Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Звістки М.Меховського та С.Герберштейна
про татар

Жарких М.І.

Героями нашої статті є два географи 1 половини 16 ст.

Поляк Матвій Меховський народився у містечку Мехові біля Кракова у 1457 році. Він уславився як вчений – медик, астролог, багаторічний голова Краківського університету, автор історичної праці “Хроніка Польщі” та географічного твору “Трактат про дві Сарматії”. Цей географічний твір написано на підставі кабінетних студій і вперше видано у 1517 р. Помер Меховський у Кракові у 1523 році.

Бюст С.Герберштейна

Бюст С.Герберштейна знаходиться в Москві, у дворі Бібліотеки іноземних мов.
Фото М.І.Жарких, 4.12.2008 р.

Німець Сигізмунд Герберштейн народився у замку Віппах у Штирії в 1486 р. Він двічі відвідав Росію – у 1517 р. як посол імператора Максиміліана і у 1526 р. як посол австрійського ерцгерцога Фердинанда. Під час своїх посольських поїздок він зібрав великий матеріалу з історії та географії східної Європи. Він обробив цей матеріал і у 1549 році видав книгу “Записки про московські справи”. Помер Герберштейн у 1566 році.

С.Герберштейн читав і використовував “Трактат про дві Сарматії” [1]. Як побачимо далі, на момент другої поїздки Герберштейн вже був добре ознайомлений з трактатом Меховського (за період 1517 – 1526 рр. трактат був опублікований різними мовами 4 рази, перевидавався він і в наступні десятиліття); він намагався перевіряти й уточняти відомості “Трактату” безпосередньо на місці. Герберштейн був одним із перших читачів і критиків географічного твору Меховського.

В даній статті ми ставимо задачу простежити характер використання географічних відомостей Меховського у творі Герберштейна, взявши за приклад звістки про татар.

Текстологія

Польські хроніки

Розділ “Про татар”

Інші відомості про татар

Нез’ясоване джерело

Висновки

Примітки

1. С.Герберштейн вирушив у поїздку з Аугсбурга десь 26 грудня 1516 р. “Трактат” було надруковано у Кракові і випущено в світ у вігілію всіх святих 1517 р. Празник всіх святих – 1 листопада; вігілія – церковна відправа, яка виконується надвечір напередодні якогось великого свята; отже, вігілія всіх святих – це 31 жовтня 1517 р. Герберштейн в цей час був ще у Москві; на зворотньому шляху він приїхав до Кракова 25 січня 1518 р., і можна припускати, десь тоді придбав собі “Трактат”.

2. Я використовував видання: Меховский М. Трактат о двух Сарматиях. – [Б.м.]: 1936 г. – 288 с. (електронна версія на сайті «Мислене древо»); Герберштейн С. Записки о Московии. – М.: 1988 г. – 430 с. (електронна версія на сайті «»).