Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Національна програма : облік пам’яток та історичних міст як перший етап розробки

В.В.Вечерський

За результатами Всеукраїнської наради будівельників 17 вересня 1999 року Президент України Л.Д. Кучма доручив Кабінету Міністрів України в термін до березня 2000 року розробити Національну програму збереження і використання пам’яток архітектури та історичних міст. В урядовому дорученні головним розробником Національної програми визначено Державний комітет будівництва, архітектури та житлової політики України (далі – Держбуд), а співвиконавцями – Мінкультури, Мінекономіки, Мінфін, Мінюст, НАН України, Раду міністрів АР Крим, обласні, Київську і Севастопольську міські держадміністрації, а також академіка П.Т. Тронька. Щодо останнього незрозуміло в якому статусі він є розробником програми : чи як науковець, чи як голова Всеукраїнської спілки краєзнавців, чи як радник Президента України, чи як голова Всеукраїнського фонду відтворення пам’яток ім. О. Гончара, чи… (а втім, регалій у Петра Тимофійовича надто багато, то й не дивно, що його прізвище поставили в один шерег з потужними державними відомствами).

Перш ніж робити будь-які програми охорони пам’яток а тим більше – національну, слід належно з’ясувати, якого кола об’єктів така програма може стосуватись. У нашому випадку необхідно, передусім, визначити перелік пам’яток національного значення, а також список історичних міст. Отже, першим етапом розробки Національної програми має стати Державний реєстр національного культурного надбання та Список історичних міст України.

У цьому сенсі етапним явищем стало ухвалення Верховною Радою України в 1992 році “Основ законодавства України про культуру”. У статті 14, яка присвячена питанням збереження і використання культурних цінностей, зазначено, що унікальні цінності матеріальної та духовної культури, а також культурні цінності, що мають виняткове історичне значення для формування національної самосвідомості українського народу, визнаються об’єктами національного культурного надбання і заносяться до Державного реєстру національного культурного надбання. Далі в тій же статті зазначено, що об’єкти національного культурного надбання не підлягають роздержавленню і приватизації [Правові акти 1995].

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1992 року № 466 затверджено Положення про Державний реєстр національного культурного надбання. Цим Положенням визначено, що до Державного реєстру національного культурного надбання заносяться пам’ятки історії, археології, містобудування і архітектури, мистецтва та інші. Ці об’єкти заносять до Державного реєстру, відповідно до своєї компетенції, Міністерство культури (нині його правонаступником є Міністерство культури та мистецтв України), Міністерство інвестицій і будівництва (його правонаступником є Держбуд України) та Головне архівне управління при Кабінеті Міністрів України. Правила обліку, охорони, реставрації та використання об’єктів національного культурного надбання визначаються чинним законодавством, а також нормативно-правовими актами зазначених міністерств і відомств [Правові акти 1995].

З 1993 року в системі Держбуду і Мінкультури розпочалося складання переліків нерухомих пам’яток для внесення до реєстру. Ця велика і складна праця завершилась тільки 1999 року виданням двох наказів :

– наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 2 червня 1999 року № 128 затверджено Державний реєстр національного культурного надбання в частині пам’яток містобудування і архітектури;

– наказом Міністерства культури і мистецтв України від 16 червня 1999 року № 393 затверджено Державний реєстр національного культурного надбання в частині нерухомих пам’яток історії, археології, монументального мистецтва і заповідників.

При формуванні Державного реєстру національного культурного надбання (пам’ятки містобудування і архітектури) були враховані пропозиції профільного комітету Верховної Ради України, місцевих державних адміністрацій, напрацювання науковців наших провідних інститутів : Державного науково-дослідного інституту теорії, історії архітектури й містобудування та “Укрпроектреставрація”. За основу було взято Список пам’ятників архітектури Української РСР, що перебувають під охороною держави, затверджений постановою Ради Міністрів Української РСР від 24 серпня 1963 року № 970 [Законодавство 1970] та Доповнення до списку пам’яток архітектури Української РСР, що перебувають під охороною держави, затверджене постановою Ради Міністрів Української РСР від 6 вересня 1979 року № 442.

