Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Науково-експедиційна діяльність Центру української культури та мистецтва

Світлана Долеско (Київ)

Центр української культури та Мистецтва заснований меценатами Світланою та Анатолієм Долеско в 2005 році. Діяльність даної інституції спрямована на виховання нової генерації українців шляхом реалізації численних виставкових та соціальних проектів.

За 11 років свого існування було реалізовано понад 500 соціально-мистецьких та виставкових проектів на міському, регіональному, державному та міждержавному рівнях.

Щомісяця в Центрі української культури та мистецтва відбувається не менше 15 масових заходів, організованих, в першу чергу, для дітей та їх батьків, аби згуртувати українські родини. Це виставки творів мистецтва, майстер-класи, концерти, театралізовані дійства, конкурси, лекції, кінопокази, зустрічі з майстрами тощо.

Важливим напрямком діяльності Центру української культури та мистецтва є експедиційна діяльність регіонами України з метою збереження та популяризації української культурної та історико-архітектурної спадщини, пошуку талановитих митців.

Протягом 2011-2016 рр. були здійснені експедиції в Івано-Франківську, Житомирську, Київську, Львівську, Полтавську, Сумську, Тернопільську, Хмельницьку, Черкаську, Чернівецьку, Чернігівську. Представники інституції, зокрема, відвідували етнофестивалі, здійснювали польові дослідження в населених пунктах, налагоджуючи співпрацю з місцевим населенням.

Для проведення експедицій колектив Центру Української Культури та Мистецтва використовує найчастіше два методи: маршрутний і кущовий. Останній, як продемонстрував досвід, є найбільш раціональним, оскільки, крім полегшення самої організації та проведення експедиції, відзначається ще кількома перевагами. Зокрема, можливістю перевірити інформацію, почерпнуту як у базовому пункті, так і в сусідніх населених пунктах.

У 2015 році колектив інституції започаткував цикл експедицій Чернігівською областю, який триває на даний момент. Його метою є:

– популяризація Чернігівщини, як краю, багатого на глибинну культуру та вікову історію;

– збереження та популяризація звичаїв, традицій та обрядів Поліського краю;

– сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні;

– дослідження пам’яток архітектури даного регіону XVI-початку ХХ століть з метою їх збереження та популяризації на регіональному та державному рівнях;

– розвиток туристичної галузі Чернігівської області.

Даний проект являє собою унікальне явище в сучасному культурному процесі України як зразок об’єднання українців і підняття їхнього морального духу, шляхом простих, на перший погляд, заходів, спрямованих на всебічний розвиток, зміцнення морального духу населення, підвищення загальної культури краю, розвиток регіону в майбутньому.

Під час кожної експедиції провадиться професійна аудіо- фото- та відео-зйомка. Ведеться активна співпраця з вчителями та учнями сільських та міських шкіл, представниками середньо-спеціальних та вищих навчальних закладів, бібліотек, музеїв, заповідників тощо.

На даний момент колектив Центру Української Культури та Мистецтва на чолі з автором даної праці досліджує новий пласт історико-архітектурної спадщини Чернігівської області – «Особливості декоративного оздоблення житлових будівель Чернігівщини І половини ХІХ століття». У листопаді 2016 року, під час польових досліджень була проведена фотофіксація ряду будівель в Новгород-Сіверському районі Чернігівської області, з метою подальшого дослідження матеріалів, напрацьованих під час експедицій.

Джерела та література

1. Глушко М.С. Методика польового етнографічного дослідження: навч. посібн. – Л., 2008.

2. Культурна політика в Україні: аналітичний огляд: Підготовлений в рамках участі України в програмі оглядів національних культурних політик Ради Європи / Український центр культурних досліджень; ред.-упор.: О. Гриценко. – К. : [б.в.], 2007. – 160 с.

3. Значна частина статті грунтується на апробації авторських ідей, рішень та проектів автора в діяльності Центру Української Культури та Мистецтва.

Подається за виданням: Україна між Польщею та Росією. – Ніжин: 2016 р., с. 252 – 254.