Логотип Мисленого древа

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

НАУКА

ОСВІТА

ЛІТЕРА
ТУРА

Лист на сайт
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Наука / Києвознавство / Лиса гора – урочище в плині… / Нижня Теличка, Покал, Галерний острів – маловідомі…

Лиса гора – урочище в плині часу

Нижня Теличка, Покал, Галерний острів – маловідомі об’єкти Лисогір’я

Парнікоза І.Ю.

«Потім же Ольговичі з половцями перейшли Дніпро [місяця] грудня у двадцять і дев’ятий день. І стали вони пустошити, од Треполя [починаючи], навколо [городів] Красна і Василева, і до Білгорода, і аж до самого Києва, і по [річці] Желяні, і до Вишгорода, і до Деревлян, і через [ріку] Либідь перестрілювалися

Літопис Руський, 1135 р.

Унікальність Києва полягає перш за все в неповторності його природних ландшафтів. Є серед них добре відомі не тільки киянам, але й гостям міста: Володимирська гірка, Труханів острів і багато інших. Втім є і такі, про які мало хто здогадується, бо знаходяться вони на околицях та вміють добре приховувати свої таємниці. Саме до таких належить прилеглий до Лисої гори комплекс заплавного лісу в урочищі Покал, що в районі Галерної затоки виходить до Дніпра ділянками збереженої прибережної смуги та акваторії, а також стародавнє гирло р. Либідь. Мало хто знає, що ці урочища унікальні для Середнього Придніпров’я, адже внаслідок будівництва гідроелектростанцій на Середньому Дніпрі лишилося лише дві ділянки, в яких річка тече в природних берегах: тут, на південь від Києва, а також у районі Канева.

Комплекс Лисогірського узвишшя та правобережної заплави у поєднанні із збереженим неспотвореним водосховищем руслом Дніпра, є унікальним острівцем природи Правобережжя і України в цілому. Адже в єдиному подібному до нього правобережному комплексі Канівського природного заповідника заплавний ліс відсутній, а прибережно-водна рослинність сильно порушена. В той самий час заплавні комплекси Лисогір'я розташовані в межах міста і характеризуються високим флористично-фауністичним розмаїттям.

Нажаль, створений у 1994 р. Регіональний ландшафтний парк «Лиса гора» та у 2007 р. Національний природний парк “Голосіївський” включили лише угрупування схилів та вершин київських лесових пагорбів, а також невеликий фрагмент високої заплави в ур. Бичок. В попередніх главах ми детально оповіли про історичний шлях Лисої гори. Сусідні ж території – заплавний ліс Покал, Галерний острів та частини стародавнього гирла річки Либідь (лівобережна), нажаль, лишаються поза охороною (Див. ).

Народжені річковим плином

Київська Амазонія

Загрози та перспективи збереження урочища Покал

Література до розділу Нижня Теличка, Покал, Галерний острів – маловідомі об’єкти Лисогір’я

Попередній розділ | Зміст | Наступний розділ

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1999 – 2019 Група «Мисленого древа», автори статей

Передрук статей із сайту заохочується за умови
посилання (гіперпосилання) на наш сайт

Сайт живе на

Число завантажень : 4486

Модифіковано : 8.07.2018

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.