При укладанні Державного реєстру докладно перевірено, згідно з даними новітніх досліджень, атрибуцію кожної пам’ятки, а також її місцезнаходження. Реалізовано принципи якнайповнішого включення до реєстру всіх складових комплексу чи ансамблю, якщо останній внесено до реєстру. Встановлено, що до Державного реєстру національного культурного надбання кожна пам’ятка включається, як правило, з тим охоронним номером, якого вона вже набула. Це викликано усвідомленням того, що і адреси, і атрибуції пам’яток (найменування і датування) можуть змінюватись і поточнюватись. При цьому охоронний номер пам’ятки має лишатися її незмінним ідентифікаційним кодом.

Нижче подаємо зразок фрагменту Державного реєстру, а саме – його відкритої форми, що призначена для публікації.

Державний реєстр національного культурного надбання (пам’ятки містобудування і архітектури)

м. Київ

№ п/п Найменування пам’ятки Датування Місцезнаходження Охоронний № та № в комплексі
1 2 3 4 5
1 Національний Заповідник “Софія Київська”(мур.) 11-19 ст. вул. Володимирська, 24 1 0
2 Собор Св. Софії (мур.) 1037 р. вул. Володимирська, 24 1 1
3 Дзвіниця (мур.) 1698-1748 рр. вул. Володимирська, 24 1 2
4 Будинок митрополита (мур.) 1722-1730 рр. вул. Володимирська, 24 1 3
5 Трапезна церква (мур.) 1722 р. вул. Володимирська, 24 1 4
6 Бурса (мур.) 1763-1767 рр. вул. Володимирська, 24 1 5
7 Брама Заборовського (мур.) 1746 р. пров. Георгіївський 1 6
8 Південна в’їзна башта (мур.) к.17-18 ст. вул. Володимирська, 24 1 7
9 Братський корпус (мур.) 1750-1760 рр. вул. Володимирська, 24 1 8
10 Мури (мур.) 18-19 ст. вул. Володимирська, 24 1 9
11 Консисторія (мур.) 1722-1730 рр., 19 ст. вул. Володимирська, 24 1 10
12 Пристінні келії (мур.) п.п.19 ст. вул. Володимирська, 24 1 11
13 Монастирський готель (корпус № 3) к.19 ст. вул. Володимирська, 24 1 12

Розгорнута форма Державного реєстру, призначена тільки для службового користування, містить докладнішу інформацію про кожну пам’ятку, зокрема № і дату рішення про взяття на державний облік, ступінь капітальності, наявність охоронної та облікової документації, проведені реставраційні роботи тощо.

Цей реєстр подає об’єктивну картину наявності історико-архітектурної спадщини в різних регіонах нашої держави. Так, якщо загальна кількість об’єктів і комплексів, включених до Державного реєстру, становить 3541, то Львівська область, приміром, представлена 794 позиціями реєстру, а Запорізька – лише 5 позиціями. Докладніше ця інформація подана в наступній таблиці.

Найменування області Кількість пам’яток
1 м. Київ 390
2 Автономна Республіка Крим 193
3 м. Севастополь 23
4 Вінницька область 167
5 Волинська область 200
6 Дніпропетровська область 35
7 Донецька область 13
8 Житомирська область 64
9 Закарпатська область 137
10 Запорізька область 5
11 Івано-Франківська область 149
12 Київська область 91
13 Кіровоградська область 17
14 Луганська область 25
15 Львівська область 794
16 Миколаївська область 14
17 Одеська область 72
18 Полтавська область 62
19 Рівненська область 109
20 Сумська область 127
21 Тернопільська область 180
22 Харківська область 73
23 Херсонська область 32
24 Хмельницька область 230
25 Черкаська область 56
26 Чернівецька область 112
27 Чернігівська область 171
ВСЬОГО ПО УКРАЇНІ : 3541

Основні вимоги, що випливають з факту затвердження Державного реєстру, викладені в наказі Держбуду України, який ми згадували вище.

Головним обмеженням стосовно цих пам’яток є законодавча заборона на їх приватизацію, причому незалежно від того, в якій власності вони перебувають – державній чи комунальній. Окрім того, у наказі дано доручення Управлінню охорони та реставрації пам’яток містобудування і архітектури Держбуду, управлінням містобудування і архітектури, управлінням охорони пам’яток обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій :

забезпечити виконання вимог чинного законодавства щодо охорони, використання, реставрації, збереження середовища об’єктів національного культурного надбання;

продовжити роботи з виявлення, дослідження, інвентаризації та паспортизації пам’яток містобудування і архітектури для занесення їх до Державного реєстру національного культурного надбання.

