Myslene drevo logo

MYSLENE DREVO

We build the ukrainian Ukraine!

SCIENCE

EDUCA
TION

LITERA
TURE

Mail to site
Print version
News (RSS)
Science / Kyiv studies / Kyiv islands and coastal… / 1. The natural… / 1.10. Animals of Dnieper valley in Kyiv

Kyiv islands and coastal tracts on the Dnipro – through the ages

1. The natural characteristics of the valley of the Dnieper in Kyiv

1.10. Animals of Dnieper valley in Kyiv

Parnikoza I.Yu.

Розділ «Риби» підготований у співавторстві з Ю. Куцоконь, розділ «Амфібії, рептилії» у співавторстві з О. Некрасовою, розділ «Птахи» у співавторстві з Н. Атамась

Ні, прошу тепер заїхать

В мудре царство Шарлеманя,

Як огненний сонця віхоть

Прочищає шлях світання.

День надходить зовсім простий,

Тільки трошки дивно, брате,

Що чирки та шилохвости

І не думають тікати.

М.Т. Рильський «Конча-Заспа», 1930-1932

Тварини – це найбільш помітні для нас мешканці дніпровської долини, хоча побачити деяких з них надзвичайно важко. Чи не найраніший опис фауни околиць Києва залишив польський мандрівник Михалон Литвин, що побував в місті в 1550 р. залишив такий опис багатства тваринного світу:

«В старих дубах та буках, в яких зробилися дупла, рясно водяться рої бджіл з стільниками меду, який відрізняється чудовим кольором та видом. Диких звірів і зубрів, диких коней та оленів така кількість в лісах та полях, що на них полюють тільки заради шкіри, а м’ясо у зв’язку з їх великою кількістю кидають, окрім спинної частини; ланей та диких кабанів навіть зовсім не вживають. Дикі кози в такій кількості перебігають взимку із степів в ліси, а влітку назад, що кожен селянин забиває їх до тисячі на рік. По берегам річок в великій кількості трапляються помешкання бобрів. Птахів така величезна сила, що навесні хлопчики набирають повні човни яєць диких качок, гусей, журавлів, лебедів, а пізніше їх виводками наповнюють курники. Орлят саджають в клітки заради їх пір’я, яке причіплюють до стріл» (Борейко, 2001).

Окрім цінних подробиць цей опис демонструє звичайний для того часу не обмежений нічним споживацький підхід до фауни. Свідоцтва про фауну міста, в тому числі заплави Дніпра у XVIII ст. залишив в своїй Історії Києва (1798-99 рр.) М. Берлінський. Детальні описи фауни заплави Дніпра з’являються лише на початку ХХ ст. – див. наприклад,

Регулярні фауністичні дослідження на київському відрізку Дніпра були започатковані дніпровською біологічною станцією лише на початку ХХ ст. (див. розділ ). Після цього їх продовжував правонаступник станції – Інститут гідробіології НАН України (дослідження гідробіонтів), а також у загальнофауністичному аспекті – Інститут зоології НАН України ім. І.І. Шмальгаузена. Зважаючи на те, що у цьому розділі ми ставили собі за мету дати загальну характеристику фауни київського відрізку долини Дніпра та привернути увагу до її раритетної складової, за детальнішою інформацією щодо окремих систематичних та екологічних груп тварин радимо звертатися до спеціалістів цих інституцій чи пошукати таку інформацію на сторінках наукових часописів: «Гідробіологічний журнал», «Вестник зоологии» та ін.

Розглядаючи тваринний світ долини Дніпра у Києві, необхідно звертати увагу на види, що охороняються Червоною книгою України (ЧКУ), рішенням Київради № 219/940 від 29.06.2000 (РК3, ), та Додатками до Бернської конвенції № 2 (БК2) та № 3 (БК3).

У фауністичному плані найбільш вивченим є регіон верхів`я Канівського водосховища, в який входять південні та найбільш дикі київські острови: Жуків, Ольжин та Козачий. Їхня фауна наразі якнайкраще репрезентує фауністичне різноманіття, яке колись було притаманне для всієї дніпровської долини у межах міста (Гаврись, Цвелих, Клєстов, 2003; Мальцев та ін., 2010).

Description of invertebrates of Dnieper valley in Kyiv

Description of fishes of Dnieper valley in Kyiv

Description of amphibians and reptiles of Dnieper valley in Kyiv

Description of birds of Dnieper valley in Kyiv

Description of mammals of Dnieper valley in Kyiv

Recommendations for the conservation of fauna of the valley of the Dnieper in Kyiv

List of sources used and recommended

Gallery of Fauna of Dnipro floodplane in Kyiv

Previous section | Table of content | Next section

Please this page? Help us to develop this site!

© 1999 – 2019 «Myslene drevo» group, authors of articles

Reprinting of articles from site are encouraged while
reference (hyperlink) to our site is provided

Site powered by

Load count : 881

Modified : 26.04.2019

If you look up the type error
on this page, please select it
by mouse and press Ctrl+Enter.