Start page

MYSLENE DREVO

We build the ukrainian Ukraine!

?

Oldest trees of Kyiv flood plane

Parnikoza I.Yu.

На території київської дніпровської долини низку старих дерев вже оголошено пам’ятками природи місцевого значення (Гриник та ін., 2010, див. також )

Найстарішим і найвеличнішим деревом київської дніпровської заплави є «Дуб Грюневальда». Він має охоплення стовбура 7м, висоту 20м, вік дерева 800-900 років.

Землекористувачем є санаторій «Жовтень». Тутешні дуби є залишком крайової зони заплавних дібров Конча-Заспи.

Дуб Грюневальда Київські вікові дерева
Рис. 1.8.17. «Дуб Грюнвальда» – містичне, фантастично величне дерево, яке можна побачити на дніпровські заплаві Рис. 1.8.18. Місце розташування дуба Грюнвальда та «Чарівних дубів» (1), а також Дуба Шарлеманя (2)

Знаходиться на території пансіонату «Жовтень», за столовою поблизу озера Конча. Названий на честь середньовічного художника Матіаса Грюневальда, що зобразив дух казкового лісу на Ізенгаймському олтарі.

Велике дупло дерева неодноразово підпалювали відпочиваючі та місцеві мешканці. У 2009 р. оголошений пам’яткою природи місцевого значення з ініціативи Київського еколого-культурного центра (Шнайдер и др., 2011).

Наразі здійснено лікування дерева, а сам дуб Грюнвальда перетворився на найбільшу цікавинку санаторія.

Другим після дуба Грюнвальда у долині Дніпра у Києві за віком та значенням є «Дуб на Синій воді». Цей дуб розташований в межах ландшафтного заказника місцевого значення “Жуків острів” (на північ від дамби-мосту через Віту, якою проходить дорога з вул. Лісничої в напрямку комплексу відпочинку “Поплавок”, по її правому берегу), і являє собою дерево віком більше 600 років. На висоті 1,3 м дерево має в охопленні 6,1 м, висота дерева 25 м. Цей дуб, як величний страж стоїть над водою, його потужний стовбур ніби увічнює міць нашої землі.

Дуб на Синій воді Київські вікові дерева
Рис. 1.8.19. «Дуб на Синій Воді» – патріарх Жукового острова Рис. 1.8.20. Віковий дуб з санаторію «Жовтень», акварель Г. М. Ягодкіна

На території вищезгаданого санаторію «Жовтень» розташовується також група неповторних за своєю красою дубів, оголошених пам’яткою природи місцевого значення «Чарівні дуби». Саме їх зобразив на своїх акварелях Г. М. Ягодкін. Об`єкт знаходиться на території Голосіївського району м. Києва на території, і являє собою групу з 8 дубів віком більше 400 років. На висоті 1,3 м дерево має в охопленні 4,3-5 м, висота дерев не перевищує 10 м. Усі дуби зростають навколо корпусів №1 та 2 санаторію «Жовтень».

У 20 м за південною огорожі санаторію «Жовтень» на території дачного кооперативу «Ветеран-2» зростає ще один віковий дуб – «Дуб Миколи Шарлеманя», що має охоплення 4,10 м. Висота 25 м, вік 300 лет. Запропоновано також оголосити його пам’яткою природи місцевого значення та назвати на честь М. Шарлеманя – другого і останнього директора заповідника «Конча-Заспа», видатного українського зоолога і природоохронця.

«Дуб Фалєєва» знаходиться на території Голосіївського району м. Києва, на території санаторія «Конча-Заспа», в невеликому дубовому гаю в 200 м від санаторного пляжу по правому берегу оз. Конча, і являє собою старий дуб віком 400 років.

На висоті 1,3 м дерево має в охопленні 4,2 м. Висота дерева –10м. Тутешня місцевість входила до складу одного з перших заповідних об’єктів на території України, створеного зусиллями відомого українського рибовода та природоохоронця І. Н. Фалєєва, на честь якого і названий цей дуб. Нажаль, цей дуб поки що заповідати не вдалося.

Фалєєв Київські вікові дерева
Рис. 1.8.21. І. Н. Фалєєв український рибовод, засновник заповідника «Конча-Заспа» V Рис. 1.8.22. Схема розміщення вікових дубів на території санаторія «Конча –Заспа»

«Дуб генерала Матикіна» знаходиться також на території санаторія «Конча-Заспа», і являє собою старий дуб віком 400 років. На висоті 1,3 м має в охопленні 4 м. Висота дерева – 10 м. Дуб є патріархом тутешніх лісів. Він є свідком буремних подій останніх століть, зокрема пекельних боїв часів оборони Києва. Названий на честь героя оборони Києва 1941 року генерала Ф. М. Матикіна, війська якого обороняли Жуків острів від німців. Нажаль цей дуб поки що заповідати не вдалося.