Управлінню охорони та реставрації пам’яток містобудування і архітектури Держбуду України доручено також:

забезпечити погодження архітектурно-планувальних завдань та науково-проектної документації на реставрацію, реконструкцію, благоустрій територій об’єктів національного культурного надбання, будівництво, реконструкцію, благоустрій в зонах охорони цих об’єктів;

забезпечити затвердження реставраційних завдань і надання умов до проектування на об’єкти національного культурного надбання;

забезпечити розгляд проектної документації та надання дозволів на розміщення зовнішньої реклами в охоронних зонах об’єктів національного культурного надбання.

Відповідно до чинного законодавства встановлено наступний порядок підготовки, розгляду, погодження, затвердження документації щодо пам’яток містобудування і архітектури національного значення (об’єктів національного культурного надбання).

Розгляд, погодження, затвердження охоронної документації, реставраційних завдань, архітектурно-планувальних завдань, проектної документації щодо пам’яток архітектури національного значення здійснює Управління охорони та реставрації пам’яток містобудування і архітектури Держбуду України.

Висновки з цих питань, згідно з наказом Держбуду України від 02.04.98 № 67, готує Державний науково-технологічний центр консервації та реставрації пам’яток (ДНТЦ “Конрест”).

Висновки, дозволи, погодження, довідки, консультації з питань приватизації (відчуження) пам’яток, встановлення зовнішньої реклами в їхніх охоронних зонах, взяття на облік, зняття з обліку, зміни категорії обліку, з питань організаційних і науково-технічних заходів з охорони пам’яток та з питань встановлення, коригування, змін зон охорони пам’яток надає Управління охорони та реставрації пам’яток містобудування і архітектури Держбуду України. Висновки з цих питань готує ДНТЦ “Конрест” або інша підвідомча Держбуду спеціалізована організація.

Для отримання відповідних висновків і погоджень слід надавати Управлінню охорони та реставрації пам’яток містобудування і архітектури Держбуду України необхідну документацію та, в разі необхідності, рецензії науково-дослідних організацій та висновки місцевих органів охорони пам’яток містобудування та архітектури.

Умови до проектування видає Управління охорони та реставрації пам’яток містобудування і архітектури Держбуду України за умови надання необхідної вихідної документації.

Проектна документація щодо реставрації, реконструкції, впорядження пам’яток містобудування і архітектури національного значення, будівництва, реконструкції і впорядження в межах зон охорони цих пам’яток в обов’язковому порядку розглядається Науково-методичною радою з питань охорони та реставрації пам’яток містобудування і архітектури Держбуду України. Підготовку питань для розгляду на науково-методичній раді здійснює в установленому порядку Управління охорони та реставрації пам’яток містобудування і архітектури Держбуду України.

Ми усвідомлюємо, що і цей Державний реєстр, як і попередні списки пам’яток, може мати неточності і помилки. Тому ми будемо вдячні всім, хто після публікації повної версії Державного реєстру надасть інформацію, яка дозволить ці неточності й помилки виправити.

Із Списком історичних міст України ситуація була досі майже такою ж заплутаною, як із Державним реєстром національного культурного надбання. У колишньому СРСР та в Українській РСР на державному рівні було ухвалено кілька офіційних списків історичних міст, жоден з яких досі не скасований. Кількість поселень в цих списках різна – від 19 до 375. Окрім того, є чимало наукових напрацювань, зокрема список, підготовлений інститутом НДІТІАМ на початку 90-х років, що містив 1399 історичних поселень.

У проекті Закону України “Про охорону культурної спадщини”, який у грудні 1997 року був схвалений Верховною Радою України в першому читанні, а в жовтні 1999 року підготовлений до другого читання, передбачено, що Кабінет Міністрів України затверджує Список історичних населених місць України. Для тих міст, селищ і сіл, що потрапили до цього списку, має бути запроваджений спеціальний регламент діяльності в їхніх історичних ареалах.

Протягом 1999 року в Управлінні охорони та реставрації пам’яток містобудування і архітектури Держбуду України В.В.Вечерський, М.М.Кучерук та О.Б.Ткаченко підготували першу версію “Списку”, куди увійшли лише міські поселення – міста і селища міського типу. Список сільських поселень може бути складений тільки після проведення додаткових спеціальних досліджень, кошти на які зараз, на жаль, відсутні. За основу можна взяти “Список”, який підготував і опублікував 1995 року Л.В. Прибєга [Прибєга 1995].

