Логотип Мисленого древа

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

НАУКА

ОСВІТА

ЛІТЕРА
ТУРА

Лист на сайт
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Література / Ф / Юрій Федькович / Поезії / Думи і співанки (1862 р.)

Поезії

Думи і співанки (1862 р.)

Юрій Федькович

(1)  2

Нічліг

Пречиста діво, радуйся, Маріє!

Сонні мари

Молитва

Думи мої

Русь

До руского боянства

Україна

Поклін

Оскресни, Боян

Вечером

Співацька добраніч

Сестра

До нашого батька Могильницкого

При відході

Мій образ

Коляда

До неї

Пісні ладовниї (весільні)

В церкві

Дитина

На дорогу

Загадка

Співацкая доля

Квітки

Рекрут

Гуцулка

Святий вечер

Вечір на Підгір’ю

Дезертер

(1)  2


Примітки

Такий титул має перша частина поезій Федьковичевих у виданні 1862 р.

В цих поезіях ми замінили написання Федьковича ни на нормативне не; частку си, яка скрізь стояла окремо – на нормативну -ся, котра приєднана до дієслова.

Подається за виданням: Писання Осипа Юрія Федьковича. Перше повне і критичне видання. Том 1. Поезії / З перводруків і автографів зібрав, упорядкував і пояснення додав д-р Іван Франко. – Льв.: друкарня Наукового товариства ім. Шевченка, 1902 р., с. 1 – 66.

Поява збірки «Поезії Іосифа Федьковича» була важливою подією в українському письменстві. Федькович першим «увів» Буковину в літературу і зробив це талановито, з глибокою народністю духу і демократичністю переконань. Видана відразу після смерті Т. Шевченка Б. Дідицьким книжка «Поезії Іосифа Федьковича» привернула увагу широкого читача.

Ця збірка найбільш самобутня. Вона складається з двох розділів: «Думи і співанки» (ліричні поезії) та «Балади і оповідання» («оповіданнями» названо поеми).

Твори треба датувати кінцем весни – осінню 1861 р., коли Федькович перебував на військовій службі в Угорщині. У «Слові от іздателя» Б. Дідицький вмістив лист Ю. Федьковича, де йдеться, зокрема, про обставини написання творів. Поет, що після італійського походу вже був повернувся в чернівецькі казарми, писав тепер з Угорщини:

«Аж ту припав (сеї зими, 1861) нашому дивізіону марш сюди, на Ардаль (Семиград), де-м занедужав, а прикований до ложа недуги, писав-ем усі тоті думки, що-м Вам дотепер поприсилав. Не можу Вам сказати, котрими дні я тобі думи писав, тільки знаю, що перша моя поезія, котру-м тутки писав, були «Сонні мари».

Усі мої поезії, окрім епічних, смуток присів, а то тому, може, бо я не чуюся в моїм стані щасливий…»

У листопаді 1861 р. перша поетична збірка Ю. Федьковича вже друкувалася. Передмова Б. Дідицького позначена «днем св. Николая», тобто 19 грудня. А в останньому, 94-му, номері «Слова» за 1861 р. повідомлялося: «З печатні Ставропігійськой вийшли свіжо «Поезії Іосифа Федьковича. Часть первая». Ціна 50 кр[ейцерів] німецьких]. Доход призначен на цілі літературнії». Цим спростовується твердження, що «вірші даної збірки Федькович писав літом і зимою 1861 року» (Федькович Юрій. Твори. В 2-х т., т. 1, с. 496).

На підставі слів «Часть первая» на титулі збірки «Поезії» декому з дослідників здавалося, що була й друга її частина. А в бібліографічному покажчику «Юрій Федькович» (К., 1956, с 4) навіть зафіксовано: «Поезії, ч. II. Львів. Друк[арня] інституту Ставропігійського, 1862, 98 с.». Насправді друга частина так і не з’явилася.

Шалата М. Й. Примітки. – В кн.: Юрій Федькович Поетичні твори. Прозові твори. Драматичні твори. Листи. – К.: Наукова думка, 1985 р., с. 505 – 506.

Попередній розділ | Зміст | Наступний розділ

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1999 – 2019 Група «Мисленого древа», автори статей

Передрук статей із сайту заохочується за умови
посилання (гіперпосилання) на наш сайт

Сайт живе на

Число завантажень : 5301

Модифіковано : 26.04.2014

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.