Генерал Матикін Дуб Гонти
Рис. 1.8.23. Генерал Ф.М. Матикін – герой оборони Києва 1941 р. Його загін оборонявся в цих околицях на заплаві Дніпра Рис. 1.8.24. Дуб Гонти на території Жукова острова, названий на честь славетного ватажка гайдамацького повстання

На території заказника «Жуків острів» на дамбі, що веде від с. Чапаєвка до комплексу «Поплавок» зростають на відстані 200 м один від одного також два старовинні «Дуб Залізняка» та «Дуб Гонти». Охоплення цих дубів 4,20 и 5,60м, висота 20 и 25 м, вік відповідно 300 та 500 лет. Дерева мають дупла потребують лікування ( )

«Дуби-тролі» – два вікові дуби, що мають охоплення 4,5 м та висоту 10 м. Вік цих дерев 400 років. Дерева зростають в 50 м зліва та справа від дамби навпроти Ольжиного острова та санаторія «Конча-Заспа».

«Велетенська тополя чорна» віком біля 120 років збереглася на території Венеціанського острова. Висота цього дерева – 20 м, а охоплення – 5,5 м. Це одна з самих великих та старих тополь у м. Києві. Знаходиться це дерево біля каплиці. Дерево оголошено пам’яткою природи місцевого значення. Незважаючи на це, КПУЗН Дніпровського району намагалося спиляти дерево.

Дуб-троль Вікова тополя
Рис. 1.8.25. Один з Дубів-тролів – вікове дерево Конча-Заспи. Фото І. Парнікози,2012 р. Рис. 1.8.26. Вікова чорна тополя на Венеціанському острові. Фото І. Парнікози,2012 р.

Проектована пам’ятка природи місцевого значення «Венеціанська Заплава» являє собою фрагмент деревних насаджень острова Венеціанський, що сформувався на острові після зарегулювання Дніпра дамбою Київської ГЕС. До його складу входять потужний екземпляр тополі чорної (Populus nigra). На висоті 1,3 м дерева має 5 м в охопленні. Нажаль це потужне дерево не так давно обпиляли зеленбудівці. Поруч знаходиться вікова верба біла (Salix alba) з охопленням стовбура близько 5 м. Висота дерева біля 40 м. Увагу привертає також алея потужних та високих тополь білих (Populus alba), що зростають поблизу.

Віковий осокір Венеціанська заплава
Рис. 1.8.27. Місцерозташування вікової чорної тополі на Венеціанському острові Рис. 1.8.28. Місцерозташування проектованої пам’ятки природи «Венеціанська Заплава»

На острові Венеціанський зростають також три велетенські екземпляри тополі чорної висотою близько 40 м. Найстаріше дерево має в охопленні 4 м та вік біля 70 років. Ці дерева створюють неповторний ландшафт острова та свідки відновлення на ньому зелених насаджень після другої світової війни. Зважаючи на це, вони потребують охорони та оголошення пам’яткою природи місцевого значення «Венеціанські осокори».

Віковий осокір Венеціанська заплава
Рис. 1.8.29. Група вікових чорних тополь на о. Венеціанський Рис. 1.8.30. Місцерозташування вікових чорних тополь на о. Венеціанський

На території лівобережної троєщинської заплави між рукавом та озером Гнілуша нами виявлено також 4 верби віком до 100 років, які оголошено пам’ятками природи місцевого значення:

1. «Гнілецька верба» на березі оз. Гнілуша (На висоті 1,3м дерево має 5.07м в охопленні. Висота дерева біля 20м);

Гнілецька верба Вікова верба, озеро Гнілуша
Рис. 1.8.31. Схема розміщення пам’ятки природи «Гнілецька верба» Рис. 1.8.32. «Гнілецька верба» на берегу озера Гнилуша. Фото І. Парнікози, 2012 р.

2. «Козацька верба» по вул. Димитрова являє собою дерево, що висоті 1,3м має 3,35м в охопленні. Висота дерева біля 20м;

3. «Велетень заплави» дерево білої верби по вул. Оноре де Бальзака, що на висоті 1,3м має 3м в охопленні. Висота дерева біля 20м;

Козацька верба Велетень заплави
Рис. 1.8.33. Схема розміщення пам’ятки природи «Козацька верба» Рис. 1.8.34. Схема розміщення пам’ятки природи «Велетень заплави»

4. «Верби-Близнюки» по вул. Деснянській і являє собою 4 верби, що зрослися. Діаметр крони біля 10м. Найтовстіше з них має на висоті 1,3 м та 2,22 м в обхваті. Висота дерев біля 30м.