Список же міст і селищ міського типу дозволяє забезпечити підготовку Національної програми на першому етапі.

При формуванні Списку історичних населених місць ми повною мірою використали всі напрацювання наших попередників, і перш за все – офіційно затверджені списки історичних міст. Розглянемо їх в хронологічній послідовності :

5 серпня 1968 року Держбуд УРСР затвердив “Список стародавніх міст, селищ і сіл Української РСР, проекти планіровки і забудови яких повинні погоджуватись з органами охорони пам’ятників культури”. До Списку увійшло 108 міст, 50 селищ міського типу, 145 сіл. Вказано найменування й адміністративна належність кожного населеного місця, дату заснування (якщо вона відома), основні пам’ятки з датами їх виникнення [Законодавство 1970].

24 листопада 1976 року постановою № 532 Рада Міністрів Української РСР затвердила “Перелік старовинних малих і середніх міст та інших населених пунктів республіки, що мають пам’ятники історії, археології, містобудівництва і архітектури”. До Переліку увійшло 39 населених місць, переважно заснованих у добу Київської Русі. З них міст – 33, селищ міського типу – 2, сіл – 4. Метою затвердження Переліку проголошувалися “подальший розвиток, благоустрій і планомірна забудова” цих населених місць. Відповідним органам було доручено визначити зони охорони пам’яток в цих поселеннях та забезпечити встановлення пам’ятних знаків.

1982 року за рішенням Держбуду УРСР було видано російською мовою Методичні рекомендації щодо дослідження історико-містобудівної спадщини в містах Української РСР. В додатку № 1 опубліковано “Перелік поселень Української РСР з цінною архітектурно-містобудівною спадщиною” на 185 позицій. Тут вказано дату заснування чи першої писемної згадки кожного поселення, наявність цінних містобудівних систем та окремих об’єктів архітектурно-містобудівної спадщини, а також визначено категорію цінності кожного поселення (від І – найціннішої до ІІІ – найменш цінної). Цей перелік був складений на основі згаданого вище “Списку” 1968 року, а також за результатами натурних досліджень, проведених тодішніми провідними фахівцями галузі Є.Є. Водзинським, Ю.П. Нельговським, Є.В. Тимановичем, Т.О. Трегубовою. Дати заснування чи першої писемної згадки населеного місця визначалися за “Історією міст і сіл Української РСР” [Методические рекомендации 1982].

17 січня 1986 року наказом Міністерства культури СРСР № 23 був затверджений всесоюзний “Список історичних міст та інших населених пунктів СРСР, проекти розпланування, забудови та реконструкції яких підлягають погодженню з Міністерством культури СРСР”. Цей список, погоджений з Держбудом СРСР, містив 19 українських міст. До речі, вони подані в Списку не за алфавітом чи адміністративною належністю, а за ступенем історико-культурної цінності : Київ, Чернігів, Кам’янець-Подільський, Львів, Ужгород, Мукачево, Севастополь, Судак, Керч, Бахчисарай, Володимир-Волинський, Виноградів, Білгород-Дністровський, Путивль, Хотин, Біла Церква, Новгород-Сіверський, Полтава, Ромни. Список цей викликає дуже багато запитань : чому, приміром, є Новгород-Сіверський, але немає Ніжина; чому є Ужгород, але немає Чернівців; чому, зрештою, немає Луцька, Івано-Франківська, Одеси, Глухова, Сум і так далі ? Хоча цим рішенням союзні органи прагнули взяти під контроль процес неминучих містобудівних перетворень в історичних центрах міст, проте важливої ролі зазначений список не відіграв.

Наказом Держбуду України від 24 червня 1991 року № 76 затверджена “Інструкція до складання історико-архітектурних опорних планів населених місць України”, в якій додатком № 3 подано “Список міст і селищ України з цінною комплексною історико-культурною спадщиною” [Інструкція 1992]. Цей список містить 375 населених місць і є на сьогодні найповнішим з усіх офіційно затверджених. Його ми й поклали в основу Списку історичних населених місць України, який подаємо нижче.

Список історичних населених місць України (міста і селища міського типу)

№ п/п Назва історичного населеного місця Дата заснування або першої писемної згадки
1 м. Київ VI ст.
2 м. Севастополь 1783 р.

