло роблять, – завважив гетьман. – Найкраща нагорода в совісті нашій… Але ж на воротарці не покінчилося, а з монастиря до Батурина не рукою махнути.

– Біля монастиря я на втікачів попала. Втікаєте, кажу, а в Батурині мерців собаки розтягають, поміж трупами покалічені люди рятунку вашого кличуть. Отож оден, що тільки з жінкою на возі їхав, повернув кіньми, «Ігі – гукнув. – Чого мені тікать? Знаю, що поза нами, а що перед нами, не можу знати. Вертаймо!..» Сіла я біля його жінки, перебрана за селянку, і щасливо добилася до Батурина.

– А там? – спитав Чуйкевич, але Мотря мовчала.

– А в Батурині? – повторив питання.

– Хіба ти очей не мав? Спитай діда, може, він тобі розкаже. Він із його першу іскорку життя добув, не знаю, чи повіки на годинку стулив. Гребе, людей з руїни добуває. Десь і харчі вишукує для них.

– А ти помагала йому?

– Лучалося, що й мене він до пам’яті доводив, бо тут камінь, не серце треба було мати, щоб не умліти. Більше жахливого горя уявити собі не можеш… – сказала й очі рукою прислонила.

Гетьман дав Чуйкевичеві знак, щоби він більше не розпитував Мотрі, а сам звернувся до неї і лагідними словами став намовляти її, щоб разом з мужем своїм переїхала в Бахмач.

– Поїдемо, Мотре Василівно, вкупі. Відпічнемо в моїм дворі, ми собі на відпочинок чесно заслужили.

– Відпочинок може бути щолиш по скінченім ділі, а це щолиш початок, Іване Степановичу, – відповіла Мотря і кріпко стояла на тому, що поки Батурин не доведений до ладу, поки між звалищами домів може ще каратися хоч би оден тільки живий чоловік, вона не покине його. Її місце біля благого діда. Що він подумав би про неї і що сказали би ті безталанні, що за стіною муки терплять? За мужем і за гетьманом повіялася…

Гетьман знав, як важко відвести Мотрю від її постанови, тому навіть не пробував її намовляти, а шукав у голові чогось такого, чим можна би було переконати.

– Мотре Василівна, – казав. – Мручко зі своїми козаками скоро упорається на Гончарівці. Попрошу його, щоб і Батурин довів до ладу. Ніхто цього краще не зробить, як він. А недужих ми тут також не залишимо. Бахмач дальше від Сейму, ніж Батурин.

Мотря зжахнулася:

– Невже ж москалі могли би перейти Сейм? – спитала.

– Не гадаю, – заспокоював її гетьман, – бо й пощо? Вони біля Глухова стягаються і, мабуть, теж над дальшим планом баталії радять, але все-таки стереженого і Бог стереже. Перевеземо недужих у Бахмач або в Поросючку, є там муровані будинки, таки ще нинішньої ночі кажемо пристроїти їх, мулярі перенесуть туди з того двора зайві печі, і буде це справжня лічниця, не те що тут.

– Тоді і я переїду в Бахмач, – сказала рішуче Мотря. Гетьман тер рукою чоло. Не міг погодитися з гадкою, що він поїде в свій двір, а Мотрю залишить тут серед труп’ячого сопуху, на отсім жахливім цвинтарищу.

– Ти одинцем з Бахмача приїхав? – звернувся до Чуйкевича.

– Ні, зі мною чотирьох людей, бо дорога непевна. Снуються темні духи. Одинцем не проїдеш.

– Так поклич тих людей до мене.

Чуйкевич вискочив із замкової руїни і за хвилину вернув з чотирма козаками, як дуби.

– Ваші коні трудні? – спитав гетьман.

– Свіжі, – відповіли всі чотири. – З хутора вашої милості дали нам їх.

– А ви?

– Раді послужити милості вашій..

– Ось вам, – кинув їм пригорщ срібла, – поділіться. А тепер женіть на Поросючку. Скільки там ще у возівнях повозів мають, най мені негайно у Бахмач шлють. Зрозуміли?

Не вийшли, а вибігли.

– А тепер, – звернувся гетьман до Мотрі, – пора й нам поволеньки поспішати. Поїдемо.

– Куди? – спитала здивовано.

– А куди ж би? В Бахмач. В Батурині мерців не украдуть, а хто живим остався, завтра теж у Бахмач переїде.

– Так тоді я також приїду разом з ними.

– Але ж, Мотре Василівно! Пощо такої жертви? Це прямо гріх.

– Більший гріх не сповнить обов’язку.

Гетьман замовк. Чуйкевич бачив, що його немило вразила відмова Мотрі.

– Мотре, – казав, – послухай пана гетьмана, збирайся і їдь з нами. За останні два тижні стільки ти перебула, що про обов’язок аж смішно казати. Хто його краще сповнив, як ти? Не знаєш, яка ти стала. Я дійсно боюсь за твоє життя.

Мотря усміхнулася гірко.

– Воно вже в гіршій було небезпеці, а все ж таки живу. Гетьман перебив їх розмову:

– Не вговориш своєї дружини, Іване. Так оставайся біля неї, а то вона ще й цеї ночі недоспить, доглядаючи недужих.

– Ні, Іване Степановичу. Чуйкевича місце біля свого рейментаря. Дасть Бог побачимося завтра.


Примітки

Подається за виданням: Лепкий Б. Полтава: історична повість. – К.: Дніпро, 1992 р., с. 240 – 245.