Верби-близнюки Вікова тополя
Рис. 1.8.35. Схема розміщення проектованої пам’ятки природи «Верби-близнюки» Рис. 1.8.36. Поважний екземпляр тополі чорної на о. Муромець. Фото І. Парнікози, 2012 р.

Ботанічна пам’ятка місцевого значення «Київська тополя» – це дерево тополі чорної, віком близько 100 років, яке знаходиться у Подільському районі, а саме на 50 метрів праворуч від пам’ятника Магдебурзькому праву. Дерево вважається найстарішою тополею Києва, сягає у висоту 30 метрів, а в обхваті становить 6,1 метри.

Дві старі тополі чорні віком біля 100 років виявлено також на території острова Муромець у парку Дружби Народів. Охоплення однієї з них 4,65 м, висота 15 м. Друга має охоплення 6,1 м та висоту 15 м. Це дерево галузиться при основі на три стовбури. Дерева зростають недалеко від берега, неподалік від ресторану «Лето» (на дебаркадері в Прямокутній затоці на південно-східному узбережжі острова). Необхідно оголосити їх пам’яткою природи місцевого значення «Муромські осокори».

Вікова тополя Міжмостний острів
Рис. 1.8.37. Декілька зрослих поважних екземплярів тополі чорної або осокора збереглося на о. Муромець. Фото І. Парнікози. 2012 р. Рис. 1.8.38. Охорони потребують також добре збережені осокірники за участю старих дерев на о. Міжмостний. Фото І. Парнікози. 2012 р.

Дані дерева обґрунтовано на створення пам’ятки природи місцевого значення «Муромські осокори».

Оголошення пам’ятками природи потребують також рештки колишніх осокірників – вікові чорні тополі, що збереглися на північ (вул. Зарічна та Іжевська) та південь (вул. Завальна) від колишнього с. Осокорки (наразі ст. м. Славутич).

Зокрема підготоване обґрунтування на оголошення пам’яткою природи «Княжі Тополі» залишку природного заплавного лісу недалеко від історичної місцевості Княжий затон. Об`єкт знаходиться на території Дарницького району м. Києва на території приватної забудови Осокорків, на перехресті поблизу садиби по вул. Іжевська 26 і являє собою чотири екземпляри тополі чорної. На висоті 1,3 м дерева мають 2,6-3,9 м в охопленні. Висота дерева біля 45 м.

Вікові тополі Вікові тополі
Рис. 1.8.39. Старі осокори на північ від ст. м. Славутич (район вул. Іжевської) Рис. 1.8.40. Схема розміщення проектованої пам’ятки природи «Княжі Тополі» по вул. Іжевській, 26

Ще не єдине тут вікове дерево –проектована пам’ятка природи «Могутня Тополя» збереглося на території приватної забудови Осокорків, поблизу садиби по вул. Іжевська 28 і являє собою стару тополю чорну. На висоті 1,3 м дерево має 5,4 м в охопленні.

Вікові тополі Вікові тополі
Рис. 1.8.41. Ще один велетень-осокір на північ від ст. м. Славутич (район вул. Іжевської) Рис. 1.8.42. Схема розміщення вікового осокора по вул. Іжевській, 28

Охорони потребує також старий клен американський (Acer negundo), який зростає на Подолі, у сквері напроти будинку № 20 по вул. Волоська. Висота дерева близько 20 м, охоплення – 3,22 м, вік більше 100 років. Це один з найстаріших кленів американських у Києві. Навколо клена споруджений дерев'яний настил. Потребує оголошення пам’яткою природи місцевого значення «Старий клен».

Серед цікавих дерев, що збереглися в межах заплави варто згадати осокір на берегу озера Радунка, велику вербу білу, що збереглася поблизу садового товариства Русанівські сади, а також старезну вербу білу, що зростає над скидним каналом, що впадає в затоку Вовкувата з боку ст. метро Петрівка.

Вікові дуби охопленням 2,8, 3,5, 3,85, 3,75 та 3,4 м виявлені в урочища Західний Бичок, в східній частині урочища виявлено також дуби з охопленням 3.7 та 4,25 м (подвійний)

Урочише Бичок

Рис. 1.8.43. Один і з вікових дубів в урочищі Західний Бичок