Автономна Республіка Крим

3 м. Сімферополь 1784 р.
4 м. Алупка 960 р.
5 м. Алушта VI ст.
6 смт. Балаклава поч. н.е., ХІV ст.
7 м. Бахчисарай ІІ пол. XV ст.
8 смт. Гаспра XVIII ст.
9 смт. Гурзуф VI ст.
10 м. Євпаторія VI ст. до н.е.
11 м. Інкерман VIII–IX ст.
12 м. Керч V ст. до н.е.
13 смт. Коктебель VІІІ–ХІІІ ст.
14 смт. Кореїз кін. XVII ст.
15 смт. Лівадія XVIII ст.
16 смт. Масандра 1730–1750 рр.
17 смт. Новий Світ XIX ст.
18 смт. Ореанда VІІІ–ІХ ст.
19 смт. Паркове ХVІІ-ХVІІІ ст.
20 смт. Сімеїз І–ІІІ ст.
21 м. Старий Крим Х–ХІІІ ст.
22 м. Судак ІІІ–VІІ ст.
23 смт. Форос XIII ст.
24 м. Феодосія VI ст. до н.е.
25 смт. Чорноморське (Лімени) IV ст. до н.е.
26 смт. Щебетовка (Отузи) VІІІ–Х ст.
27 м. Ялта І ст.

Вінницька область

28 м. Вінниця 1363 р.
29 м. Бар 1425 р.
30 м. Бершадь 1459 р.
31 смт. Браїлів XV ст.
32 смт. Брацлав Х–ХІ ст.
33 смт. Вороновиця XVI ст.
34 смт. Копайгород 1624 р.
35 м. Могилів-Подільський кін. XVI ст.
36 смт. Муровані Курилівці XV ст.
37 смт. Погребище ХІІ ст.
38 смт. Немирів кін. XVI ст.
39 смт. Томашпіль 1616 р.
40 м. Тульчин 1607 р.
41 смт. Тиврів 1629 р.
42 м. Хмільник 1362 р.
43 смт. Шаргород кін. XVI ст.
44 смт. Ямпіль XVI ст.

Волинська область

45 м. Луцьк 1085 р.
46 м. Берестечко XV ст.
47 м. Володимир-Волинський 988 р.
48 смт. Голоби сер. XVI ст.
49 м. Горохів XV ст.
50 м. Камінь-Каширський 1196 р.
51 м. Ковель 1310 р.
52 смт. Луків (Маціїв) 1537 р.
53 м. Любешів 1484 р.
54 м. Любомль XIII ст.
55 смт. Олика XII ст.
56 смт. Рожище 1377 р.
57 смт. Турійськ 1097 р.
58 смт. Цумань 1557 р.

Дніпропетровська область

59 м. Дніпропетровськ 1778 р.
60 м. Дніпродзержинськ 1750 р.
61 м. Кривий Ріг сер. XVII ст.
62 м. Нікополь 1594 р.
63 м. Новомосковськ 1687 р.
64 м. Павлоград 1780 р.

Донецька область

65 м. Донецьк 1869 р.
66 м. Артемівськ 1571 р.
67 м. Горлівка 1779 р.
68 м. Краматорськ 1860-ті рр.
69 м. Макіївка кін. XVII ст.
70 м. Маріуполь 1780 р.
71 м. Слов’янськ 1645 р.
72 м. Слов’яногірськ 1538–1539 р.

Житомирська область

73 м. Житомир 1240 р.
74 м. Бердичів 1545 р.
75 м. Коростень 945 р.
76 м. Коростишів сер. XIV ст.
77 смт. Любар XIV ст.
78 смт. Миропіль XVII ст.
79 м. Новоград-Волинський 1257 р.
80 м. Овруч 946 р.
81 смт. Олевськ 1488 р.
82 м. Радомишль прибл.1150 р.

Закарпатська область

83 м. Ужгород VIII ст.
84 м. Берегове XI ст.
85 смт. Буштина сер. XIV ст.
86 смт. Великий Березний 1427 р.
87 смт. Вилок XIII ст.
88 м. Виноградів IX ст.
89 смт. Воловець XV ст.
90 смт. Іршава XIV ст.
91 смт. Королеве 1262 р.
92 смт. Міжгір’я (Волове) XII ст.
93 м. Мукачеве Х ст.
94 смт. Перечин XIII ст.
95 м. Рахів 1447 р.
96 смт. Солотвина XIV ст.
97 смт. Тересва І пол. XIV ст.
98 м. Тячів сер. XIII ст.
99 м. Хуст Х–XI ст.
100 смт. Чинадієво 1214 р.

Запорізька область

101 м. Запоріжжя 1770 р.
102 м. Бердянськ 1827 р.
103 м. Гуляйполе 1785 р.
104 м. Мелітополь XVIII ст.
105 м. Токмак 1784 р.

Івано-Франківська область

106 м. Івано-Франківськ 1662 р.
107 смт. Богородчани 1442 р.
108 м. Болехів XV ст.
109 смт. Більшівці XV ст.
110 смт. Букачівці 1438 р.
111 смт. Бурштин 1554 р.
112 смт. Войнилів 1443 р.
113 смт. Ворохта XVII ст.
114 м. Галич (разом з селами Крилос і Шевченкове) IX ст.
115 смт. Гвіздець 1373 р.
116 м. Городенка кін. XII ст.
117 смт. Ділятин 1578 р.
118 м. Долина ІІ пол. Х ст.
119 смт. Заболотів 1579 р.
120 м. Калуш сер. XIII ст.
121 м. Коломия до 1240 р.
122 м. Косів 1565 р.
123 смт. Кути XVIII ст.
124 м. Надвірна 1596 р.
125 смт. Отиня XIII ст.
126 м. Рогатин XII ст.
127 смт. Рожнятів XII ст.
128 м. Снятин 1158 р.
129 смт. Солотвин ХІІ ст.
130 м. Тисмениця 1143 р.
131 м. Тлумач XII ст.

Київська область

132 м. Біла Церква XII ст.
133 м. Богуслав 1195 р.
134 м. Васильків 988 р.
135 м. Вишгород Х ст.
136 м. Переяслав-Хмельницький 907 р.
137 смт. Ржищів XI–XII ст.
138 м. Фастів XVI–XVII ст.
139 м. Яготин сер. XVI ст.

Кіровоградська область

140 м. Кіровоград 1754 р.
141 смт. Нова Прага 1758 р.
142 м. Новомиргород 1740 р.
143 м. Новоукраїнка сер. XVIII ст.
144 смт. Олександрівка 1785 р.
145 м. Олександрія 1751 р.
146 м. Світловодськ XVII ст.

Луганська область

147 м. Луганськ 1795 р.
148 м. Алчевськ 1895 р.
149 м. Кіровськ 1764 р.
150 м. Краснодон 1906 р.
151 м. Лисичанськ 1710 р.
152 смт. Слов’яносербськ 1753 р.
153 м. Старобільськ 1598–1600 рр.
154 м. Щастя сер. XVIII ст.

Львівська область

155 м. Львів 1256 р.
156 м. Белз 1031 р.
157 м. Борислав XIV ст.
158 м. Бібрка 1211 р.
159 м. Броди ХІІ ст.
160 смт. Брюховичі XV ст.
161 м. Буськ 1097 р.
162 смт. Великий Любень XIII ст.
163 м. Великі Мости кін. XV ст.
164 м. Винники XIII ст.
165 смт. Глиняни 1379 р.
166 смт. Гніздичів 1491 р.
167 м. Городок 1213 р.
168 м. Добромиль 1374 р.
169 м. Дрогобич 1233 р.
170 м. Дубляни 1440 р.
171 м. Жидачів 1164 р.
172 м. Золочів 1442 р.
173 м. Кам’янка-Бузька 1464 р.
174 м. Комарне XII–XIII ст.
175 смт. Краківець 1425 р.
176 смт. Куликів XIX ст.
177 смт. Магерів XIV ст.
178 смт. Медениця 1395 р.
179 м. Миколаїв 1570 р.
180 смт. Моршин 1482 р.
181 м. Мостиська 1392 р.
182 смт. Немирів 1580 р.
183 м. Нестерів (Жовква) 1362 р., XVI ст.
184 смт. Нижанковичі 1408 р.
185 смт. Новий Яричів 1370 р.
186 смт. Олесько 1366 р.
187 м. Перемишляни 1443 р.
188 смт. Підкамінь 1441 р.
189 смт. Поморяни 1437 р.
190 смт. Пустомити 1441 р.
191 м. Рава-Руська 1455 р.
192 смт. Роздол 1569 р.
193 м. Рудки 1462 р., 1648 р.
194 м. Самбір 1238 р.
195 м. Сколе 1397 р., 1660 р.
196 м. Сокаль 1441 р.
197 м. Старий Самбір XI ст., 1553 р.
198 смт. Стара Сіль 1255 р., 1421 р.
199 м. Стрий 1396 р.
200 м. Судова Вишня 1230 р.
201 м. Турка 1431 р.
202 м. Угнів 1360 р., сер. XV ст.
203 м. Хирів 1374 р.
204 м. Ходорів 1394 р.
205 м. Червоноград 1692 р.
206 смт. Шкло XV ст.
207 смт. Щирець XII ст.
208 м. Яворів 1376 р.

Миколаївська область

209 м. Миколаїв 1788 р.
210 м. Вознесенськ кін. XVIII ст.
211 м. Жовтневе 1774 р.
212 м. Очаків XV ст.
213 м. Первомайськ 1743 р.

Одеська область

214 м. Одеса 1794 р.
215 м. Ананьїв 1750-ті рр.
216 м. Балта І пол. XVI ст.
217 м. Білгород-Дністровський IV ст. до н.е.
218 м. Болград 1821 р.
219 смт. Велика Михайлівка кін. XVIII ст.
220 м. Вилкове 1708 р.
221 м. Ізмаїл кін. XVI ст.
222 м. Кілія VII ст. до н.е.
223 смт. Кодима 1754 р.
224 смт. Овідіополь 1795 р.
225 м. Рені 1548 р.

Полтавська область

226 м. Полтава IX ст.
227 м. Гадяч 1634 р.
228 м. Диканька XVII ст.
229 смт. Козельщина ІІ пол. XVII ст.
230 м. Кременчук 1571 р.
231 м. Лохвиця Х–XI ст.
232 м. Лубни XI ст.
233 м. Миргород XVI ст.
234 м. Пирятин 1155 р.
235 м. Хорол 1092 р.

Рівненська область

236 м. Рівне XIII ст.
237 смт. Березне 1584 р.
238 смт. Володимирець 1670 р.
239 смт. Гоща 1152 р.
240 м. Дубно 1099 р.
241 м. Дубровиця 1005 р.
242 смт. Клевань 1458 р.
243 м. Корець 1150 р.
244 смт. Мізоч 1322 р.
245 смт. Млинів XVI ст.
246 м. Острог 1100 р.
247 м. Радивилів 1564 р.
248 смт. Степань 1292 р.

Сумська область

249 м. Суми 1652 р.
250 м. Білопілля (Вир) XI ст.
251 м. Ворожба ІІ пол, XVII ст.
252 смт. Вороніж 1177 р.
253 м. Глухів кін. Х ст.
254 м. Конотоп XVII ст.
255 м. Кролевець XII ст., поч. XVII ст.
256 м. Лебедин 1654 р.
257 смт. Низи 1662 р.
258 м. Охтирка 1641 р.
259 м. Путивль Х ст.
260 м. Ромни 1096 р.
261 м. Середина-Буда XVII ст.
262 м. Терни ІІ пол. XVII ст.
263 м. Тростянець сер. XVII ст.

Тернопільська область

264 м. Тернопіль 1540 р.
265 м. Бережани 1375 р.
266 м. Бучач 1397 р.
267 смт. Вишневець XV ст.
268 смт. Гримайлів 1600 р.
269 смт. Гусятин 1559 р.
270 м. Заліщики 1340 р.
271 смт. Заложці 1483 р.
272 м. Збараж XIII ст.
273 м. Зборів XV ст., 1685 р.
274 м. Козова 1440 р., XV ст.
275 м. Кременець 1226 р.
276 смт. Ланівці 1444 р.
277 м. Монастириська 1454 р.
278 смт. Мельниця-Подільська поч. XVII ст., 1747 р.
279 смт. Микулинці 1096 р.
280 смт. Підволочиськ 1463 р.
281 м. Підгайці 1463 р,
282 смт. Почаїв 1450 р.
283 смт. Скала-Подільська 1569 р.
284 м. Скалат 1564 р.
285 м. Теребовля 1097 р.
286 м. Товсте 1449 р., 1548 р.
287 смт. Хоростків 1564 р.
288 м. Чортків 1522 р.
289 смт. Шумське 1149 р.

Харківська область

290 м. Харків 1650 р.
291 м. Балаклія XVII ст.
292 м. Богодухів 1571 р.
293 м. Валки 1646 р.
294 м. Вовчанськ 1674 р.
295 м. Зміїв XII ст,
296 смт. Золочів 1677 р.
297 м. Ізюм 1680 р.
298 смт. Кигичівка ІІ пол. XVIII ст.
299 м. Красноград 1731 р.
300 смт. Краснокутськ 1651 р.
301 м. Куп’янськ ІІ пол. XVII ст.
302 м. Люботин сер. XVII ст.
303 м. Мерефа сер. XVII ст.
304 м. Чугуїв 1627 р.
305 смт. Шарівка поч. XVIII ст.

Херсонська область

306 м. Херсон 1778 р.
307 м. Берислав XVI ст.
308 м. Генічеськ 1784 р.
309 м. Каховка 1781 р.
310 м. Нова Каховка 1950 р.
311 м. Скадовськ 1894 р.

Хмельницька область

312 м. Хмельницький поч. XV ст.
313 смт. Антоніни XVIII ст.
314 смт. Білогір’я ІІ пол. XIV ст.
315 м. Волочиськ 1463 р.
316 м. Городок 1362 р.
317 смт. Гриців XI–XII ст.
318 смт. Деражня поч. XVI ст.
319 м. Дунаївці 1403 р.
320 м. Ізяслав кін. XIII–XIV ст.
321 м. Кам’янець-Подільський II ст., XI ст.
322 м. Красилів 1444 р.
323 смт. Летичів XIII ст
324 смт. Меджибіж 1146 р.
325 смт. Нова Ушиця 1439 р.
326 м. Полонне 1171 р.
327 смт. Сатанів поч. XV ст.
328 м. Славута XVII ст.
329 смт. Смотрич XIV ст.
330 смт. Стара Синява XVI ст.
331 м. Старокостянтинів XVI ст.
332 смт. Чорний Острів 1366 р.
333 м. Шепетівка 1594 р.
334 смт. Ямпіль Х ст.
335 смт. Ярмолинці 1400 р.

Черкаська область

336 м. Черкаси 1147 р.
337 м. Звенигородка до XIII ст.
338 м. Золотоноша 1576 р.
339 м. Кам’янка поч. XVII ст.
340 м. Канів XI ст.
341 м. Корсунь-Шевченківський 1032 р.
342 м. Сміла поч. XVI ст.
343 смт. Стеблів 1036 р.
344 м. Тальне XVII ст.
345 м. Умань 1616 р.
346 м. Чигирин 1589 р.

Чернігівська область

347 м. Чернігів VII ст.
348 смт. Батурин 1625 р.
349 м. Борзна 1239 р.
350 м. Ічня XIV ст.
351 м. Козелець поч. XVII ст.
352 смт. Короп XIII ст.
353 смт. Любеч 882 р.
354 м. Ніжин 1147 р.
355 м. Новгород-Сіверський 1096 р.
356 м. Остер 1098 р.
357 м. Прилуки 1092 р.
358 смт. Седнів 1068 р.
359 смт. Сосниця 1234 р.

Чернівецька область

360 м. Чернівці XII ст.
361 м. Вижниця XV ст.
362 м. Кіцмань 1413 р.
363 смт. Лужани 1453 р.
364 смт. Путила 1501 р.
365 м. Сторожинець 1448 р.
366 м. Хотин XIII ст.

Література

Вечерский В.В. Историко-архитектурные предпроектные исследования городов Украины.- М., 1990.

Законодавство про пам’ятники історії та культури : збірник нормативних актів.- К.,1970.

Інструкція до складання історико-архітектурних опорних планів населених місць України.- К., 1992.

Методические рекомендации по исследованию историко-архитектурного наследия в городах Украинской ССР.- К., 1982.

Правові акти з охорони культурної спадщини : додаток до щорічника “Архітектурна спадщина України”.- К., 1995.

Прибєга Л.В. Збережімо історичні села // Пам’ятки України : історія та культура.- 1995.- № 1.- С. 70 – 72.

Надійшло до редакції 12.11.1999 р.

Джерело : Археометрія та охорона історико-культурної спадщини, 2000 р., вип. 4, с. 102 – 110.